ggg ggg

Siedemdziesiąt pięknych lat wędkarstwa w Radzyminie

Niewielu mieszkańców wie, że Koło nr 19 PZW w Radzyminie należy do najstarszych, zarejestrowanych kół wędkarskich na Mazowszu. Wędkarstwo w Mieście Cudu nad Wisłą rozwijało się od 1947 roku. Koło wówczas nosiło nazwę „Myśliwy i Wędkarz” i skupiało w swoich szeregach nie tylko miłośników wędkarstwa, ale też łowiectwa.

SONY DSC

W niedzielę, 26 listopada w gmachu Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina, w której mieści się także obecna siedziba Koła nr 19, odbyły się uroczyste obchody 70-lecia istnienia zorganizowanego ruchu wędkarskiego w Radzyminie.
Urodzinową galę, którą poprowadził prezes Koła Cezary Wnuk, zainaugurowała minuta ciszy zadedykowana wszystkim pokoleniom radzymińskich wędkarzy, którzy odeszli już na niebiańskie łowiska. Następnie gospodarz wieczoru serdecznie powitał wszystkich, nie tylko licznie przybyłych wędkarzy, ale też zaproszonych gości. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki, radni: Ewa Całka, Zbigniew Jabłoński i Tadeusz Jędrasik, radny Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, Przedstawiciel Okręgu Mazowieckiego PZW, prezes koła w Markach Wojciech Szubierajski, dyrektor ROKiS Mirosław Jusiński a także: delegacja Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z prezesem Janem Wnukiem, przedstawiciele Koła Łowieckiego „Przepiórka” na czele z prezesem Jackiem Kurem, delegaci z zaprzyjaźnionych Kół Wędkarskich: Zbigniew Turek z Kobyłki, Sławomir Borowski z Tłuszcza, Robert Fabisiak z Ząbek, Maciej Osiński z Koła nr 91 w Warszawie, Marek Mróz z Białobrzegów, Marcin Mikulski z Wołomina.
– Wśród licznych jubileuszy, jakie są obchodzone w naszym mieście i gminie ten, na który zaprosiliśmy Państwa jest szczególny. Obchodzą go radzymińscy wędkarze, którzy korzystając z darów przyrody, jednocześnie w sposób szczególny i racjonalny ją pielęgnują i ochraniają. Biorą, a zarazem dają, aby zachować dla potomnych stan polskich rzek i jezior, jaki zastali, a nawet czynią zabiegi, aby go poprawić – powiedział prezes Cezary Wnuk, a następnie przybliżył zebranym historię Koła nr 19 PZW.
Można było dowiedzieć się wielu ciekawostek. Okazuje się, że zapisana historia radzymińskiego wędkarstwa sięga 1947 r., kiedy to z inicjatywy wędkarzy i myśliwych powstało Koło „Myśliwy i Wędkarz”. Jego założycielami byli: Walerian Czarnecki, Szczepan Jagiełło, Jan Kuśmierski, Zygmunt Miedziński, Franciszek Łabasiewicz, Józef Roguski, Lucjan Rudzki, Stefan Szewczyk, Anatoliusz Winiarski, Sylweriusz Żak, Jan Łoboda, Jerzy Marszał, Ksawery Flejszer, Maksymilian Kurpisz i Henryk Amejko. Terenami zorganizowanego wędkowania pod nadzorem koła były wody glinianek Kotkowskiego, Więcka, Frenkla i Kronenberga oraz rzeka Rządza, jedna z najpiękniejszych i najczystszych rzek Mazowsza. Rządza wijąca się wśród łąk i parowów, porośnięta wieloma gatunkami drzew i krzewów, pełna pomłyńskich dołów, obfita w ukleje, płocie, kiełbie, jelce, jazie, miętusy, okonie, szczupaki i złociste liny, stała się wkrótce szkołą wędkarstwa dla mieszkańców Radzymina i okolic. Wędkarze przemieszczali się również nad odległą rzekę Bug do atrakcyjnych łowisk w Ślężanach, Czarnowie i Kuligowie. Statut koła został zatwierdzony w roku założenia koła przez Starostę Radzymińskiego na wniosek pierwszego zarządu, który stanowili: prezes Maksymilian Kurpisz, wiceprezes ds. wędkarskich Franciszek Łabasiewicz, wiceprezes ds. łowczych Jan Kuśmierski, sekretarz Zygmunt Miedziński, skarbnik Józef Roguski, gospodarz Stefan Szewczyk.
Po utworzeniu PZW w 1950 r. z radzymińskiego Koła „Myśliwy i Wędkarz” wyodrębniło się i rozpoczęło samodzielną działalność koło PZW, a myśliwi zorganizowali się w kole łowieckim. Na zebraniu organizacyjnym wybrano nowe władze koła w składzie: prezes Sylweriusz Żak, wiceprezes Lucjan Rudzki, sekretarz Zygmunt Miedziński, skarbnik Wacław Skoczeń, gospodarz Wacław Gawędzki.
