ggg ggg ggg

Spotkanie wigilijne Lokalnej Grupy Działania „Zielone sioło”

Zarząd LGD „Zielone sioło” 17 grudnia zaprosił swoich członków, sympatyków oraz przyjaciół na tradycyjne spotkanie wigilijne.

dscf3946

Kilkadziesiąt osób przybyło w ubiegła środę do starostwa powiatowego, gdzie w sali konferencyjnej odbyło sie spotkanie. Z najlepszymi życzeniami i opłatkiem gości witała prezes Zarządu LGD Adriana Rukat wraz z nowo wybraną wicestarostą Urszulą Wołosiewicz. Wśród zebranych byli wójtowie gmin m.in.: Wąsewa – Rafał Kowalczyk, Andrzejewa – Michał Rutkowski, Małkini Górnej – Bożena Kordek, Nur – Jacek Murawski, Stary Lubotyń – Ireneusz Gumkowski, sekretarz Gminy Brok – Tomasz Skibicki, dyrektorzy jednostek samorządowych, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich, osoby współpracujące z LGD. Prezes Adriana Rukat podziękowała za obecność w piątym spotkaniu opłatkowym i za współpracę. Przedstawiła w skrócie działania LGD od czasu podpisania pierwszej umowy 5 lat temu do dnia dzisiejszego (blisko 7 lat istnienia LGD). Stowarzyszenia działa na rzecz aktywizacji obszarów wiejskich i wdrażania LEADER na obszarze funkcjonowania LGD, z dofinansowania skorzystało wielu beneficjentów z sektora społecznego oraz samorządy gminne i powiatowe. Przypomniała zadania, które grupa podejmowała w perspektywie unijnej 2007 – 2013. Podała z duma efekty działań np.: kwoty zadań zrealizowanych i rozliczonych – 4 mln 300 tys. zł oraz zadań w trakcie rozliczenia – 1 mln 657 tys. zł. Pochwaliła się również dużą imprezą zorganizowaną w czerwcu w Broku: pokazy i występy pt. „Kiermasz wyrobów i usług polskich i litewskich”, przygotowane wraz z seminarium na temat turystyki wiejskiej. Od stycznia br. realizują międzynarodowy projekt współpracy z udziałem litewskiej LGD oraz FPGLD z okolic Przasnysza. W sierpniu delegacja młodzieży z ZS-CKR w Starym Lubiejewie wyjechała na Litwę, gdzie brała udział w warsztatach i seminarium studyjnym dla młodzieżowych organizacji pozarządowych.
Świąteczne i noworoczne życzenia złożyła również wicestarosta Urszula Wołosiewicz. Życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu jak i osobistych sukcesów. Ks. Mirosław Mierzejewski-Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Bożej Dzieciny i udzielił zebranym świątecznego błogosławieństwa. Po wspólnym odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” uczestnicy spotkania przełamując się opłatkiem złożyli sobie nawzajem życzenia świąteczne i noworoczne. Uczestnicy spotkania mogli skosztować pysznych potraw wigilijnych przygotowanych przez organizatorów.

 


Podczas spotkania przeprowadzono Konkurs kulinarny pn.: „Najsmaczniejsza potrawa wigilijna”, którego celem była m.in. prezentacja kuchni lokalnej, poznawanie i kultywowanie kulinarnych tradycji bożonarodzeniowych oraz aktywizacja społeczności zamieszkującej na obszarze LGD „Zielone sioło”.

A oto wyniki konkursu otrzymane z ankiet wypełnionych przez wszystkich uczestników spotkania:

Kategoria: rybno-warzywna potrawa wigilijna:
I miejsce – Joanna Orlicz – Drożdżowy kulebiak z kapustą i grzybami,
II miejsce – KGW Jelenie – Pierogi z kapustą i grzybami,
III miejsce – Stowarzyszenie Nasze Boguty – Karp po żydowsku.

Kategoria: wigilijna potrawa na słodko:
I miejsce – KGW Klub Nowoczesnej Gospodyni w Zarębach Warchołach – Makowe ciasta,
II miejsce – KGW Nieskórz – Świąteczny sernik z karmelizowanymi jabłkami,
III miejsce – KGW Stara Ruskołęka – Tort czekoladowo-śmietanowy.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe szczególnie przydatne w gospodarstwie domowym.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie upominki – kalendarze na 2015 r.

/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 237 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolędy i jasełka przy fontannie

Wigilia dla mieszkańców przy wyszkowskiej fontannie została zorganizowana przez Klub Przyjaciół Wyszkowa i burmistrza Wyszkowa po raz szósty. W niedzielę...

Zamknij