ggg

Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem

W dniu 4 kwietnia br. w Zarębach Kościelnych odbyło się spotkanie Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Henryka Kowalczyka z rolnikami i samorządowcami z pięciu gmin.

Przybyłych gości powitała wójt Urszula Wołosiewicz: starostę ostrowskiego Pana Zbigniewa Chrupka, wójta gminy Andrzejewo Panią Beatę Ponichterę, wójta gminy Boguty Pianki Pana Jędrzeja Drewnowskiego, wójta gminy Nur Pana Rafała Kruszewskiego, pełniącego obowiązki wójta gminy Szulborze Wielkie Pana Michała Rutkowskiego wraz z sekretarzem Karolem Dąbkowskim, radnego powiatu Pana Andrzeja Grabowskiego, kierownika KRUS w Ostrowi Mazowieckiej Panią Jolantę Brzuska, Dyrektora BS oddział w Zarębach Kościelnych Pana Piotra Jastrzębskiego oraz wszystkich przybyłych rolników i pracowników związanych z obsługą rolnictwa.
Wicepremier mówił o nowych naborach w ramach PROW 2014-2020, przedstawił informację o konkretnej pomocy dla rolników w postaci dopłat do paliwa, do hodowli loch oraz do nawozów, które resort rolnictwa planuje wdrożyć po uzyskaniu zgody KE. Dopłaty do nawozów sztucznych byłyby realizowane w wysokości 500 zł do ha gruntów rolnych oraz 250 zł do użytków zielonych i obejmowałyby okres od 1 września 2021 do 15 maja 2022 roku. Zaznaczył, że skala wzrostu cen zależy od wzrostu cen energii i od tego jak długo będzie trwała wojna na Ukrainie.
Ważnym tematem spotkania były również ubezpieczenia gospodarstw rolnych w sposób kompleksowy – budynki, zwierzęta gospodarskie, uprawy rolne od wszelkiego rodzaju szkód wywołanych przez anomalie pogodowe. Budżet państwa będzie dopłacał 65 % wartości składki, by wspomóc rolników – na ten cel w budżecie państwa jest zabezpieczone 1.5 mln zł. Rolnik ma do wyboru 8 ubezpieczycieli, którzy podpisali umowy z MRiRW na dofinansowanie składek. Szczegółowe zasady ubezpieczeń zreferował Regionalny Dyrektor Sprzedaży Województwa Mazowieckiego AGRO TUW Pan Marcin Matysiak. W drugiej części spotkania rolnicy zadawali pytania i przedstawiali trudności z jakimi boryka się nasze rolnictwo.
Jak zaznaczył Pan Minister spotkania z rolnikami są ważnym elementem pracy w ministerstwie pozwalającym w sposób kompleksowy i praktyczny rozwiązywać wiele problemów.

/Info UG Zaręby Kościelne/

229 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Wieliszew ,,Najlepsza z Najlepszych” w Polsce!

Wielki sukces młodych adeptów pożarnictwa z Wieliszewa! Prężnie działająca przy wieliszewskiej OSP Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza im. Druha Roberta Boryszewskiego zdobyła...

Zamknij