ggg ggg ggg

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie oddała hołd Patronce Szkoły

Piątek, 10 marca 2023 r. był dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie (Gm. Radzymin) dniem wyjątkowym. W obecności znamienitych gości odbyły się kulminacyjne obchody Roku Patrona Szkoły, którym na mocy decyzji dyrekcji placówki ogłoszony został rok szkolny 2022/2023.

Uroczystości rozpoczęły się w Kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Słupnie uroczystą Mszą Św., koncelebrowaną przez Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bpa Romualda Kamińskiego oraz ks. proboszcza Piotra Kluka.
W homilii Biskup Warszawsko-Praski kilkukrotnie podkreślał cnoty Patronki Szkoły akcentując powody, dla których warto mieć takiego Patrona. Michalina Chełmońska-Szczepankowska jest bowiem wzorem do naśladowania nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale także dla wszystkich ludzi.
Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy udali się do budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie, gdzie kontynuowane były obchody Święta Szkoły, związane z 70. rocznicą śmierci poetki.
Powitano znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: JE bp Romuald Kamiński, Zastępca Burmistrza Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka wraz z Zastępcą Wiesławem Solarzem, Radni, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Radzymin oraz Przyjaciele Szkoły. Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie Rodziny Patronki: wnuczka Lidia Szczepankowska – Smykowska, wnuk Piotr Szczepankowski – Chełmoński oraz liczna grupa prawnuków z dziećmi.
Szczególnym momentem obchodów była ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy zadedykowanej Michalinie Chełmońskiej – Szczepankowskiej.

Aktu odsłonięcia tablicy (a właściwie pięknej instalacji memorialnej w formie szkolnej ściany pamięci z portretem poetki i cytatem zaczerpniętym z jej wiersza: „Trzeba wysoko myślami wzlatać, aby żyć dobrze na ziemi”) dokonali: Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka, Radna Agnieszka Krawucka, Wnuk Poetki Piotr Szczepankowski – Chełmoński, Była Dyrektor Szkoły Anna Madoń, obecna Pani Dyrektor Barbara Moczulska, Przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Kula oraz Przedstawiciel uczniów Ksawery Gulan. Tablicę poświęcił JE ks. bp Romuald Kamiński.
Kolejnym doniosłym punktem uroczystości było uhonorowanie przez Panią Dyrektor Barbarę Moczulską pamiątkowymi statuetkami osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do rozwoju Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie.
Na zakończenie części oficjalnej rozdano nagrody i wyróżnienia uczniom radzymińskich szkół, którzy brali udział w gminnych konkursach. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny „Narysuj ilustrację do wiersza Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej”, a drugim konkurs literacki „Napisz list do Michaliny Chełmońskiej- Szczepankowskiej”. Podczas uroczystości wręczono również nagrody laureatom VIII edycji szkolnego konkursu wiedzy „Daty z życia i twórczości Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej – Patronki Szkoły”, którego organizatorem była działająca w szkole X Placówka „Michalina” Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej.
Po oficjalnych obchodach przyszedł czas na część artystyczną. Uczniowie zaprezentowali ciekawy, pełen ekspresji program, nawiązujący do kanonu wartości i zasad, którymi kierowała się w życiu Patronka Szkoły. (Najmłodsi podkreślili, że ważny w życiu jest szacunek, że każdy powinien czuć się potrzebny oraz wszyscy powinniśmy być sobie bliscy, jak w rodzinie).
Program przygotowali uczniowie kl. VI b oraz Kl. III b pod kierunkiem: p. Joanny Mierzwickiej i p. Aleksandry Kubich–Leman. Występ poprzedzony został piękną aranżacją tańca – krakowiaka w wykonaniu dzieci z oddziału zerowego pod kierunkiem p. Marty Borowskiej. Na zakończenie zaś, wystąpiły dzieci z kl. V b pod kierunkiem p. Anny Madoń i p. Joanny Stawikowskiej, które zaprezentowały taniec z szarfami.
Po uroczystościach przyszedł czas na rozmowy przy słodkim poczęstunku. Korzystając z okazji zwrócono się również do Pana Piotra Szczepankowskiego-Chełmońskiego o dokonanie okolicznościowych wpisów w wydanych przez szkołę tomikach poezji Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej, które będą piękną pamiątką historycznej uroczystości.

WYNIKI

GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ILUSTRACJA DO WIERSZA MICHALINY CHEŁMOŃSKIEJ – SZCZEPANKOWSKIEJ”

KATEGORIA KL. I-III:

 1. Alicja Dąbrowska – SP 2 Słupno;
 2. Wanessa Karolewska – SP St. Załubice;
 3. Krzysztof Michaliszyn – SP 2 Radzymin;
 4. Zofia Durka – SP 2 Słupno.
  WYRÓŻNIENIA:
  Apolonia Bartosiewicz – SP 2 Słupno;
  Zofia Rutkowska – SP 2 Słupno;
  Kaja Rosz – SP 2 Radzymin;
  Szymon Stawikowski – SP 2 Radzymin;
  Aleksander Kurek – SP 2 Słupno.

KATEGORIA KL. IV-VI:
Dominik Góźdź – SP 1 Słupno;
Aleksander Kaska – SP Ciemne;
Emilia Łępicka – SP 1 Słupno.
WYRÓŻNIENIA:
Zofia Gromala – SP 2 Radzymin;
Nina Nawrocka – SP St. Załubice;
Piotr Kornacki – SP 2 Radzymin;
Łukasz Michniewicz – SP 2 Słupno.

WYNIKI GMINNEGO KONKURSU LITERACKIEGO „NAPISZ LIST DO MICHALINY CHEŁMOŃSKIEJ – SZCZEPANKOWSKIEJ”

KATEGORIA KL. VII-VIII:
Łukasz Michniewicz – SP 2 Słupno;
Joanna Pogorzelska – SP Ciemne;
Hanna Małachowska – SP St. Załubice.
WYRÓŻNIENIA:
Monika Rosłon – SP St. Załubice;
Maja Bednarczyk – SP St. Załubice;
Aleksandra Kisiel – SP 2 Słupno;
Anastazja Stawicka – SP Ciemne.

WYNIKI VIII EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY „DATY Z ŻYCIA MICHALINY CHEŁMOŃSKIEJ – SZCZEPANKOWSKIEJ – PATRONKI SZKOŁY”

KATEGORIA KL. V-VI:
I MIEJSCE – Małgorzata Zając, kl. VI b;
II MIEJSCE – Michalina Piórkowska, kl. VI a,Lena Kurek, kl. VI b;
III MIEJSCE – Antonina Madoń, kl. VI b.

KATEGORIA KL. VII-VIII:
I MIEJSCE – Lena Zaręba, kl. VIII b;
II MIEJSCE – Maria Wysocka, kl. VIII b;
III MIEJSCE – Maja Dolatowska, kl. VIII b.

/opr. SP nr 2 Słupno/

527 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Kobiet w gminie Brańszczyk

8 marca to dzień, w którym uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze...

Zamknij