ggg ggg ggg ggg ggg

Święta Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 94. rocznicy zaślubin Polski z morzem (18.02.2013)

W ubiegła niedzielę 16 lutego w sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” odbyła się wyjątkowo piękna uroczystość – obchody święta wyszkowskiego Bractwa LMiR tradycyjnie połączonego, tym razem z 94. rocznicą zaślubin Polski z morzem.

dscf9771

Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz komandor Julian S. Bielawski. Rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów, w tym nadanego przez Zarząd Główny LMiR sztandaru dla wyszkowskiego Bractwa. Tradycyjnie, jak co roku w okresie 9-10 lutego delegacja Nadbużańskiego Bractwa LMiR z Wyszkowa brała udział w posiedzeniu Zarządu Głównego LMiR oraz obchodach 94. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. 9 lutego Zarząd Główny LMiR podjął Uchwałę o Nadaniu Nadbużańskiemu Bractwu LMiR w Wyszkowie Sztandaru ufundowanego przez społeczność miasta Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego. Matką chrzestną została Eliza Kłos córka patrona Bractwa – Kazimiera Deptuły. 10 lutego podczas uroczystości w porcie rybackim w Pucku, gdzie 94 lata temu Generał Józef Haller Zaślubił Polskę z Morzem, dowódca Marynarki Wojennej RP wyróżnił Adama Mroza, wiceburmistrza Wyszkowa i Nadbużańskie Bractwo LMiR im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły w Wyszkowie pamiątkową odznaką Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej. W trakcie uroczystości w Wyszkowie zebrani mogli podziwiać nowy sztandar ufundowany przez społeczność Wyszkowa. O tym wyróżnieniu i wielkiej radości z otrzymanego sztandaru mówił komandor Bractwa Julian Bielawski witając gości i członków Bractwa podczas obchodów w Wyszkowie. W uroczystości 16 lutego w Wyszkowie udział wzięli m.in.: Eliza Kłos wraz z synem Marcinem, wiceburmistrz Adam Mróz, płk pilot Janusz Decewicz, płk pilot Kazimierz Pogorzelski, komendant WKU Leszek Wieczorek, mł. bryg. PKP Marek Czestkowski oraz podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Obchody rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów, odśpiewania hymnu Ligi Morskiej i Rzecznej oraz wybicia klangi przez Pawła Różańskiego członka wyszkowskiego Bractwa. Komandor J. bielawski przypomniał jak i kiedy zapoczątkowano obchody zaślubin Polski z morzem oraz omówił działania Bractwa w Wyszkowie.

Następnie nadszedł czas, gdy goście podzielili się swoimi przemyśleniami, składali gratulacje z okazji obchodów. Padło wiele słów pochwał, całkowicie zasłużonych, pod adresem komandora Juliana Bielawskiego, za jego zaangażowanie w propagowanie idei marynistycznych, ofiarną pracę i działania. Wiceburmistrz Adam Mróz wręczył pamiątkowy ryngraf oraz obraz porucznika Kazimierza Deptuły, namalowany przez Adama Karpińskiego, wyszkowskiego artystę. Julian Bielawski otrzymał też kwiaty od przedstawicielki rodziców uczniów zaangażowanych w prace Bractwa. Pamiątkowe oprawione w ramki życzenia oraz specjalny salut sztandaru Stowarzyszenia Pilotów Polskich ofiarował płk pilot K. Pogorzelski. Niezwykle gorąco przyjęto występy dzieci z Przedszkola nr 9 „Bajka”, które przebrane za marynarzy śpiewały i deklamowały wiersze, oczywiście na nutę marynarską. Na zakończenie obejrzano niezwykle energetyczny występ zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”. Zespół Wokalny powstał w styczniu 2003 roku w wyniku reorganizacji Zespołu Estradowego Klubu Marynarki Wojennej „Flotylla”. W ciągu dziesięciu lat skład zmieniał się kilkakrotnie. Obecnie w zespole śpiewają: trzy solistki – Agnieszka Zębala, Luiza Polańska – Kłossowska i Ewelina Kuc; dwóch solistów – Waldemar Klein i Sebastian Czerkas. Zespół prowadzi specjalista Jacek Grzywacz. Rocznie artyści grają kilkadziesiąt koncertów dla środowiska wojskowego i cywilnego na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

2 203 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Świetna Zabawa w słusznej sprawie !!! (11.02.2014)

W ubiegło sobotni wieczór, 8 lutego w Domu Weselnym w Zwierzyńcu koło Radzymina, odbył się po raz pierwszy Karnawałowy Bal...

Zamknij