ggg ggg
ggg ggg

Rycerze Św. Floriana z powiatu wołomińskiego na spotkaniu noworocznym w Radzyminie – Strażacy OSP Marki, OSP Radzymin i OSP Wołomin z największą liczbą interwencji w 2017 roku

W piątkowy wieczór, 12 stycznia w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie, odbyło się noworoczne spotkanie strażaków – ochotników z terenu powiatu wołomińskiego, zorganizowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie.

W spotkaniu, którego gospodarzami byli: prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Paweł Bednarczyk oraz prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Radzyminie dh Tomasz Żmijewski, udział wzięli prezesi, naczelnicy jednostek, działacze ZOSP RP z poszczególnych gmin oraz komendanci gminni z całego powiatu wołomińskiego, na terenie którego funkcjonuje obecnie już 49 jednostek OSP.
Licznie zgromadzonych druhów, swoją obecnością zaszczycili również goście, a wśród nich m.in.: Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP, były Komendant Główny PSP dh Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie mł. bryg. Andrzej Wysocki wraz z Zastępcą bryg. Wiesławem Drosio i Kadrą Komendy (m.in.: mł. bryg. Marcin Żwirkowski, mł. bryg. Jarosław Kłak), były Komendant Powiatowy PSP Jacek Pietranik, a także starosta wołomiński Kazimierz Rakowski.
Po oficjalnym powitaniu zgromadzonych przez gospodarzy spotkania, przyszedł czas na radosną uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Zaszczytne odznaczenie otrzymał dh Wiktor Oleśkiewicz z OSP Kuligów (Gratulujemy!).
W dalszej części spotkania, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Paweł Bednarczyk przedstawił druhom obszerne sprawozdanie z działalności Oddziału Powiatowego za ostatnie 12 miesięcy. Informację na temat finansów przedstawił dh skarbnik Tomasz Żmijewski.
W trakcie oficjalnej części spotkania odczytany został również Apel Związku w sprawie aktywnego włączenia się jednostek OSP w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gorącą prośbę w tej sprawie skierował również do druhów z powiatu wołomińskiego Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP Wiesław Leśniakiewicz.
– Odnosząc się do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, a przecież pamiętamy, że trzeba jej było bronić m.in. tu na ziemi radzymińskiej, pamiętajmy, że wśród tej rzeszy patriotów była także liczna rzesza strażaków. To oni, obok ratowania życia i mienia aktywnie krzewili tradycje narodowe i bronili tożsamości narodowej. Dlatego jesteśmy zobowiązani do aktywnego uczestniczenia w uroczystościach jubileuszowych – apelował dh Leśniakiewicz a jego prośbę poparł również w swoim wystąpieniu starosta Kazimierz Rakowski.
Ponadto, spotkanie stanowiło dogodną okazję do zaprezentowania najważniejszych informacji związanych z działalnością Związku, zapoznania druhów z jego problemami oraz omówienia bieżącej działalności jednostek OSP na terenie naszego powiatu. Podczas przemówień wiele uwagi poświęcono darczyńcom i współpracy z władzami samorządowymi, kierując słowa podziękowania do osób i instytucji najbardziej zaangażowanych, w tym do starosty Kazimierza Rakowskiego.
Jednym z ostatnich punktów obrad była prezentacja sprawozdania z działalności KP PSP w Wołominie za 2017 r. i współpracy z jednostkami OSP, którą przedstawili: Komendant Powiatowy Andrzej Wysocki oraz mł. bryg. Marcin Żwirkowski.
Oficjalną część spotkania zakończyło losowanie noworocznych upominków w formie kalendarzy strażackich i zaproszeń na występ kabaretu, ufundowanych przez sponsorów. Następnie, przyszedł czas na dalszą dyskusję przy strażackim obiedzie.