Rozpoczęła się energiczna działalność, czego przejawem był szybki wzrost liczby członków koła. Na przestrzeni 70 lat swojej działalności radzymińscy wędkarze wykazywali dużą aktywność niemalże we wszystkich dziedzinach działalności określonej statutem związku. Prowadzili walkę z kłusownictwem. Przy pomocy ZO PZW prowadzono zarybianie, głównie glinianek, a po roku 1990 również Rządzy. Duże osiągnięcia zanotowano w działalności sportowej. M.in. w 1971 r. kol. Marian Motyczyński zdobył Mistrzostwo Okręgu w konkurencji spławikowej, na zawodach podlodowych w 1986 r. zdobyliśmy II miejsce w Okręgu i I miejsce na zawodach międzynarodowych. W czasie akcji z okazji Tygodnia Czystości Wód w kwietniu 1986 r. drużynowo zajęliśmy II miejsce, a indywidualnie pierwsze wywalczył kol. Wojciech Prężyna.
Na początku lat 90-tych koło przeżywało niewielki kryzys. Problemy zostały jednak zażegnane, kiedy prezesurę po kol. Andrzeju Ciechomskim objął Wiesław Nagrodzki. Początek XXI wieku to dalsza praca niewielkiej grupy ludzi na rzecz środowiska wędkarzy. Mimo wysiłków stan liczebny koła nie przekraczał 250 członków. Wielu kolegów zasiliło koła w Markach, Wołominie i Białobrzegach. W połowie I dekady bieżącego wieku bardziej atrakcyjna oferta skierowana do wędkarzy spowodowała powolny wzrost liczby członków koła. Większa ilość zawodów, powstanie Szkółki Wędkarskiej „Okonek”, wycieczki wędkarskie oraz inne inicjatywy podejmowane przez samych wędkarzy, spowodowały większą atrakcyjność tego rodzaju czynnego wypoczynku i sportowej rywalizacji.
Niestety, w 2006 r. umiera prezes Włodzimierz Laskowski. Do nadzwyczajnego Walnego Zebrania funkcję prezesa pełni jego zastępca kol. Sylwester Wilczyński, a po wyborach prezesem koła zostaje kol. Cezary Wnuk. Przez ostatnie 10 lat podejmowano wiele inicjatyw na rzecz naszego koła. Organizowane są zawody wędkarskie i konkursy plastyczne dla młodzieży, kilkudniowe biwaki, warsztaty, spływy kajakowe.
Opiekunami szkółki przez ostatnie lata byli koledzy: Benedykt Antosiewicz i Artur Ziemichód. Niestety, przedwczesna śmierć kolegi Artura w 2012 r. przerwała wspaniałą współpracę tego duetu. Kolegę Artura zastąpił Zbyszek Roguski, a od ostatniego Walnego Zebrania szkółką zajmują się koledzy: Kamil Zawadzki, Mirosław Grzymała i Mariusz Stankiewicz przy wydatnej pomocy innych wędkarzy.
Od kilku lat siedzibą naszego koła jest niewielkie pomieszczenie na poddaszu budynku Biblioteki Publicznej i Sali Koncertowej, które to otrzymaliśmy dzięki decyzji Rady Miejskiej i Burmistrzów poprzedniej kadencji. W tym miejscu składamy podziękowanie także panu dyr. Arturowi Laskowskiemu za wspaniałą współpracę i zrozumienie dla naszych działań. Wyposażyliśmy lokal w komputery, internet i drukarkę. Zakupiliśmy podstawowy sprzęt turystyczny niezbędny do przeprwadzania zawodów wędkarskich i organizowania biwaków.
W ciągu roku organizujemy kilkanaście zawodów wędkarskich takich jak: Spinningowe, Spławikowe i Gruntowe Mistrzostwa Koła seniorów oraz juniorów i kadetów. Towarzyskie zawody spinningowe „Pstrąg Rządzy” i wspólnie z kołem 91 z Warszawy zawody na Narwi w Pogorzelcu, 24 godzinne towarzyskie zawody gruntowe pod nazwą „Leszcz Bugu”, towarzyskie zawody spławikowe i spinningowe o Puchar Prezesów Koła podczas corocznej wycieczki wędkarskiej nad jeziora mazurskie, towarzyskie zawody spławikowe dla juniorów rozpoczynające sezon wędkarski i towarzyskie zawody spławikowo -gruntowe na Kanale Królewskim kończące sezon wędkarski, wreszcie cieszące się dużą popularnością cykliczne zawody karpiowe Grand Prix składające się z 5 rund rozegranych w ciągu czterech miesięcy.Od ponad 20 lat wspólnie z Dyrektorem ROKiS panem Mirosławem Jusińskim organizujemy zawody wędkarskie „Cud nad Wisłą” wchodzące w cykl wyżej wymienionych zawodów karpiowych. Od kilku lat bierzemy również udział w eliminacjach Morskich Mistrzostw Okręgu. Wielu wędkarzy z naszego koła startuje w zawodach komercyjnych organizowanych przez różne firmy wędkarskie i stowarzyszenia. A są to zawody; Milo, Trotka, Matrix, Poland Fishing, Sensas, Gunki oraz Puchar Zalewu Zegrzyńskiego w spinningu.
