ggg ggg ggg ggg

Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej – wokół tradycji i dziękczynienia…

W niedzielę, 3 września w Woli Kiełpińskiej (Gm. Serock) odbyło się Święto Darów Ziemi, które zainaugurowała uroczysta Msza Św. w Kościele p.w. Św. Antoniego. Następnie odbył się festyn, podczas którego gospodarze dożynek: Eugeniusz Gołaś i Maria Wal wręczyli Burmistrzowi Serocka Arturowi Borkowskiemu dożynkowy chleb upieczony z tegorocznych plonów.

Można by wrzesień rozpocząć samym tylko odhaczeniem powakacyjnego czasu w kalendarzu. Można by skoncentrować w nim uwagę wokół roku szkolnego, który rozpoczyna się późnoletnim westchnieniem. My jednak inaczej – co roku pozostajemy wierni dawnym tradycjom i spotykamy się na Święcie Darów Ziemi, aby podziękować za urodzajne plony i wrzesień rozpocząć od spotkania w gronie mieszkańców i tych, którym bliska jest praca rolników, sadowników, leśników.
Nie inaczej było w tym roku. Najpierw zanieśliśmy dary ziemi na ołtarz kościoła w Woli Kiełpińskiej. Wspólnie z proboszczem, księdzem Andrzejem Marchlewskim, złożyliśmy dziękczynienie za tegoroczne zbiory. Liturgię pięknie oprawił chór gminny Cantores Adalberti. Potem przeszliśmy w barwnym korowodzie na teren nieopodal kościoła, gdzie odbywał się dożynkowy festyn.
Mnóstwo gości przybyło, aby złożyć życzenia lokalnym gospodarzom. Wśród nich: Pani Anita Czerwińska – Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pan Piotr Uściński – Wiceminister Rozwoju i Technologii, Pan Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego MSWiA, Pani Anna Brzezińska – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pani Bożena Żelazowska – Poseł na Sejm, Pan Radosław Rybicki – Dyrektor Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Pan Sylwester Sokolnicki – Starosta Legionowski.
Uroczystość została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dożynki 2023.
W imieniu Ministra Obrony Narodowej życzenia przekazał Pan Adam Lubiak – Społeczny Doradca Ministra MON, a w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Pan Andrzej Pozorek.
Pozdrowienia i życzenia zgromadzonym przekazali także gospodarze uroczystości: Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Pan Artur Borkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej, Mariusz Rosiński i Ksiądz Proboszcz Andrzej Marchlewski. Jak co roku towarzyszyli nam także przedstawiciele Wojska, Policji, Duchowieństwa, Radni Powiatu Legionowskiego, Radni Rady Miejskiej, Sołtysi gminnych miejscowości.
To jednak wokół tych, którzy dbają o to, aby nie zabrakło nam przysłowiowego chleba, koncentrowała się uwaga przybyłych. Efektowne wieńce i kosze dożynkowe zdobiły scenę i zachęcały do zatrzymania myśli wokół tradycji i pracy rolników.
Po podzieleniu chleba przez gospodarzy uroczystości, rozpoczął się występ grupy Brass Federacja. Znamy tę orkiestrę i jej możliwości, dlatego trudno się dziwić, że kolejny raz została pozytywnie przyjęta przez zgromadzoną publiczność.
Wzruszającym momentem było przekazanie gratulacji paniom: Joannie Folwarskiej – Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Skubiance i Marzenie Nowakowskiej – Przewodniczącej KGW w Dosinie za zdobycie wyróżnień w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Zdecydowanie w tym roku można było się pobujać – najpierw do muzyki zespołu Krywań a potem w tańcach animowanych przez Kapelę Niwińskich. Można było także smacznie zjeść – Patrycja Rygusiak – finalistka 7. edycji Master Chefa – przygotowała dla zgromadzonych pyszne leczo, a przedstawiciele gminnych Kół Gospodyń Wiejskich serwowali na swoich stoiskach przepyszne przysmaki lokalne.
To także dzień, w którym dołączyliśmy do akcji Narodowe Czytanie. Ze sceny popłynęły fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Można by rzec, że takie imprezy nie zdarzają się często, ale Państwo to przecież doskonale wiedzą. O powodzeniu przedsięwzięć decydują bowiem ich uczestnicy, a uczestnicy Święta Darów Ziemi nie tylko cudnie się bawili, ale także pięknie identyfikowali się z tą lokalną uroczystością, przygotowując dary z plonów, ustawiając stoiska promocyjne, zapraszając do wspólnej zabawy. Serdecznie za to dziękujemy. Dziękujemy także wszystkim, którzy zorganizowali to Święto Darów Ziemi. Warto wspomnieć, że projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa
Mazowieckiego.
Cieszymy się, że byliście z nami. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnej, dożynkowej, atmosferze.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.
/UMiG Serock/

519 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
70-lecie Szpitala w Radzyminie

We wtorek, 5 września odbyło się oficjalne otwarcie nowej Izby Przyjęć Szpitala w Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r....

Zamknij