ggg ggg ggg ggg

Rycerze Świętego Floriana znad Rządzy w hołdzie generałowi Kazimierzowi Gilarskiemu…

W minioną niedzielę 17 maja w Załubicach (gm. Radzymin), w obecności dowództwa Garnizonu Warszawa odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji Honorowego Obywatela Radzymina gen. Kazimierza Gilarskiego, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w 2010 roku.

 

Piękna i wzruszająca uroczystość zorganizowana została z inicjatywy strażaków i prezesa OSP Stare Załubice dh Andrzeja Siarny.
Ubiegłoniedzielne obchody zainaugurowało uroczyste nabożeństwo z udziałem Radzymińskiej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych: Kompanii Reprezentacyjnej WP i jednostek OSP w Rudzie i Nadmie, w intencji ś.p. generała Kazimierza Gilarskiego, które odprawiono w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Nowych Załubicach. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. infułat Lucjan Święszkowski wraz z proboszczem ks. kan. Feliksem Chudzikiem. W nabożeństwie udział wzięli: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski wraz z wicestarostą Adamem Łossanem, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wołomińskiego Halina Bonecka, radna powiatowa Marta Rajchert, przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Zbigniew Jabłoński wraz z wiceprzewodniczącą Elżbietą Wołynko i radnymi miejskimi oraz zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie mł. bryg. Andrzej Wysocki i prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP dh Tomasz Żmijewski wraz z komendantem miejsko-gminnym dh Arturem Kacperczakiem. Obecni byli również przedstawiciele samorządu poprzedniej kadencji na czele z byłym burmistrzem Zbigniewem Piotrowskim i byłym przewodniczącym Markiem Brodziakiem. Wśród honorowych gości nie zabrakło także rodziny ś.p. generała Gilarskiego oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa na czele z gen. bryg. Wiesławem Grudzińskim i płk. Adamem Wroneckim.
Po zakończeniu Mszy Świętej odbyło się uroczyste poświęcenie nowego lekkiego samochodu gaśniczego marki Ford Ranger (terenówka z napędem 4×4 wyposażona w szybkie natarcie), który dzięki przychylności władz samorządowych Radzymina poprzedniej kadencji pod koniec ubiegłego roku trafił na wyposażenie jednostki OSP St. Załubice.
Po ceremonii poświęcenia wozu, uczestnicy uroczystości w paradnym szyku pod dowództwem dh Tomasza Siarny przemaszerowali przez Załubice na teren strażnicy. Tam, w obecności licznie zgromadzonych gości, odegrano hymn strażacki. Rys historyczny jednostki przybliżył zgromadzonym dh prezes Andrzej Siarna. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie odznaki „Strażak wzorowy” trzem młodym druhom OSP St. Załubice. Otrzymali je druhowie: Sokulski Paweł, Jagielski Rafał, Dąbrowski Mateusz. Po dokonaniu dekoracji odznaczeniami okolicznościowe życzenia pod adresem strażaków złożył starosta Kazimierz Rakowski. Oficjalną część uroczystości zakończył krótki koncert radzymińskiej orkiestry, po którym wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na strażacki poczęstunek.
/Rafał S. Lewandowski

1 964 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najmłodszy Wójt w Polsce: Jestem dumny ze współpracy z mieszkańcami i cieszę się z osiągnięć pierwszego półrocza kadencji…

„KW”: W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że jest Pan aktualnie najmłodszym wójtem w Polsce. Czy świadomość tego jeszcze bardziej...

Zamknij