ggg ggg

Święty Florianie miej w opiece tę piękną wieś nad Rządzą, jej mieszkańców i strażaków OSP Ruda

Wtorek, 24 maja 2022 r. z pewnością na trwałe zapisze się w ponad pięćsetletniej historii wsi Ruda (gm. Radzymin). Tego dnia, na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie dokonano uroczystego aktu poświęcenia kapliczki Świętego Floriana, którego mieszkańcy i strażacy obrali za swego patrona.
Uroczystości zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych OSP Ruda i OSP St. Załubice, którą o godzinie 15:00 odprawiono w kościele Parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Nowych Załubicach.

SONY DSC

Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński, który podczas mądrej i pouczającej homilii przypomniał zgromadzonym, że ta wzruszająca uroczystość przypada w dzień maryjny – 24 maja obchodzimy bowiem wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
– Warto sobie ten tytuł wziąć do serca i zapamiętać. Tym tytułem określamy Matkę Bożą, która wspomaga nas w naszym życiu, towarzyszy nam w naszej drodze do Zbawienia, bo to jest pragnienie Jej Syna. Matka Boża nie ma wyznaczonych bardziej szlachetnych zadań, jak prowadzić nas drogami, które zawiodą nas do Królestwa Niebieskiego.
Ta prawda powinna być ciągle przed naszymi oczyma, ponieważ pokazuje sens naszego życia. Wszystko cokolwiek tutaj na ziemi czynimy, powinno być podporządkowane temu celowi ostatecznemu – przekonywał bp Romuald Kamiński zachęcając, aby zastanowić się nad dwoma pojęciami: wycieczki i pielgrzymki.
– One są bardzo podobne, a zasadniczo się różnią. I wedle tych dwóch pojęć można ułożyć sobie życie.
Wycieczka to jest czas, kiedy pragnę zaspokoić swoje różne pragnienia, dobre przeżycia, mogę się zabawić coś poznać. Wycieczka tak do końca nie ma ustalonego programu, zawsze możemy coś zmienić, dodać nowe miejsca, atrakcje. A pielgrzymka? To pojęcie w ogóle nie zaistnieje zanim nie padnie miejsce docelowe, do którego zmierzamy. I dlatego życie powinno być pielgrzymowaniem, a nie radosną wycieczką, bo nasze oczy, nasze serca są utkwione w niezmiennym punkcie – w tej rzeczywistości docelowej, jaką jest niebo – miejsce naszego spotkania z Bogiem, naszym Ojcem, który jest pełnią miłości, pełnią miłosierdzia. To pielgrzymowanie zajmuje całe nasze życie i każdy dzień jest ważny – podkreślił bp Kamiński przypominając, że nie pielgrzymujemy sami, lecz we wspólnocie, na co zresztą zwraca nam uwagę w jednym z listów Św. Paweł (List do Galatów 6).
– Pamiętajcie, nie tylko macie się interesować sobą i dbać o siebie, żeby dobrze życie przeżyć. Bogu podoba się Wasza troska o bliźniego. „Jeden drugiego brzemiona noście”, tzn. że jeden drugiemu ma pomagać, żeby utrzymać się na tej właściwej drodze. Najpiękniej i najskuteczniej to się dzieje w tzw. „wspólnotach podstawowych”, gdzie ta odpowiedzialność jest najbardziej dostrzegalna – wskazywał Biskup Warszawsko-Praski wyjaśniając, że mówiąc o wspólnotach podstawowych ma na myśli przede wszystkim małżeństwo i rodzinę.
– Taką wspólnotą podstawową jest także wieś. Wiem, co mówię, bo z takiej wspólnoty sam się wywodzę i sam się w takiej wychowałem – wyznał bp Kamiński dziękując mieszkańcom za ten zamysł, aby dzisiaj wspólnie pomodlić się za pomyślność ognisk domowych, wsi Rudy i organizacji tam działających.
– Przecież ta wspólnota nie musiała się dzisiaj zgromadzić. Przyszliśmy tutaj na Eucharystię, na modlitwę, ponieważ nie ma rzeczywistości, która by mogła być zbudowana, cieszyła nasze serce, przynosiła owoce, była bezpieczna, jeśli nie zaczniemy od uproszenia łaskawości Pana Boga. Dopiero potem idziemy do tych zadań, które przynosi każdy kolejny dzień. To jest spełnienie tego podstawowego zamysłu Pana Jezusa – zadbajcie najpierw o Królestwo Boże, a wszystko inne będzie Wam dodane. Ta kolejność nas obowiązuje, żeby Bóg był z nami, nam towarzyszył – wskazywał bp Romuald Kamiński, przypominając słowa Pana Jezusa zaczerpnięte z dzisiejszej Ewangelii (J 15, 26).
– Pan Jezus powiedział do uczniów, jak odejdę do Ojca to poślę wam parakleta. Jest to pojęcie oznaczające towarzysza podróży, które w tym znaczeniu odnosi się do Ducha Świętego. Duch Święty jest tym, który nam towarzyszy na co dzień, żebyśmy mogli dobrze wypełnić swoje zadania, żebyśmy doszli do świętości, do nieba. Pan Jezus od każdego z nas wymaga, żebyśmy mieli coś z Ducha Św., żebyśmy byli jak Duch Święty wobec drugiego człowieka – towarzyszyli mu. Tę zasadę mocno trzeba sobie wziąć do serca – podkreślił na zakończenie homilii bp Romuald Kamiński.
