ggg ggg ggg ggg

Statut MDK okrojony przez radnych (03.07.2012)

Podczas ostatnich obrad wołomińscy radni uchwalili nowy statut Miejskiego Domu Kultury. Nie obyło się jednak bez gorącej  dyskusji, a także zmian dotyczących polityki kadrowej, polegających na zablokowaniu możliwości tworzenia kolejnych wysokopłatnych stanowisk kierowniczych.

 

Zmiana statutu, istniejącego od września 2003 roku, związana jest z wejściem w życie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Dokument ten obliguje do dostosowania do jego przepisów statutów wszystkich instytucji kultury. Propozycję tego najważniejszego aktu dla wołomińskiego MDK-u  przygotowała, pracująca od niedawna, dyrektor Marzena Małek.  Radni, którzy mieli ostatecznie podjąć decyzję o kształcie nowego statutu, mieli jednak kilka uwag, z czego większość dotyczyła kwestii kadrowych.
– Porównałem dokładnie nowy statut z dotychczas istniejącym i nie podoba mi się zapis w paragrafie 11, który mówi o tym, że dyrektor MDK może powołać jednego zastępcę dyrektora – zgłosił swoje zastrzeżenia radny Dominik Kozaczka – Nie wiem czy to jest polityka pana burmistrza, by tak bardzo rozbudowywać kadrę kierowniczą, jednak w statucie tak małej instytucji jaką jest MDK, zapis taki jest bardzo niepokojący i w mojej ocenie, w niedalekiej przyszłości zostanie zrealizowany. Uważam, że w zupełności wystarczy jeśli naszą instytucją kultury będzie kierowała jedna pani dyrektor – uzasadnił.
Odnosząc się do uwag radnego dyrektor MDK Marzena Małek wyjaśniła, że statut w nowym kształcie jest optymalny dla rozwoju instytucji i dobrego zarządzania placówką, a zapis pozwalający na zatrudnienie wicedyrektora nie oznacza wcale, że takie stanowisko faktycznie zostanie stworzone. Zasadność powołania zastępcy dyrektora dostrzegł radny Adam Bereda, który optował za pozostawieniem punktu w statucie. Usiłował przekonać radę, aby pozostawić zapis, ponieważ w przypadku zwolnienia lekarskiego lub urlopu dyrektora, formalnie nie ma komu zarządzać instytucją.  Dominik Kozaczka oponował – Panią dyrektor podczas urlopu i zwolnienia lekarskiego może zastępować upoważniony pracownik. Ja rozumiem, że lepiej brzmi, gdy jest to wicedyrektor, ale takie stanowisko można stworzyć za odpowiednio wyższe pieniądze – tłumaczył.
Kolejną zmianą wprowadzoną do statutu był zapis ograniczający okres, na który burmistrz może powołać dyrektora. Choć zgodnie z ustawą umowa z dyrektorem może zostać podpisana na 3-7 lat, to statut wołomińskiego MDK-u przewiduje węższe ramy czasowe, bo 3-4 lata.
Nowością w statucie jest też narzucona przez ustawę konieczność powołania rady programowej, która będzie ciałem doradczym, a w jej skład wejdą wskazani przez dyrektora pracownicy placówki. Członkowie rady za posiedzenia nie będą pobierać żadnych dodatkowych wynagrodzeń.
Uchwała rady wjedzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej treści w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Anna Sajnog

2 141 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Słodko – gorzkie absolutorium (03.07.2012)

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 27 czerwca, przyznano burmistrzowi Wołomina absolutorium z tytuły wykonanego budżetu za 2011 rok....

Zamknij