ggg ggg ggg ggg

Rozpoczynamy zbiórkę dla obywateli Ukrainy

Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk nawiązał współpracę z Klubem Możliwości. Na co dzień jest to organizacja pozarządowa tworzona przez społeczność osób, które przyjeżdżają do Polski z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Od kilku dni ich działalność opiera się na organizacji pomocy i wsparcia dla wszystkich Ukraińców, którzy w tym trudnym dla wszystkich czasie zmuszeni są opuścić granice Ukrainy. W Warszawie utworzyli punkt, do którego można przynosić niezbędne rzeczy i zaoferować swoją pomoc. Dostarczyli ponad pół tony artykułów żywnościowych oraz pierwszej potrzeby do punktów zakwaterowania m.in. w OSiR Ochota i ośrodków na granicy, do Lwowa, a także zapewnili transport i tymczasowe miejsca zamieszkania dla obywateli Ukrainy.
My również włączamy się do pomocy, do czego zachęcamy także Państwa. Od dziś do piątku w godz. 8-21 do Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu przy ul. Szkolnej 1 będzie działał punkt, do którego mogą Państwo dostarczyć rzeczy z listy poniżej, a my zawieziemy je do siedziby Klubu Możliwości, gdzie odpowiedni, przygotowani ludzie zarządzą tym wedle potrzeb. Jeśli będzie taka konieczność, punkt będzie uruchomiony także w weekend.
Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Klubu, którzy na bieżąco informują nas o zbiórce. Proszę pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna i zapotrzebowanie na produkty może w każdej chwili się zmienić, wobec czego lista będzie aktualizowana. Proszę śledzić nasze wpisy na stronie www.tluszcz.pl oraz profilu facebookowym, gdzie będziemy na bieżąco informować o potrzebach, bo jutro być może będzie potrzebne coś innego. Prosimy przywozić tylko rzeczy z tej listy, pomagajmy mądrze i w sposób, jaki obecnie jest potrzebny. Pomagajmy w porozumieniu z organizacjami, które się na tym znają.
Co aktualnie zbieramy? Jest to lista rzeczy stworzona przez Klub Możliwości w oparciu o bieżące i realne potrzeby obywateli Ukrainy, którzy znajdują się pod ich opieką:
– chleb (pakowany, krojony), pieczywo chrupkie
– wędlina (pakowana próżniowo), parówki, kabanosy
– ser (w paczkach)
– woda gazowana i niegazowana w butelkach o różnej pojemności
– wszelkiego rodzaju konserwy
– kasze
– makarony
– latarki wraz z bateriami
– noże, zapałki, zapalniczki
– naczynia jednorazowe- talerze, kubki (także do napojów gorących), łyżki, widelce, noże
– chusteczki do dezynfekcji, płyny do dezynfekcji
– octanisept lub inne środki do przemycia rany
– bandaże małe i duże
– plastry- różne wielkości
– chusteczki paczkowane, wyciągane, serwetki, ręczniki papierowe
– koce- najlepiej nowe
UWAGA! Każda forma pomocy jest ważna, nawet najmniejsze wsparcie i każda pojedyncza rzecz, ale warto mieć na uwadze kilka kwestii. Sugerujemy, aby wybierać z listy jeden lub więcej produktów, ale kupowanych zbiorczo, np. w kartonach. Są one łatwiejsze do gromadzenia i transportu. Większą ilość rzeczy jest łatwiej segregować i przechowywać, a co za tym idzie zarządzać nimi. Zakupy, w których jest spory miks wszystkiego po trochu jest sporym utrudnieniem do segregacji. Podsumowując: lepiej kupić wybrany produkt w większej ilość, niż wszystkiego po trochu, czyli np. jeśli masz do wydania 100 zł lepiej jest kupić np. karton makaronu, karton kaszy, niż 1 makaron, 1 kaszę, 1 konserwę.
Już teraz dziękujemy za Wasze wielkie i szczodre serce. Wiemy, że tylko czekaliście na sygnał z naszej strony dotyczący pomocy i już podczas weekendu organizowaliście się w lokalnych grupach, aby przekazać niezbędne rzeczy. Pamiętajcie, że będą one potrzebne także dziś, jutro i za tydzień. Pomoc nie kończy się dziś, jesteśmy dopiero na początku drogi! Tysiące osób, które przyjeżdżają do Polski będą potrzebować naszego wsparcia także przez kolejne miesiące i tygodnie.
Działalności Klubu Możliwości oraz efekty ich pomocy dla Ukrainy mogą Państwo śledzić na stronie https://www.facebook.com/KlubMozliwosci
Pomoc może mieć wiele wymiarów. Klub Możliwości, jako społeczność młodych ludzi ze Wschodu, zwraca się do wszystkich, którzy mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy o udzielenie zarówno pomocy materialnej, która jest niezbędna, jak także zaangażowanie się w inne formy pomocy:
– pomoc finansowa
Numer konta Klubu Możliwości, na który można dokonywać wpłat z dopiskiem „Pomoc uchodźcom” 63 1140 2004 0000 3402 8084 8662. Środki zostaną przeznaczone na niezbędne zakupy oraz usługi, których aktualnie potrzebują przybywający do Polski obywatele Ukrainy.
Jeśli są Państwo w stanie zapewnić również pomoc w innej formie, która jest wymieniona poniżej, prosimy zarejestrować ją przez formularz dostępny na stronie www.klubmozliwosci.org
W polu nazwa firmy lub organizacji proszę wpisać swoje imię i nazwisko.
Klub tworzy bazę instytucji i osób, które są w stanie zapewnić pomoc. Po przeprowadzeniu wywiadu z Ukraińcami, którzy trafiają do Polski są w stanie mogą stwierdzić czego im brakuje i jakie działania muszą zostać podjęte. Dzięki Państwa deklaracji w szybki sposób mogą odpowiedzieć na ich potrzeby i znaleźć wsparcie.
