ggg ggg

Spotkanie nt. programu Dualnego Kształcenia oraz przyszłości i znaczenia inteligentnej specjalizacji Mazowsza w związku z wydatkowaniem Funduszy Europejskich w perspektywie budżetowej 2021 – 2027

W dniu 29 marca br. w sali gimnastycznej ostrowskiego „Kopernika” odbyło się spotkanie nt. programu Dualnego Kształcenia oraz przyszłości i znaczenia inteligentnej specjalizacji Mazowsza w związku z wydatkowaniem Funduszy Europejskich w perspektywie budżetowej 2021-2027.

Spotkanie rozpoczął Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek witając zebranych na sali gości: Michała Giersa – dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delagatury w Ostrołęce, wizytator Annę Wiktorską, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w osobach pracowników Biura Programowania EFS oraz Wydziału Rozwoju i Zarządzania Regionalną Strategią Innowacji, wójtów i burmistrzów z terenu powiatu ostrowskiego, Zarząd Powiatu, Radnych Rady Powiatu, kierownictwo Starostwa Powiatowego oraz jednostek organizacyjnych Powiatu, dyrektorów szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski wraz z nauczycielami i delegacjami młodzieży, dyrekcję Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie, dyrektorów szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Ostrów Mazowiecka wraz z doradcami zawodowymi i delegacjami młodzieży oraz przedsiębiorców z terenu powiatu ostrowskiego.
Starosta Ostrowski wyjaśnił cel spotkania wskazując przede wszystkim na przedstawienie możliwości wynikających z programu Dualnego Kształcenia przy współpracy szkół prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami, a także odniósł się do znaczenia inteligentnej specjalizacji Mazowsza w związku z wydatkowaniem Funduszy Europejskich w perspektywie budżetowej 2021-2027, w tym możliwości finansowania projektów oświatowych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+ oraz Programu Erasmus+.
Następnie głos zabrała wizytator Anna Wiktorska, która w swojej prezentacji wyjaśniła kwestie związane z założeniami kształcenia dualnego, w tym jego organizację oraz zasady współpracy przedsiębiorstwa ze szkołą zawodową. Swoją prelekcję wizytator zakończyła omówieniem korzyści jakie niesie tego typu kształcenie dla obu podmiotów.
W dalszej części dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe w swoich prezentacjach i wystąpieniach opowiedzieli o dobrych praktykach, które realizują we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.
Grzegorz Jasionowski dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej oraz dr Izabela Niziałek przedstawicielka Fabryki Mebli „Forte” S.A. podkreślili zalety realizowanego porozumienia, a także wskazali duże zainteresowanie uczniów kształceniem w zawodzie technologa drewna, dającym możliwości podjęcia pracy w Fabryce zaraz po ukończeniu szkoły.
Teresa Zienkiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej w swoim wystąpieniu wspomniała m.in. o współpracy ze Stowarzyszeniem Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej, a także o innych przedsiębiorcach, z którymi „Ekonomik” nawiązał współpracę.
Agnieszka Gaś dyrektor Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej wraz z Wiesławem Jarząbkiem przedstawicielem PKP PLK S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach, zaprezentowali osiągnięcia szkoły w ramach wzorowego modelu współpracy Szkoły z Polskimi Liniami Kolejowymi i szeregiem korzyści dla uczniów, jakie daje kształcenia dualne.
Roman Malicki dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie odniósł się do współpracy z Markiem Dzwonkowskim, rolnikiem prowadzącym gospodarstwo w miejscowości Szabły Młode w gminie Śniadowo specjalizującym się w produkcji mleka. Zaprezentował także współpracę szkoły z przedsiębiorcami w zakresie kierunków gastronomicznych.
Kolejnym blokiem tematycznym spotkania było przedstawienie prezentacji dotyczącej „Przyszłości i znaczenia inteligentnej specjalizacji Mazowsza w związku z wydatkowaniem Funduszy Europejskich w perspektywie budżetowej 2021-2027”. Głos zabrał Piotr Dylewski główny specjalista w Wydziale Rozwoju i Zarządzania Regionalną Strategią Innowacji Urzędu Marszałkowskiego. Opowiedział o koncepcji inteligentnej specjalizacji, która w głównej mierze opiera się na koncentracji zasobów wiedzy i nakierowaniu ich na ograniczoną liczbę priorytetowych działań gospodarczych. Dzięki temu zabiegowi regiony zyskają i utrzymają przewagę konkurencyjną w światowej gospodarce. Wspomniał również, że przy udziale interesariuszy ze świata przedsiębiorczości, powinno wyłaniać się najbardziej obiecujące obszary dla rozwoju regionu. W swojej wypowiedzi wskazał również priorytetowe obszary w zakresie szkolnictwa zawodowego takie jak: poprawa dopasowania kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, w tym poprzez uczenie się oparte na pracy, wspieranie poradnictwa zawodowego, doradztwa dobrej jakości i skutecznych systemów przyuczania do zawodu, praktyk zawodowych oraz systemów walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego.
Po prezentacji przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego padały pytania z sali dotyczące inteligentnej specjalizacji Mazowsza.
Na koniec spotkania Starosta Ostrowski podziękował dyrektorom szkół kształcącym w kierunkach zawodowych za przygotowanie wystąpień i zaprezentowanie korzyści płynących z programu Dualnego Kształcenia. Podziękował również przybyłym gościom za udział w spotkaniu, a w sposób szczególny przedsiębiorcom współpracującym ze szkołami za podniesienie jakości kształcenia w oparciu o udostępnianie uczniom nowoczesnych baz dydaktycznych, a także za możliwość zaprezentowania procesów technologicznych w branżach, które reprezentują. Wyraził także przekonanie, że wspólnie spędzony czas pozwolił wszystkim uczestnikom na poszerzenie wiedzy na temat sposobów i możliwości kształcenia oraz umożliwił wymianę doświadczeń w zakresie przedstawionych problemów.

/Oprac. Radosław Nowak/

1 829 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Od 1 kwietna znów będzie można jeździć skuterem

Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych gmin chętnie korzystali w ubiegłym roku ze skuterów elektrycznych. Program, do którego przystąpiło Miasto Ostrów...

Zamknij