W konkurencji spinningowej koło reprezentowali koledzy: Troszczyński Bogdan, Roguski Zbigniew, Kryśkiewicz Dariusz oraz Łoboda Andrzej i Kulesza Jacek. W konkurencji spławikowej: Tadeusz Adamkiewicz. W zawodach morskich: Kulesza Jacek, Wilkowski Włodzimierz, Symanowicz Marek, Modzelewski Bogusław, Chlebowski Dariusz, Sylwester Król oraz Stanisław Jaworski. W zawodach karpiowych: Bylak Arkadiusz, Radosław Borowski, Mirosław Grzymała, Andrzej i Kamil Łoboda, Adam Borowski, Krzysztof Baranowski, Ostasz Piotr, Stankiewicz Mariusz.
Dużą popularnością cieszą się także wycieczki wędkarskie organizowane od wielu lat dla członków koła i ich rodzin. Od kilkunastu lat kilkoro członków naszego koła uczestniczy w corocznych spływach kajakowych rzekami północno-wschodniej Polski, poznając piękno przyrody i rekreacyjnie wędkując.
Dobra współpraca z OM owocuje w systematycznym zarybianiem Rządzy różnymi gatunkami ryb. Przez ostatnie lata uczestniczyliśmy we wspólnej akcji puszczania takich gatunków ryb, jak: szczupak, kleń, jaź, miętus czy pstrąg potokowy. W chwili obecnej koło nasze liczy ponad 800 członków z tendencją wzrostową. Aktualnie w Zarządzie koła współpracuje na rzecz wszystkich wędkarzy kilkanaście osób. Są to: prezes Cezary Wnuk, wiceprezes Sylwester Wilczyński, sekretarz Stanisław Jaworski, skarbnik Karolina Zawadzka, kapitanowie sportowi: Włodzimierz Wilkowski, Jacek Kulesza, opiekunowie szkółki wędkarskiej: Kamil Zawadzki, Mariusz Stankiewicz i Mirosław Grzymała, gospodarz Krzysztof Baranowski, członkowie sekcji karpiowej: Arkadiusz Bylak, Radosław Borowski, Piotr Ostasz i Andrzej Łoboda. Do członków koła o najdłuższym stażu należą: Piekut Jan od 1954 r., Nowakowski Klemens od 1964r.; Faryński Stanisław od 1960r.; Wnuk Cezary od 1967r. oraz Lisiecki Zdzisław od 1969r.
Długo jeszcze można by przytaczać ciekawostki związane z radzymińskim kołem, które w opowieści pana Cezarego Wnuka brzmiały, jak prawdziwa gawęda. (Tego wieczora zebrani mogli również obejrzeć pokaz archiwalnych zdjęć oraz zgromadzonych przez lata trofeów i pamiątek).
Uroczystość stanowiła również okazję do wręczenia urodzinowych upominków i złożenia wzruszających życzeń, które zaproszeni goście i sympatycy koła przygotowali specjalnie na tę okoliczność. (Dość wspomnieć, że pani Hanna Grzegorek ułożyła nawet okolicznościowy wiersz, zadedykowany radzymińskim wędkarzom).
Jubilaci z kolei, zrewanżowali się gościom pamiątkowymi medalami oraz pisemnymi podziękowaniami dla osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Koła nr 19. Słowem, serdecznościom podobnie, jak wspomnieniom zdawało się nie być końca, a wraz z zakończeniem części oficjalnej przyszedł czas na tort, lampkę szampana oraz jak na tradycję Koła „Myśliwy i Wędkarz” przystało, iście myśliwsko-wędkarski poczęstunek.
(Zachowując w pamięci tę wspaniałą uroczystość jubileuszową, Zarządowi oraz Wszystkim Członkom Koła nr 19 PZW w Radzyminie, życzymy wszelkiej pomyślności na kolejne lata działalności, sukcesów na zawodach i dobrego brania na co dzień 🙂

/R.S. Lewandowski/

3 461 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wojska Obrony Terytorialnej – wyzwanie i szansa

KURIER W…- Dzień dobry. Witamy. Rozmawiamy dzisiaj w Kurierze W… z młodym adeptem Wojsk Obrony Terytorialnej i chcielibyśmy się zapytać,...

Zamknij