ggg ggg
ggg ggg

Spotkanie z Wicemarszałek Senatu Marią Koc

W dniu 2 kwietnia 2019 r. w JATKACH odbyło się spotkanie Wicemarszałek Senatu Marii Koc z kierownictwem Miasta Ostrów Mazowiecka oraz kierownictwem Powiatu.

Wicemarszałek w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w Ostrowi Mazowieckiej jest już kolejny raz i widzi jak nasz powiat się rozwija i pięknieje. Pogratulowała jedynego w Polsce Muzeum Domu Rodziny Pileckich, a także wyremontowanego budynku JATEK.
W tym samym dniu nieco później, na zaproszenie starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej Pani Wicemarszałek spotkała się z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego.
Spotkanie rozpoczął starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, który powitał przybyłych na spotkanie: radnych Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, gospodarza miejsca Panią Teresę Zienkiewicz dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej wraz z nauczycielami, kierownictwo Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, dyrektorów powiatowych placówek oświatowych, dyrekcję Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej, koordynatorów Młodzieżowej Rady Powiatu, uczniów szkół średnich.
Tematem przewodnim spotkania była polityka gospodarcza i społeczna Polski i Unii Europejskiej. Wicemarszałek, jako rodowita mieszkanka Mazowsza w swoim wystąpieniu poruszyła m.in. kwestie związane z sytuacją gospodarczą naszego regionu. Pani Maria Koc poruszyła problem różnicy dochodowości pomiędzy mieszkańcami Warszawy a powiatów ościennych. Powoduje to nieprawdziwe postrzeganie regionu Mazowsza, jako najbogatszego w kraju. Dlatego też od 2018 r. Unia Europejska traktuje województwo mazowieckie nie jako jeden spójny i szybko bogacący się region, ale jako dwie odrębne jednostki statystyczne.
Jest to tylko podział statystyczny a nie administracyjny.
Kolejnym tematem wykładu Wicemarszałek była możliwość pozyskiwania środków krajowych, które służą podnoszeniu jakości życia obywateli poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych i projektów społecznych. Samorządy mogą ubiegać się o dotacje w obecnie trwającym konkursie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, ze środków którego mogą zostać dofinansowane budowy, przebudowy, remonty dróg powiatowych i dróg gminnych. Ponadto ok. 103 mln. zł przeznaczono na Program Czyste Powietrze, z którego mogą skorzystać m.in. indywidualne gospodarstwa domowe.
Wicemarszałek pokrótce przybliżyła także zagadnienia dotyczące Gazociągu Północnego, oficjalnie zwanego Nord Stream – do transportu gazu ziemnego z Rosji do Niemiec oraz unijnej dyrektywy reformującej kwestie praw autorskich ACTA 2.
Ponadto Marszałek podkreśliła ogromną rolę Unii Europejskiej w rozwoju Polski.
Zaznaczyła, że zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, w związku z tym zachęciła młodzież, aby 26 maja br. skorzystała z prawa wyborczego i wybrała przedstawicieli naszego kraju do Parlamentu Europejskiego.
Po wystąpieniu Pani Marszałek młodzież miała możliwość zadawania pytań.
Jeden z uczniów zapytał o ograniczenia w Internecie związane z dyrektywą ACTA 2. Natomiast starosta ostrowski pytał o ulgi podatkowe dla młodych ludzi, którzy po raz pierwszy po zakończeniu kształcenia podejmą pracę zawodową. Pani Marszałek w odpowiedzi odniosła się do likwidacji PIT-u dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Powinno to zachęcić młodych ludzi do podejmowania pracy w Polsce. Najważniejszy jest start w dorosłe życie.
Jeśli nie ma pomocy ze strony państwa, wówczas rodzi się u młodych ludzi myśl o opuszczeniu kraju w poszukiwaniu życiowej stabilizacji za granicą.
Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły Teresa Zienkiewicz podziękowała Pani Marszałek za wykład nt. bieżących spraw gospodarczych i społecznych Polski oraz Unii Europejskiej, a uczniowie wręczyli Pani Marii Koc bukiet kwiatów.
Kolejnym punktem wizyty Pani Marszałek było spotkanie w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej z pracownikami Szpitala. Starosta z dyrektorem zaprezentowali nowo wyremontowany Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Blok Operacyjny.

/Info/

269 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
36,5 mln zł na rozbudowę wołomińskiego szpitala

W siedzibie Starostwa została dzisiaj podpisana umowa w sprawie dotacji dla Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. W ciągu...

Zamknij