ggg ggg ggg ggg ggg

Śpiewanie i działanie łączy pokolenia. Przegląd Polskiej Piosenki Patriotycznej i Jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki.

Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów,
jakie niosą nowe czasy, pozostanie miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków…
Jan Paweł II

W ostatnią niedzielę września b.r. odbył się w Strachówce pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Przegląd Polskiej Piosenki Patriotycznej. Organizatorem przeglądu już po raz trzeci było Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki, a partnerem działań miejscowa parafia pw. WNMP. Wydarzenie kulturalne przygotowano w ramach projektu „Śpiewanie i działanie łączy pokolenia: III Mazowiecki Przegląd Piosenki Patriotycznej. 10. rocznica Stowarzyszenia”. Przegląd i Jubileusz dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Wołomińskiego i Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Tłuszczu. Uroczystość Honorowym Patronatem objął Senator prof. Jan Żaryn, Poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Patronat medialny objęły: „Kurier W”, „Moja Gazeta Regionalna”, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, „Tygodnik Siedlecki” i „Życie Powiatu na Mazowszu”.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji osób zasłużonych w walce o niepodległość oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki. Mszę Św. koncelebrowało trzech księży: ksiądz Proboszcz Mieczysław Jerzak, ks. Jan Grzybowski oraz ks. Krzysztof Baranowski.
III Przegląd Piosenki Patriotycznej otworzyła Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki Krystyna Ołdak. Odczytała list z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, skierowane na jej ręce na okoliczność przeglądu i jubileuszu. „Organizowane przez Państwa po raz trzeci przedsięwzięcie stanowi znakomitą okazję do popularyzacji najpiękniejszych polskich pieśni i piosenek patriotycznych, służy edukacji historycznej, a także przyczynia się do zainteresowania naszym dziedzictwem narodowym. Z przyjemnością informuję o objęciu nad tym artystycznym wydarzeniem, połączonym z obchodami 10-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat ten ustanowiony został przez Prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnianiu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków. Życzę Państwu satysfakcji z udanego przebiegu III Przeglądu Polskiej Piosenki Patriotycznej oraz sukcesów w dalszej działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki”- napisał sekretarz stanu Wojciech Kolarski. Wojewoda Mazowiecki zaś w swoim liście wyraził uznanie dla organizatorów: „Inicjatywę tę przyjmuję z uznaniem ze względu na jej wartościowe cele – kształtowanie postawy patriotyzmu, umacnianie więzi międzypokoleniowej, aktywności artystycznej mieszkańców oraz zachowanie i popularyzowanie dziedzictwa kultury narodowej”. Do uczestników Przeglądu i Jubileuszu wpłynął ponadto List od Marszałka Województwa Mazowieckiego ze słowami „Szanowna Pani Prezes, Szanowni Państwo. Bieżący rok to niezwykle ważny czas dla wszystkich Polaków. Kontynuujemy bowiem obchody doniosłego i bardzo radosnego jubileuszu. Rocznicowe uroczystości pozwalają odczuwać dumę z dokonań naszych przodków, z prężnego rozwoju naszego kraju i jego obecnej silnej pozycji w Europie. Organizowany już po raz 3. Przegląd Piosenki Patriotycznej to idealna okazja, by w szczególny sposób cieszyć się z przynależności do narodowej wspólnoty i tradycji. Cieszę się, że Samorząd Województwa Mazowieckiego może wspierać realizowane przez Stowarzyszenie cenne i pożyteczne działania sprzyjające integracji lokalnej społeczności i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. (…). Z wyrazami szacunku Adam Struzik”
Po odczytaniu okolicznościowych Listów odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Dariusza Pieńkosa z towarzyszeniem Chóru KGW z Brańszczyka.
Podczas III Przeglądu Polskiej Piosenki Patriotycznej odbyło się 26 występów. Wykonano 31 utworów patriotycznych z przekroju I wojny światowej po czasy II wojny światowej. Wysłuchaliśmy piosenek znanych i popularnych, takich jak: „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani”, „Ułani, ułani”, „Serce w plecaku”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota”, czy „Jak długo w sercach naszych”, ale też stosunkowo młodych, jak „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Matczyne ręce”, Adama Kowalskiego, „Dziś idę walczyć – Mamo” Józefa Szczepańskiego, „Płacze kamień na Podolu”, „Niepodległa, niepokorna” Janusza Szczepkowskiego.
Podczas przeglądu wyjątkowymi występami były występy młodych wykonawców: dzieci i młodzieży. Najmłodsi z grupy dziecięcej mają zaledwie po cztery latka. Zaśpiewali z miejscowym zespołem przygotowywanym przez Panią Sylwię Kołodziejek, utalentowaną nauczycielką z Łochowa. Dzieci ze Strachówki nie tylko śpiewały z sercem, ale również strojami nawiązały do klimatu i okresu wykonywanych piosenek. W pamięć słuchaczy zapadnie na pewno wykonanie piosenki „Dziewczyna z granatem” z akompaniamentem Pani Sylwii, w którym wystąpiły najmłodsze dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Rozalinie czteroletnie Natalia i Mikołaj oraz uczennice z klasy 4 i 5 SP ze Strachówki. Kolejne występy były równie udane i wręcz znakomite. Dominika Baranowska z piosenką „Rozszumiały się wierzby płaczące” rozśpiewała cały kościół, zaś duet rodzeństwa Zosi i Jurka Wierzchołowskich otrzymał gromkie brawa za piosenkę „Niepodległa, niepokorna”. Piękne głosy usłyszeliśmy w piosenkach: „Matczyne ręce” w wykonaniu Marysi Winnickiej i „Piechota” w wykonaniu Zuzi Karyś. Ładnie i wzruszająco wybrzmiały głosy Ani, Natalii i Marty, które po raz pierwszy wystąpiły publicznie przed tak szerokim audytorium. Wszystkie dzieci pięknie się zaprezentowały w żołnierskich strojach. Przegląd nie miał charakteru konkursowego, ale słuchacze zgodnie uznali, że najlepszym wykonaniem był występ Jakuba Krzyżanowskiego, który zaśpiewał dwa utwory: „Dziś idę walczyć, Mamo” i „Ojczyzna”.
Niewątpliwym atutem przeglądów organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki są występy zespołów KGW i Klubów Seniora, które są dojrzałe w wykonaniach i tchną patriotyzmem, miłością do Ojczyzny. W tym roku wystąpiły zespoły z powiatu wołomińskiego, wyszkowskiego i ostrowskiego: „Eko-Kabaret” z Urli z gminy Jadów, „Darmanista” z Brańszczyka, „Różyczki” z Tłuszcza, „Sława” z Zabrodzia, KGW ze Strachówki„ „Świtanki” z Przedświtu z gminy Wąsewo, „Łochowianie” z Łochowa, „Równianki” z Równego z gminy Strachówka, „Sulejowianki” z Sulejowa z gminy Jadów, „Roszczepianki” z Roszczepu z gminy Klembów, KGW Jadwisin z gminy Strachówka. Występom podczas przeglądu towarzyszyła prezentacja multimedialna z tekstami piosenek, która niejednokrotnie posłużyła słuchaczom we włączanie się we wspólne śpiewanie.
Wszyscy wykonawcy po swoich występach otrzymali okolicznościowe medale, dyplomy, a najmłodsi upominki. Po zakończeniu III Przeglądu Piosenki Patriotycznej w Strachówce organizatorzy zaprosili na świętowanie swojego Jubileuszu do świetlicy wiejskiej w Strachówce (o tym w następnym numerze naszej gazety).
Dzięki organizatorom można było wysłuchać pięknych tekstów i melodii piosenek tchnących miłością do naszej Ojczyzny, a Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki po raz kolejny stworzyło warunki do wspólnotowego przeżywania dumy z bycia Polakiem. To był wyjątkowy czas dla kultury w Gminie Strachówka.
/KO/

2 611 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
II Bieg Patrolowy Pamięci Halinki Brzuszczyńskiej ps. „Mała”

W piątek, 27 września 2019 r. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz najbliższa rodzina...

Zamknij