– pomoc logistyczna w transporcie
Jeśli mają Państwo możliwość pomocy przy przetransportowaniu uchodźców (wsparcie przy zakupie paliwa, wynajem środków transportu itd.) czy w jakiejkolwiek innej formie jest ona bardzo potrzebna i może przyspieszyć procedurę dotarcia ludzi z Ukrainy do bezpiecznego miejsca na terenie Polski.
– praca
Obywatele Ukrainy, którzy chcą na stałe osiedlić się w Polsce, z czasem będą musieli się usamodzielnić, a do tego potrzebna jest im praca. Jeśli masz ofertę pracy, którą mogą wykonywać osoby z Ukrainy, zgłoś to przez formularz. W ostatnim polu wpisz, jaka jest to praca. Pamiętaj, że te osoby w znacznej większości nie znają języka polskiego.
Ważne! Jeśli Twoja pomoc jest nieaktualna, poinformuj o tym Klub Możliwości.
-pomoc psychologiczna
Inwazja Rosji na Ukrainę jest traumatycznym przeżyciem dla nas wszystkich. W przypadku obywateli z Ukrainy często przerażenie potęgowane jest dodatkowo strachem o najbliższych, którzy pozostali za wschodnią granicą. Traumę odczuwają szczególnie małe dzieci, które musiały uciekać ze swojego domu. Potrzebują oni wsparcia specjalistów.
Pamiętaj o barierze językowej.
– nauka języka
Znajomość języka jest jedynym z warunków, aby obywatele Ukrainy mogli znaleźć w naszym kraju dobrze płatną pracę i móc rozpocząć samodzielne życie.
– zakwaterowanie
Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą. Przemyślcie 10 razy, czy jesteście w stanie wziąć odpowiedzialność za te osoby, zaopiekować się nimi i pomóc się usamodzielnić. Proszę pamiętać, że są to w większości osoby, które nie znają języka polskiego, a translator nie zawsze jest wystarczający. Często niewystarczającym okazuje się tylko udostępnienie miejsca do spania, należy poświęcić im także czas i uwagę, pamiętając że są to osoby po traumatycznych przeżyciach, które w ciągu kilku godzin musiały uciekać że swojego kraju, zostawiając cały dobytek, aby ratować swoje życie. To nie są Polacy, którzy znają język, obyczaje, kulturę, przepisy i po tym, jak odpoczną i zjedzą ciepłą zupę są gotowi, aby dalej radzić sobie samemu Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie temu sprostać, jesteśmy gotowi psychicznie, możemy im poświecić energie i mamy zasoby, aby wziąć za nich odpowiedzialność i pomóc odnaleźć się w zupełnie obcym kraju. Te osoby przez jakieś czas będą przebywały pod Waszą opieką. Pomagajmy mądrze. Pomagajmy tak, jakbyśmy sami chcieli otrzymać pomoc.
Są to bardzo ważne pytania, które należy do siebie zaadresować . Jeśli tak jest, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz, do którego adres jest dostępny powyżej.
W ostatnim polu wpiszcie ile osób możecie przyjąć. Ważne! Jeśli Twoja pomoc jest nieaktualna, poinformuj o tym Klub Możliwości. Przyspieszy to proces szukania zakwaterowania dla uchodźców.
-pomoc medyczna
Obywatele Ukrainy przybywają do Polski po wielogodzinnych podróżach, często pieszych. Są przeziębione i osłabione. Z znacznej większości przybywają do nas małe dzieci, ale także osoby starsze, które chorują przewlekle i kobiety w ciąży. Jeśli możesz zapewnić im opiekę medyczną, z całą pewnością będzie ona potrzebna.
– oddawanie krwi
Tuż po ataku Rosji na Ukrainę prezydent Wołodymyr Zełenski apelował o oddawanie krwi dla poszkodowanych w wyniku wojny. Przed ukraińskimi centrami krwiodawstwa zaczęły ustawiać się kolejki chętnych. Na pomoc ruszyli także Polacy, organizując akcje zbiórki. 17 marca taka zbiórka będzie uruchomiona przy Urzędzie Miejskim w Tłuszczu. Jeśli jednak możesz oddać krew wcześniej, udaj się do dowolnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, którego adres znajdziesz na stronie https://krew.info/rckik/
Narodowe Centrum Krwi poinformowało, że publiczna służba krwi na bieżąco analizuje zmieniającą się sytuację oraz dostosowuje działania do aktualnych potrzeb w zakresie leczenia krwią i jej składnikami. Od strony technicznej krew trafia tam, gdzie jest aktualnie potrzebna. Oznacza to, że może zostać wykorzystana w Polsce lub zostać przekazana do innego potrzebującego ośrodka.
W obliczu zagrożenia zmotywujmy się, by wspomóc wszystkich potrzebujących tym drogocennym płynem. Pomóc może właściwie każdy, zgłaszając się do punktu poboru. Tego płynu tego nie da się niczym zastąpić ani sztucznie wyprodukować – jest bezcenny.
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.
-pomoc prawna
Jest ona związana m.in. z legalizacją pobytu, ale także pracą w Polsce oraz dostępem do możliwych świadczeń na terytorium naszego kraju.
– wolontariat
Jeśli masz czas oraz chęci zgłoś się do pracy w Klubie Możliwości. Przyda się każde wsparcie.

/Info Gmina Tłuszcz/

387 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Starosta Adam Lubiak podziękował dzielnym licealistkom

W ubiegły czwartek, 24 lutego Starosta Wołomiński Adam Lubiak spotkał się z dzielnymi uczennicami, reprezentującymi: I LO PUL im. 111...

Zamknij