ggg ggg ggg ggg

Rocznica tragedii w Mękalinach

W niedzielę, 8 stycznia, odbyły się uroczystości związane z rocznicą tragicznych wydarzeń w Mękalinach. O godzinie 14:00, przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, została odprawiona Msza Święta Polowa.

25 grudnia, gdy mieszkańcy gajówki szykowali się na pasterkę oddział niemieckich żołnierzy otoczył gospodarstwo i torturami próbował zmusić mieszkańców do ujawnienia kryjówki ze sķładem broni. – Wydarzenia przywoływał, podczas kazania, ks. proboszcz Andrzej Grzybowski.
Po Mszy Świętej zgromadzeni mogli wysłuchać krótkiego montażu słowno muzycznego w wykonaniu uczniów ze szkoły im. Bohaterów Placówki Leśnej AK ,,Mrowisko” w Knurowcu.
Na uroczystości był obecny prof. Andrzej Kukwa, który wtedy jako 2-letni chłopiec, był świadkiem tych tragicznych wydarzeń. Podczas swojego wystąpienia wspomniał o ,,zastrzykach”, które Niemcy robili jego bliskim. W rzeczywistości były to bagnety, jednak jako mały chłopiec nie rozumiał tego okrucieństwa. Na zakończenie głos zabrał gospodarz gminy, wójt Wiesław Przybylski, który podziękował zgromadzonym i podkreślił wartość pielęgnowania pamięci ofiar. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych. Na uroczystości obecni byli członkowie Związku Piłsudczyków RP – Okręg Nadbużański w Wyszkowie oraz Ostrowi Mazowieckiej.

/Info GCKSiT w Brańszczyku/

394 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyszkowianie świętowali Objawienie Pańskie modlitwą i uroczystym Orszakiem Trzech Króli

6 stycznia 2023 r. już po raz szósty w Wyszkowie ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli upamiętniający uroczystości Objawienia Pańskiego....

Zamknij