Druga część uroczystości odbyła się na placu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie.
Swoją obecnością uświetnili ją licznie przybyli znamienici goście i mieszkańcy, a wśród nich m.in.: Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Wicestarosta Piotr Borczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Cezary Wnuk i Wiesław Mędrzycki, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie Krzysztof Kudera, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hanna Skrzypczak, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Anna Bieniek, Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka, Radni Rady Miejskiej: Katarzyna Stokowska, Ewelina Kostrzewa i Zbigniew Jabłoński, Proboszcz Parafii p.w. św. Stanisława BM w Nowych Załubicach ks. Wojciech Stępień, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie st. bryg. Bogusław Majchrzak, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Artur Kacperczak, Członek Zarządu Enea Trading Marzena Małek, Przyjaciele jednostki OSP Ruda, panowie: Jerzy Stwora, Janusz Rasiński, Andrzej Wardak, Tadeusz Gotowiec, Ryszard Załuski, Prezesi i Naczelnicy zaprzyjaźnionych jednostek: OSP St. Załubice, OSP Nadma i OSP Zawady.
Wszystkich zgromadzonych powitał Prezes OSP Ruda dh Włodzimierz Dąbrowski. – Nasza uroczystość związana jest z poświęceniem kapliczki Św. Floriana – patrona strażaków, a od dzisiaj także patrona wsi Ruda. Kapliczka ta powstała dzięki naszym fundatorom: Marianowi Pisarkowi i Pawłowi Dąbrowskiemu, a także druhom naszej jednostki OSP Ruda – podkreślił.
Następnie Druh Prezes zwrócił się do Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bpa Romualda Kamińskiego oraz Proboszcza ks. Wojciecha Stępnia z prośbą o poświęcenie kapliczki. Co ciekawe, w tym momencie zaczął padać deszcz.
– Bardzo znamienne, że przy poświęceniu kapliczki Św. Floriana zaczyna padać deszcz, to nieodmienny atrybut tego Świętego, bo trudno gasić pożary bez wody. Ale bardzo dziękuję Wam za realizację tego zamysłu, że obieracie sobie za patrona kogoś, kto sprawdził się w historii, kto pomimo upływu ponad
1,5 tysiąca lat z okładem jest coraz bardziej znany i ceniony, a został w naszym kraju rozpoznany jako patron strażaków – powiedział bp Romuald Kamiński, a następnie odmówił z wiernymi modlitwę, pobłogosławił figurę i dokonał aktu poświęcenia kapliczki.
Chwilę później przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia, podczas których goście złożyli okolicznościowe gratulacje i podziękowania dla strażaków oraz mieszkańców Rudy.
Jako ostatni głos zabrał Paweł Dąbrowski, który powiedział: Zebraliśmy się w tej pięknej wiosce – Rudzie, mazowieckiej wsi, położonej nad Rządzą. Tu są moje korzenie i tu bije moje serducho. Mieszkają tu wspaniali ludzie, strażacy. Patrzę dzisiaj na przyjaciół, ludzi kościoła, którzy budują krzyże, pielęgnują kapliczki. Są z nami Marian Pisarek, Ryszard Załuski, Andrzej Wardak, Tadeusz Gotowiec, z którymi wspólnie działamy. Jak powiedział Biskup Kamiński to jest ważne, że zaczynamy od kościoła. Pokazujmy świadectwo wiary naszym dzieciom i wnuczkom, bo tak trzeba – mówił współfundator kapliczki św. Floriana, zwracając się do strażaków i mieszkańców:
– Tak bardzo się cieszę i dziękuję, żeście pamiętali o mnie i zaprosili mnie do udziału w tej fundacji. Oby Św. Florian tę moją, naszą kochaną wieś zawsze chronił, jak również otaczał opieką wszystkich strażaków. Dziękuję bardzo serdecznie.
Uroczystość zakończyło błogosławieństwo Biskupa Warszawsko-Praskiego, który przypomniał, że kapliczka nie zwalnia mieszkańców Rudy od wielkiego wysiłku, żeby codziennie kształtować nasze życie w sposób bardzo przyzwoity. – To wymaga samodyscypliny. Tego Wam przede wszystkim życzę i mogę Was zapewnić, że Święty Florian będzie w tej materii Waszym przyjacielem – mówił bp Kamiński błogosławiąc tę wieś, wszystkich jej mieszkańców i gości.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zaproszono wszystkich na okolicznościowy obiad, przygotowany przez strażaków OSP Ruda.
Bogu na Chwałę, ludziom na Pożytek!

/R. S. Lewandowski/

731 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij