ggg ggg

„Rozmowy o gospodarce” – współpraca przedsiębiorców Polski i Armenii

Siódmy raz samorząd Miasta Ząbki zorganizował wieczór z biznesem dla przedsiębiorców działających w Ząbkach, aby zainspirować kontakty z biznesem innych krajów, porozmawiać o gospodarce i możliwościach rozwoju. 19 kwietnia 2018 r. było to spotkanie z przedstawicielami Armenii.

Tegoroczny wieczór z biznesem w Ząbkach przebiegał pod tytułem „Armenia – gdzie Europa spotyka się z Azją” i dotyczył przybliżenia uwarunkowań gospodarczych obu krajów oraz możliwości ewentualnej współpracy. Jak się później okazało ogromną rolę odgrywa usytuowanie geopolityczne Armenii będącej krajem europejskim, ale dającym możliwości wejścia na rynki wielomilionowych społeczności Azji. Niebagatelną rolę odgrywa również kulturowa bliskość obu nacji oraz historyczne więzi budowane przez stulecia współistnienia Ormian z Polakami na ziemiach Rzeczypospolitej.
Gośćmi honorowymi wieczoru byli JE Edgar Ghazaryan – ambasador Republiki Armenii w Polsce, prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Kazimierz Rakowski – starosta Powiatu Wołomińskiego, Łukasz Walerian – przedstawiciel Development Foundation of Armenia i jednocześnie prezes Zarządu spółki Blue Idea, Edyta Sasin – dyrektor Oddziału Banku PKO BP w Ząbkach i Wioletta Maliszewska, doradca przedsiębiorstw oddziału. Samorząd reprezentował gospodarz – burmistrz Ząbek Robert Perkowski wraz z zastępcą Arturem Murawskim. Uczestniczyli również radni Powiatu Wołomińskiego: Małgorzata Zyśk i Sławomir Pisarczyk oraz Sławomir Skotnicki, dyrektor MOK w Ząbkach. Gospodarzem wieczoru był aktor Tomasz Mitrowski.
Burmistrz Ząbek Robert Perkowski przywitał gości oraz przedsiębiorców i samorządowców biorących udział w spotkaniu dzieląc się z nimi kilkoma uwagami na temat miasta.
„Według danych GUS Ząbki są najmłodszym miastem w Polsce i do 2030 roku nadal mają być liderem w tym zakresie. Takie miasto potrzebuje zrównoważonego rozwoju i potrzebuje wzmocnienia… Dlatego przedsiębiorcy powinni myśleć o gospodarce szerzej – powiedział Robert Perkowski i podkreślił, że spotkanie ma na celu zmotywowanie do późniejszego działania, do tego, by mieć ambicję by sięgać po więcej. Zapraszamy na stronę internetową naszej redakcji kurier-w.pl, gdzie pod artykułem i zdjęciami umieścimy film z wypowiedzią burmistrza Ząbek i gości oraz fragmenty występu wokalnego.
Wieczór otworzyła niespodzianka kulturalna – niezwykle uzdolniona wokalnie młodzież z Koła Teatralnego Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach: Julia Karpińska, Jan Marczewski, Natalia Czapla, Kordian Wasiłowski pod kierownictwem Beaty Kurdy.
W trakcie wprowadzenia przedstawiono też historię Armenii i jej roli na polityczno – gospodarczej mapie świata. Obecnie podejmowane działania i informacje dot. współpracy gospodarczej w obszernym multimedialnym wystąpieniu omówił Łukasz Walerian, który podkreślał, że obiecującą dziedziną tej współpracy może być branża IT i dobrze przygotowani i wykształceni specjaliści z Armenii. U nas pracownicy tej branży są poszukiwani, a młodzi ludzie z Armenii szukają możliwości rozwoju. Takim łącznikiem, świetnie przygotowanym do tej roli jest spółka Blue Idea. Późniejsza tradycyjna rozmowa o gospodarce, którą poprowadziła prof. Elżbieta Mączyńska – Ziemacka z ambasadorem Armenii w Polsce JE Edgarem Ghazaryanem i Łukaszem Walerianem także dotyczyła możliwości, jakie daje współpraca Polsce, polskim przedsiębiorcom, ale też potencjału ludzkiego, którym dysponuje Armenia. Ważna jest bliskość kulturowa oraz to, że mieszkańcy Armenii dobrze czują się w Polsce i szybko aklimatyzują w nowym środowisku. Olbrzymią szansą jest możliwość wejścia na rynki azjatyckie dzięki współpracy gospodarczej na początku w Armenii, a poprzez to do krajów sąsiadujących i kolejnych.
Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród „Ząbkowska Firma Roku 2017”. W imieniu Kapituły nagrody wręczyli: Zenon Daniłowski – przewodniczący Kapituły i przewodniczący Rady Nadzorczej Praskiej Giełdy Spożywczej S.A., Marek Krzemieniewski – właściciel firmy Fair Play Plus Sp. j. oraz burmistrz Ząbek Robert Perkowski. Statuetki dla najdynamiczniej rozwijających się ząbkowskich przedsiębiorstw otrzymała spółka Weld Technologia Zgrzewania reprezentowana przez prezesa Zarządu Piotra Dulbę i prokurenta Agnieszkę Józefiak, spółka Tano Dystrybucja, którą reprezentował Tomasz Lis – dyrektor finansowy, spółka Dozbud 2 Sp. z o.o. , reprezentowana przez Zbigniewa Zalewskiego- prezesa Zarządu i Magdalenę Rutkę, wiceprezesa. W imieniu firmy Bea sp. z o.o. wyróżnienie odebrał prezes Zarządu Bogdan Komorniczak.
W tym roku zorganizowany został także plebiscyt, w którym ząbkowianie mogli wybrać przedsiębiorstwa najbardziej przyjazne mieszkańcom. Wyróżnienia „Ząbkowska Firma Przyjazna Mieszkańcom”, wręczył burmistrz Robert Perkowski wraz ze starostą Kazimierzem Rakowskim, a otrzymały je: Księgarnia Orla prowadzona przez Patrycję i Piotra Orłowskich, firma Fotografia Len-Art należąca do Beaty Lenart oraz firma Casparus, Marka Kasperskiego.
Organizatorzy spotkania przygotowali również inne atrakcje, m.in.: możliwość skorzystania z oferty Banku PKO BP, który miał na spotkaniu swoje stoisko, obejrzenia wystawy fotografii pt.„Ormianie w służbie Rzeczypospolitej” oraz udziału w degustacji specjalnie przygotowanych smakołyków przygotowanych przez rodowitego Ormianina.
/Janina Czerwińska/

1 007 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Walczyli o Puchar Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku

Dnia 22 kwietnia odbyły się zawody klubowe Szkółki Pod Rozbrykanym Kucykiem i Uczniowskiego Klubu Sportowego Kucyk Serock o Puchar Dyrektora...

Zamknij