ggg ggg

Terytorialsi wznawiają rekrutację dla nowych ochotników

Po ponad 3 miesięcznej walce z koronawirusem, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wznawia nabór nowych ochotników w swoje szeregi.

06.06.2020 – Trzcianka
5 MBOT .
Szkolenie rotacyjne
Fot. DWOT

W momencie pojawienia się w naszym kraju pandemii spowodowanej koronawirusem, 5 Brygada musiała zmienić swój model działania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Pomimo obecnej sytuacji sanitarno – epidemicznej, mazowieccy terytorialsi rozpoczęli stopniowe odmrażanie szkoleń zarówno rotacyjnych, które odbywają się w weekendy jak i szkoleń dla nowych ochotników. Najbliższe szkolenie podstawowe rozpocznie się 3 lipca i zakończy przysięgą wojskową 18 lipca, kolejne zaplanowane są w następujących terminach: 22.08-06.09, 14-29.11.2020

Dla kogo WOT O przyjęcie w szeregi WOT mogą ubiegać się rezerwiści oraz osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Zarówno mężczyźni jak i kobiety, w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), mogą zostać Terytorialsami. Podstawowe wymagania to, m.in.: obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego. System szkolenia Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16 – dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób nie mających wcześniej do czynienia z wojskiem. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk itp. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. Po zakończeniu 3 letniego cyklu szkoleń, obie grupy żołnierzy spotykają się razem, aby szkolić się w systemie rotacyjnym w ramach tzw. „wspaniałych dwunastek” czyli sekcji lekkiej piechoty. W sumie, w ciągu trzech lat, wszyscy żołnierze OT muszą odbyć ponad 124 dni szkoleniowych.
Dołącz do nas!

Pierwsze kroki skieruj do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. 5. Brygada, współpracuje z siedmioma WKU. Mieszkańcy powiatu pułtuskiego, wyszkowskiego oraz ostrowskiego powinni zgłosić się do WKU w Wyszkowie. Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają cię badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z brygadą oraz komisja kwalifikacyjna. Jeżeli proces kwalifikacyjny przejdziesz pomyślnie, zostaniesz powołany do pełnienia służby w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie, wchodzącego w skład 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

/Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej/

149 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przekazanie sprzętu ochrony osobistej dla strażaków z powiatu wołomińskiego

W ostatnim czasie dla strażaków PSP podejmujących każdego dnia różnego rodzaju interwencje oraz realizujących działania związane z koronowirusem SARS-CoV-2 został...

Zamknij