ggg ggg ggg ggg

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO PRZEŻYWANE TUTAJ, NA CMENTARZU RADZYMIŃSKIM, JEST WYRAZEM SZCZEGÓLNEGO SZACUNKU DLA BOHATERSKICH OBROŃCÓW OJCZYZNY Z 1920 ROKU

W poniedziałek, 15 sierpnia główne uroczystości patriotyczno – religijne, upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku zgromadziły na Cmentarzu Poległych w Radzyminie kilka tysięcy wiernych z kraju i zza granicy. W obchodach, uczestniczyli m.in.: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz Szef Sztabu Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł.

55

Jak co roku, najważniejszym punktem w bogatym programie radzymińskich obchodów Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego, była uroczystość patriotyczno-religijna na Cmentarzu Poległych 1920 roku.
Punktualnie o godzinie 17:00 zainaugurowała ją Msza Święta pod przewodnictwem JE biskupa Marka Solarczyka, który w swej homilii podkreślił jak wyjątkową symbolikę ma nabożeństwo odprawiane w tym miejscu. – Dzisiejsze święto Wojska Polskiego przeżywane tutaj na tym cmentarzu radzymińskim, a przede wszystkim na cmentarzu wojennym bohaterskich obrońców Ojczyzny z 1920 roku, jest wyrazem naszego szacunku i hołdu dla Tych, którzy walczyli o niepodległość naszej umiłowanej Ojczyzny. Nie pozwólmy odebrać sobie wiary w Boga i wolności ducha, za którą minione pokolenia przelewały krew. Z szacunku dla naszych przodków, którzy złożyli tak bohaterską ofiarę życia i krwi na tej ziemi, niech nic i nikt nie będzie w stanie odebrać nam tego daru – apelował biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej podkreślając przy tym potrzebę oddawania czci tym, którzy przez ofiarę swego życia są znakiem wierności w dążeniu do osiągnięcia celu.
W uroczystej Mszy Świętej we wspaniałej oprawie Radzymińskiej Orkiestry Dętej, uczestniczyli licznie przybyli goście, a wśród nich m.in.: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przedstawiciel Prezydenta RP – szef BBN minister Paweł Soloch, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk, senator prof. Jan Żaryn, posłowie: Jacek Sasin i Piotr Uściński, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, radna sejmiku województwa mazowieckiego Marzena Małek, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, radni powiatowi i gminni, a także burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin. Wszystkich zgromadzonych gości, a także szczególnie gorąco oklaskiwanych przez radzyminiaków żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego WP oficjalnie powitał burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. – Spotkaliśmy się by wspólnie oddać hołd bohaterom zwycięskiej wojny polsko – bolszewickiej. Wojny, której centralną areną była nasza ziemia – ziemia radzymińska. Bitwy, której znaczenia Europa tak naprawdę nigdy nie pojęła. Cudem nazywamy wydarzenie, którego nie potrafimy wyjaśnić w sposób naturalny. I taka właśnie, ponadnaturalna była skala zwycięstwa nad czerwoną falą zagłady, która przez Polskę zmierzała w stronę Europy – przypomniał gospodarz Miasta Cudu nad Wisłą.


Podczas uroczystości odczytane zostały listy okolicznościowe do uczestników radzymińskich obchodów. Jako pierwszy głos zabrał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który odczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy. „Tytaniczne zmagania o polską ziemię i o polską duszę, które przed dziewięćdziesięciu sześciu laty rozegrały się tutaj, na przedpolach Warszawy, na nowo inspirują artystów, działaczy społecznych, wychowawców. A przede wszystkim coraz liczniejsze szeregi młodych polskich patriotów. Dzisiejsze święto jest więc okazją, aby raz jeszcze, bardzo jasno i wyraźnie stwierdzić: Bitwa Warszawska 1920 roku zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych dziejach i naszej świadomości narodowej. Jest to jeden z największych sukcesów polskiego oręża, a jednocześnie całego polskiego społeczeństwa – którego praca, determinacja i poświęcenie zapewniły naszej armii odpowiednie warunki działania. Był to sukces odrodzonej Rzeczypospolitej. Triumf wartości i przekonań, na których opierał się jej byt państwowy i wokół których jednoczyła się wspólnota jej obywateli” – napisał Prezydent do radzyminiaków. Następnie, poseł Jacek Sasin odczytał zgromadzonym list okolicznościowy od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości okazała się ceremonia wręczenia okolicznościowych wyróżnień. Pan Ryszard Walczak, w imieniu Kapituły i Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki złożył na ręce odchodzącego na emeryturę dziekana radzymińskiego ks. prał. Stanisława Kucia pamiątkowy krzyż z kamieniem i drewnem od grobu bł. Księdza Popiełuszki „za wieloletnią posługę w tym narodowym sanktuarium, jakim jest radzymiński cmentarz”. Kolejne wyróżnienie od Kapituły, tym razem w postaci prestiżowego medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” otrzymał minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.
Ostatnią z wyróżnionych tego dnia osobistości był minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który w imieniu mieszkańców Radzymina i ziemi radzymińsko-wołomińskiej otrzymał statuetkę Krzyża Księdza Kapelana Ignacego Skorupki. Wyraźnie wzruszony minister Macierewicz podziękował mieszkańcom za wyróżnienie, zapewniając, że będzie dla niego motywacją do podjęcia działań w celu szerszej popularyzacji działalności zarówno ks. Skorupki, jak też innych kapelanów w 1920 roku.
Podczas okolicznościowego wystąpienia, szef MON przypomniał również o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. – Gdyby nie tamto zwycięstwo, nie byłoby Polski niepodległej, gdyby nie tamto zwycięstwo nie byłoby naszej cywilizacji. Jeżeli tego nie zrozumiemy, nic nie zrozumiemy z wielkości, głębokości „Cudu nad Wisłą”. Naprawdę inaczej potoczyłyby się losy świata, bo naprawdę nie byłoby tego bijącego serca chrześcijaństwa, jakim po dzień dzisiejszy jest naród polski, bo naprawdę inny byłby kształt społeczeństw, ale i poszczególnych ludzi, narodów – przekonywał Antoni Macierewicz.
Z kolei, zamykający wystąpienia okolicznościowe marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przywołał przykład premiera Wincentego Witosa, który potrafił ponad podziałami mobilizować do wspólnej walki z napierającą na Warszawę armią sowiecką. – Także współczesny patriotyzm mierzy się nie tylko codzienną pracą, ale również umiejętnością szukania porozumienia i dialogu, szczególnie politycznego – przypomniał marszałek Struzik.
Trwające blisko trzy godziny tegoroczne uroczystości na radzymińskiej nekropolii uwieńczone zostały tradycyjnie Apelem Pamięci i salwą honorową w wykonaniu żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, zaś ostatnim punktem programu była ceremonia złożenia wieńców na mogiłach Obrońców Ojczyzny z 1920 roku.
/R.S. Lewandowski
foto: Jacek Góral, Grzegorz Jeleń, R.L./

 

1 569 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody 72. Rocznicy Bitwy pod Jerzyskami i Święta Wojska Polskiego

21 sierpnia przy pomniku Armii Krajowej w Jerzyskach (gm. Łochów) odbyła się uroczystość poświęcona Świętu Wojska Polskiego oraz upamiętniająca heroiczną...

Zamknij