ggg ggg
ggg ggg

Starosta Wołomiński Adam Lubiak zaprasza na obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

Starosta Wołomiński Adam Lubiak serdecznie zaprasza na obchody 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. W programie m.in. fascynujące widowisko plenerowe – rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku, piknik historyczny, atrakcje dla całej rodziny!

Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrana na przedpolu stolicy m.in. w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej i zdecydowała o zachowaniu niepodległości odradzającej się po zaborach Polski. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej. Nie bez powodu Lord Edgar d’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę decydującą o losach świata.
– Pamięć o tym zwycięstwie nadal napawa dumą kolejne pokolenia. Jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za ich patriotyzm, ofiarność i poświęcenie. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania pamięci o bohaterach z tamtych lat kolejnym pokoleniom. W dzisiejszych czasach dobrobytu i wolności musimy pamiętać o tych, którzy oddali swoje zdrowie, a często i życie – byśmy mogli dorastać i żyć w wolnej Polsce. W obronie ojczyzny stanęli wtedy nawet 16-17 latkowie, warto przypominać ich postacie dzisiejszej młodzieży – mówi Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
Rekonstrukcji historycznej towarzyszyć będzie rodzinny piknik historyczny z atrakcjami dla dzieci.
W programie uroczystości w dniu 15 sierpnia organizatorzy zaplanowali również o godz. 11:15 Mszę Świętą w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowaną przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej Jego Ekscelencję Biskupa Romualda Kamińskiego. Następnie odbędzie się Apel Poległych
i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Pełne kalendarium wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.bitwawarszawska.pl
Uroczyste obchody rocznicowe zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”.
Najważniejsze punkty programowe obchodów 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej „Cudem nad Wisłą” w Ossowie:

14 sierpnia 2019 r. (środa)
18.30 – Odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Ormian w 1920 roku (Samorządowa Instytucja Kultury w Ossowie, ul. Matarewicza 148)
21.00 – Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie

15 sierpnia 2019 r. (czwartek )
10.00 – Modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki
10.50 – Odsłonięcie popiersi śp. ks. Romana Indrzejczyka oraz śp. Arkadiusza Protasiuka (Polana Dębów Pamięci)
11.15 – Msza Święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Biskupa Romualda Kamińskiego
13.00 – Apel Poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku
14.00 – Widowisko plenerowe – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 roku w Ossowie
15.00 – 18.00 – Piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie
15.00 – 22.00 – Festyn Letni przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ossowie.

273 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij