ggg
ggg ggg

Sokolnicki za Wróbla. Zmiana na stanowisku Starosty Powiatu Legionowskiego!

W ubiegły poniedziałek, 27 kwietnia odbyła się siedemnasta sesja Rady Powiatu Legionowskiego. Nieoczekiwanie, obrady przeprowadzone w trybie zdalnym przyniosły rezygnację Roberta Wróbla z funkcji starosty. Nowym gospodarzem powiatu legionowskiego wybrany został Sylwester Sokolnicki – doświadczony samorządowiec, wieloletni burmistrz Serocka.

Robert Wróbel złożył rezygnację z funkcji starosty. Po pięciu latach kierowania Zarządem Powiatu i dziesięciu latach pracy w tym gremium odchodzi w stronę nowych, zawodowych wyzwań. Sternikiem powiatowego organu wykonawczego został Sylwester Sokolnicki, doświadczony samorządowiec, który wcześniej przez blisko 30 lat piastował stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Serock, a od początku bieżącej kadencji był członkiem Zarządu Powiatu.
Robert Wróbel został starostą legionowskim w 2015. Wcześniej od końca 2010 roku pracował w Zarządzie Powiatu na stanowisku wicestarosty.

Samorząd przyjazny
dla mieszkańców

Robert Wróbel stworzył nową jakość obsługi administracyjnej uruchamiając Biuro Obsługi Mieszkańców, zarówno w zakresie przebudowania przestrzeni w urzędzie, jak i organizacji pracy. Uruchomił starostwo w soboty oraz wprowadził obsługę poza jego siedzibą dla osób mających problemy z poruszaniem się, nazwaną Mobilny Urzędnik. Aktywnie uczestniczył też w staraniach o rewitalizację linii kolejowej do Zegrza, kontynuację przebudowy drogi krajowej 61 oraz budowę szpitala dla mieszkańców powiatu. Z pozytywnym skutkiem. W tym czasie powiat przebudował też większość zarządzanych przez siebie dróg, w znaczącej części finansując te inwestycje z pozyskanych z UE i programów rządowych środków zewnętrznych. Robert Wróbel zainicjował również i konsekwentnie prowadził szereg inwestycji kubaturowych: rozbudowę Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych i utworzenie tam Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, modernizację obiektów szkolnych, które zyskały nowe pracownie, boiska i udogodnienia dla niepełnosprawnych uczniów, termomodernizacje budynków powiatowych instytucji, kolejne etapy modernizacji budynku NZOZ Legionowo zwanego „przychodnią na górce”. Po blisko dekadzie pracy na rzecz mieszkańców jego ścieżka zawodowa wiedzie go w inną, niż samorządowa stronę.
– W życiu każdego z nas przychodzi taki czas, kiedy stajemy przed nowymi wyzwaniami, musimy podjąć ryzyko, z jakim wiąże się każda zmiana. Sam nieustannie zachęcałem załogę starostwa do podejmowania nowych wyzwań, mierzenia się z nowymi rozwiązaniami. Naszedł moment, w którym życie postawiło przede mną nowe wyzwanie zawodowe, więc teraz ja muszę znaleźć odwagę do tego samego. Nie rozstaję się z samorządem, a jedynie zmieni się funkcja, jaką będę pełnił. Pozostanę członkiem Rady Powiatu i dalej, jako radny, będę angażował się w sprawy lokalnej społeczności i zmienianie powiatu legionowskiego. Zobowiązałem się do tego przed moimi sąsiadami, dostałem od nich głosy poparcia w wyborach na radnego i danego słowa dotrzymam – mówi Robert Wróbel.

Nowy sternik

Naturalną rzeczy koleją w miejsce ustępującego starosty Rada Powiatu wybrała nowego sternika okrętu, zwanego Powiatem Legionowskim. Został nim Sylwester Sokolnicki, samorządowiec z krwi i kości, który ma za sobą kilka dekad doświadczenia w pracy na rzecz mieszkańców. Sokolnicki to człowiek, który budował polski samorząd, przez blisko 30 lat był burmistrzem Serocka i może być dumny z tego, co po sobie zostawił. Podczas tych dekad pokazał się jako dobry gospodarz i sprawny menedżer, z determinacją dążący do osiągnięcia założonych celów. Najlepszymi recenzentami jego działalności są sami mieszkańcy, którzy wielokrotnie wyrazili to w wyborach samorządowych, wskazując Sokolnickiego na swojego włodarza w kolejnych kadencjach.
– Odchodząc z zarządu wiem, że powiat zostaje w dobrych rękach. Sylwester Sokolnicki to człowiek z ogromnym doświadczeniem i wiedzą, zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności, który przez ostatnie trzy dekady działaniem udowodnił, że dobro mieszkańców jest dla niego sprawą nadrzędną. – komentuje wybór Robert Wróbel. – Cieszę się, że przez ostatnie półtora roku dane mi było z nim współpracować w zarządzie. To było naprawdę dobre doświadczenie. – dodaje.
– Funkcja starosty wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Dziękuję za zaufanie, jakim obdarzyli mnie radni, powierzając mi tę misję. Mogę zapewnić, że wykorzystam swoje doświadczenie, zarówno to zdobyte w zarządzaniu gminą Serock, jak i to, o które wzbogaciłem się już w samorządzie powiatowym, by jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Z przykrością żegnam jako członka zarządu Roberta Wróbla i cieszę się, że miałem szansę z nim współpracować. Obaj wyznajemy te same wartości co do jakości i skuteczności działania, jak i kierunków rozwoju powiatu. Szanuję jednak jego decyzję i wiem, że nadal będziemy mieć w nim wsparcie – mówi Sylwester Sokolnicki. Sylwetkę nowego starosty przedstawiamy pod artykułem.
Uzupełnienia wymagał też uszczuplony skład zarządu. Na wniosek starosty Sokolnickiego Rada Powiatu dokooptowała do niego Przemysława Cichockiego, który dotychczas zasiadał w jej prezydium, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego. Po głosowaniach nowy skład Zarządu Powiatu to: Sylwester Sokolnicki (starosta), Konrad Michalski (wicestarosta), Grzegorz Kubalski, Artur Stankiewicz i Przemysław Cichocki (członkowie zarządu). Robert Wróbel został natomiast wybrany na wiceprzewodniczącego rady, gdzie zastąpi Przemysława Cichockiego.

Kurs bez zmian

Trzymając się żeglarskiej terminologii można stwierdzić bez wątpliwości, że zmiana na stanowisku starosty nie zmieni dotychczasowego kursu, jaki obrał powiatowy okręt. Rozwój i stałe dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców nadal będą na pierwszych miejscach listy priorytetów, które wyznaczają kierunek działań Zarządu Powiatu.

Sylwester Sokolnicki –

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych w zakresie Administracji Europejskiej w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku oraz I edycji studiów podyplomowych „Akademia Liderów Samorządowych” realizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Doświadczony samorządowiec i menedżer, burmistrz Miasta i Gminy Serock nieprzerwanie od 1990 r. do 2018 r. Najlepszą wizytówką jego skuteczności jest intensywny rozwój gospodarczy, jaki gmina Serock odnotowała w ostatnich blisko 30 latach. Dzięki wypracowanej przez niego i konsekwentnie realizowanej wizji rozwoju gminy, Serock cieszył się wizerunkiem nowoczesnej gminy o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, w której poszanowanie dziedzictwa historycznego, wykorzystanie naturalnych warunków przyrodniczych i krajobrazowych oraz potencjału wspólnoty lokalnej stało się kanonem działań rozwojowych.
Ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i realizacji lokalnych projektów, prowadzeniu inwestycji oraz pozyskiwaniu na nie funduszy zewnętrznych. Jego znak rozpoznawczy to efektywność i skuteczność w działaniu. Przez ostatnie półtora roku w Zarządzie Powiatu odpowiadał m.in. za inwestycje, z powodzeniem prowadząc bieżące i przygotowując nowe projekty.

W imieniu redakcji „Kuriera W” nowemu Staroście Sylwestrowi Sokolnickiemu życzymy pomyślności w pracy na rzecz samorządu i mieszkańców powiatu legionowskiego, a Robertowi Wróblowi satysfakcji na nowej drodze zawodowej. Pomyślnych wiatrów, Panowie!

/opr. KW,
źródło: Powiat Legionowski/

Sylwester Sokolnicki,
Nowy Starosta Legionowski:

Jako samorządowiec
„z krwi i kości” wiem, że damy radę!

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Legionowskiego,

kiedy w 2018 r. żegnałem się ze stanowiskiem Burmistrza Miasta i Gminy Serock,
po 28 latach sprawowania tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji, byłem świadom, że powoli nachodzi czas, w którym to młodsi następcy, pełni energii i wielu pomysłów wezmą na swoje barki odpowiedzialność za naszą wspólnotę,
gdzie ja będę oferował im swoją wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie, dlatego też wystartowałem w wyborach do Rady Powiatu, a jej decyzją zostałem członkiem zarządu.
Jednak jak widać na moim przykładzie – los bywa nieprzewidywalny 🙂
W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, Rada Powiatu tym razem obdarzyła mnie zaufaniem powołując na stanowisko Starosty Powiat Legionowski za co bardzo dziękuję.
Dziękuję również Robertowi Wróblowi za owocną, dotychczasową współpracę. Mam świadomość, jakie problemy przed nami, które musimy wspólnie rozwiązać, ale jako samorządowiec „z krwi i kości” wiem, że damy radę.
Pozdrawiam Was i dziękuję za liczne wiadomości!

/źródło: FB/

 

355 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Komorowie

20 kwietnia 2020 r. do składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie pod Ostrowią Mazowiecką z wizytą przybył Premier Mateusz Morawiecki....

Zamknij