ggg ggg ggg

Starosta wyszkowski Jerzy Żukowski odwołany z funkcji podczas zwolnienia lekarskiego

W poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., została zwołana przez Bogdana Pągowskiego przewodniczącego Rady Powiatu Wyszkowskiego sesja nadzwyczajna w trybie zdalnym, której głównym punktem było odwołanie z funkcji starosty Jerzego Żukowskiego.

W grudniu 2022 r. został złożony wniosek o odwołanie starosty, a poparło go w efekcie dwanaścioro radnych, co stanowi wymagane do odwołania starosty 3/5 głosów składu rady. Byli to: Ewa Bartosiewicz, Paweł Deluga, Bogusław Frąckiewicz, Wojciech Kozon, Tadeusz Kuchta, Adam Mróz, Agnieszka Ołdak-Prokop, Bogdan Pągowski, Adam Turek, Katarzyna Wysocka, Piotr Wykowski i Sławomir Pędzich. Koalicja obecnie rządząca w radzie Powiatu pozyskała brakujący im głos Ewy Bartosiewicz, dotychczas wspierającej części radnych z PiS, którzy z wnioskiem się nie zgadzali. Nieoficjalnie mówi się, że prawdopodobnie zaoferowano radnej Ewie Bartosiewicz objęcie funkcji przewodniczącego Rady Powiatu, a wybrany w ubiegłym roku przewodniczący Bogdan Pągowski otrzyma propozycję zostania członkiem Zarządu Rady Powiatu. Starostą miałby być Wojciech Kozon, radny powiatowy, pracownik administracyjny Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Przypuszczalnie w ponownych wyborach wicestarostą może zostać Leszek Marszał. Zapewne przekonamy się niebawem obserwując szybkie posunięcia koalicji, co do obsadzania funkcji i stanowisk. Głosowanie w dniu 30 stycznia 2023 r. za wnioskiem o odwołanie starosty skutkuje odwołaniem całego dotychczasowego Zarządu. Wygląda, więc na to, że ze składu Rady zostaną usunięci członkowie reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość i będzie to ostateczny akt czyszczenia składu Rady Powiatu Wyszkowskiego pod potrzeby obecnej koalicji. Jeżeli ktoś myślał, że obecna koalicja pod patronatem burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego, chociaż mizerne funkcje zostawi dla przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, zachowa choćby szczątkową demokrację, to się głęboko myli. A przecież wyborcy wybierając radnych, mandatami obdarzyli i tą część naszego społeczeństwa.

Podczas sesji Rady Powiatu w dniu 30 stycznia 2023 r. radni obecnej koalicji dwunastoma głosami odwołali Jerzego Żukowskiego z funkcji starosty. Oznacza to także odwołanie całego Zarządu, w skład, którego wchodzą Teresa Czajkowska, Bogusław Frąckiewicz, Paweł Deluga, Leszek Marszał. Zdalne głosowanie odbyło się pod nieobecność przebywającego na zwolnieniu lekarskim Jerzego Żukowskiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości – Waldemar Sobczak, Marzena Dyl, Renata Rębała, Iwona Wyszyńska, Teresa Czajkowska – odmówili udziału w głosowaniu nad odwołaniem starosty. W trakcie dyskusji podczas posiedzenia nie zgadzali się także z powtarzanym wcześniej uzasadnieniem odwołania starosty Jerzego Żukowskiego tj., utratą większości koalicyjnej, braku zaufania, braku poparcia organów powiatu, co ma wpływ na atmosferę w starostwie, itp. Argumenty wydają się nietrafione, czyli mają uzasadnić roszady koalicyjne w Radzie i przejmowanie wszystkich możliwych funkcji oraz raczej przemożny wpływ na budowanie atmosfery w starostwie przez przedstawicieli nowej koalicji i osób ich wspierających.

/Janina Czerwińska/

588 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

27 stycznia 2023 r. w Łochowie uroczyście obchodzono 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To patriotyczne wydarzenie było jednym z wielu...

Zamknij