ggg ggg

Rycerze Świętego Floriana z terenu gminy Dąbrówka świętowali w Chajętach…

W pierwszą niedzielę maja w Chajętach, odbyły się uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka z udziałem starosty Powiatu Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz wójta Gminy Dąbrówka druha Radosława Korzeniewskiego.

 

100

 

Uroczystości zainaugurowano odprawieniem okolicznościowej, polowej Mszy Świętej w intencji strażaków, podczas której dokonano poświęcenia nowego sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Chajętach.
Po zakończeniu nabożeństwa odbył się uroczysty apel, podczas którego dowódca uroczystości, komendant gminny ZOSP RP w Dąbrówce dh Piotr Bereda złożył meldunek o gotowości jednostek OSP przed wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie druhem Grzegorzem Mianowskim. Odegrano hymn Rycerze Świętego Floriana i dokonano podniesienia flagi związkowej. Następnie głos zabrał dh Andrzej Bereda – prezes OSP Chajęty, który powitał zgromadzonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: wójt Radosław Korzeniewski wraz z przewodniczącym Rady Gminy Dąbrówka Marcinem Kaczmarczykiem, radny okręgu Chajęty Sławomir Rosa, starosta powiatu wołomińskiego Kazimierz Rakowski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie mł. bryg. mgr inż. Andrzej Wysocki, księża oraz mieszkańcy na czele z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Chajęczanki.
– Dzisiejsze święto daje mi szczególną sposobność, abym pod adresem wszystkich Was, którzy tworzycie strażacką rodzinę ziemi dąbróweckiej, mógł skierować gorące słowa podziękowań oraz wyrazić najwyższe uznanie dla codziennego trudu Waszej służby na rzecz naszego społeczeństwa – mówił wójt Radosław Korzeniewski przypominając, że każdy dzień stawia przed strażakami z terenu naszej gminy i całego naszego powiatu coraz bardziej odpowiedzialne zadania i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań:
– Świadczy o tym wymownie przykład minionego, 2015 roku, który był rekordowym rokiem pod względem ilości niebezpiecznych zdarzeń w historii powiatu wołomińskiego.
Znalazło to również przełożenie na sytuację w naszej gminie. Dość wspomnieć, że nasi strażacy uczestniczyli w sumie aż w 261 akcjach ratowniczo –gaśniczych, a sama tylko OSP Dąbrówka uplasowała się w tym względzie na 13. miejscu powiatowego zestawienia, które obejmuje 46 jednostek.
Szanowni Państwo, każda gmina, każdy region ma swoje bogactwa naturalne. Myślę, że nie będzie w tym przesady, jeżeli powiem, że bogactwem gminy Dąbrówka, naszej gminy, jesteście Wy – Druhny i Druhowie ze wszystkich ośmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących na ziemi dąbróweckiej. To dzięki Waszej codziennej służbie, możemy wszyscy zasypiać spokojnie, w przeświadczeniu, że jest ktoś, kto czuwa nad bezpieczeństwem naszego zdrowia i mienia.
To Wy, strażacy ochotnicy z Chajęt, Dąbrówki, Laskowa, Kuligowa, Kołakowa, Zaścienia, Ślężan, Ludwinowa i Józefowa jesteście samodoskonalącą się strukturą i mocnym ogniwem systemu bezpieczeństwa naszej gminy. To również dzięki Wam, najważniejsze święta patriotyczne i religijne, które obchodzimy w naszej gminie mają zawsze tak wspaniałą i godną oprawę.
Za to wszystko, pragnę Wam dzisiaj serdecznie podziękować. Dziękuję Tym, którzy są pierwsi, gdy zawyje syrena i tym, którzy nie zważając na pogodę, na każde wezwanie stają ze sztandarem – mówił wójt Dąbrówki, życząc na zakończenie strażakom tylu samo powrotów, co wyjazdów.
Podczas okolicznościowych wystąpień przypomniano dzieje ruchu pożarniczego w Polsce, przybliżono sylwetkę patrona strażaków – św. Floriana, jak również wspomniano nazwiska druhów, którzy odeszli na wieczną wartę. Goście gratulując strażakom OSP Chajęty nowego Sztandaru życzyli, aby działająca prężnie od 1929 r. jednostka jak najszybciej wzbogaciła się o nowy samochód gaśniczy. Z kolei, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski z całego serca podziękował wszystkim druhnom i druhom za ofiarność w codziennej służbie, sprawowanej Bogu na Chwałę, ludziom na Pożytek.
/opr. R.L.; foto: J. Góral/

1 088 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Cichociemni w Postoliskach

Tego w Gminie Tłuszcz jeszcze nie było. Uroczystości przekazania sztandaru Gimnazjum im. Cichociemnych w Postoliskach zostały połączone z piknikiem rodzinnym...

Zamknij