/R.L./

 

Strażacy OSP Marki, OSP Radzymin i OSP Wołomin z największą liczbą interwencji w 2017 roku

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie, opublikowała statystyki wyjazdów do zdarzeń jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie wołomińskim za rok 2017. Podobnie jak przed rokiem, w powiatowej „złotej trójce” pod względem ilości interwencji znalazły się: OSP Marki, OSP Radzymin i OSP Wołomin.

W jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu wołomińskiego trwa właśnie okres walnych zebrań sprawozdawczych, podczas których druhowie podsumowują całoroczną działalność. Sprawdźmy zatem, które jednostki miały najwięcej pracy w 2017 roku.
Okazuje się, że podobnie jak przed rokiem, liderem zestawienia została obchodząca właśnie piąte urodziny jednostka OSP Marki, która w 2017 r. zanotowała w sumie aż 238 wyjazdów (o 11 więcej niż w 2016 r.), w tym: 73 do pożarów i 142 do likwidacji miejscowych zagrożeń (z czego 4 poza terenem gminy).
Drugi rok z rzędu wiceliderem powiatowego zestawienia została jednostka OSP Radzymin, która w minionym roku zanotowała zaledwie cztery interwencje mniej, niż OSP Marki. W 2017 r. strażacy z Miasta Cudu nad Wisłą wyjeżdżali bowiem do akcji w sumie 234 razy (o 18 wyjazdów więcej niż w 2016 r.), w tym: 67 do pożarów (z czego 3 poza terenem gminy) i 138 do likwidacji miejscowych zagrożeń (w tym 12 poza terenem gminy).
Na trzecim miejscu pod względem ilości interwencji znalazła się jednostka OSP Wołomin, która zanotowała łącznie 209 wyjazdów (o 13 więcej niż w 2016 r.), w tym: 88 do pożarów (z czego 5 poza terenem gminy) i 103 do likwidacji miejscowych zagrożeń (w tym 7 poza gminą).
Ponadto, w powiatowej czołówce uplasowały się jeszcze: OSP Ząbki (110 wyjazdów), OSP Zielonka (108 wyjazdów), OSP Kobyłka (96 wyjazdów) i OSP Jadów (80 wyjazdów).
Nieco inaczej natomiast, przedstawia się kolejność pod względem czasu przepracowanego na akcjach w 2017 roku. Pod tym względem kolejny rok z rzędu pierwsze miejsce zajęła OSP Radzymin, spędzając na interwencjach łącznie aż 21 314 minut (w 2016 r. było to 17 557 min.), drugie miejsce: OSP Marki (15 601 min.), trzecie miejsce: OSP Wołomin (łącznie 14 411 min.), czwarte miejsce: OSP Tłuszcz (10 483 minuty).
Powyższe dane świadczą o tym, jak wiele pracy mieli strażacy w ubiegłym roku. Mimo, iż 2017 rok okazał się na szczęście spokojniejszy w porównaniu z latami poprzednimi (w 2017r. w sumie zanotowano „tylko” 1943 interwencje, podczas gdy w 2016 r. odnotowano łącznie 1992 wyjazdy, zaś w 2015 r. aż 3120 wyjazdów). W minionym roku do największej liczby niebezpiecznych zdarzeń doszło na terenie gmin: Wołomin – 513, Radzymin – 404, Marki – 289, Tłuszcz – 216 oraz Ząbki – 191.
Ogółem, na terenie powiatu wołomińskiego w 2017 r. odnotowano 2400 zdarzeń, w tym 199 alarmów fałszywych. (Co godne podkreślenia 796 zdarzeń likwidowano tylko siłami KP PSP, 874 wspólnie z jednostkami OSP, zaś 730 zdarzeń zlikwidowano jedynie siłami OSP).
Wobec powyższego, dla Wszystkich Druhów z 47 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, prowadzących działalność ratowniczą na terenie powiatu wołomińskiego, należą się słowa najwyższego uznania!
/opr. R. S. Lewandowski/

878 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczysta Gala Finałowa III Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”

W piątek, 12 stycznia w Sali im. Władysława Grabskiego w Narodowym Banku Polskim w Warszawie, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród...

Zamknij