ggg ggg ggg ggg

Referendum w Legionowie

Od godz. 7.00 do 21.00 w niedzielę w Legionowie trwało głosowanie mieszkańców w referendum, które dało odpowiedź czy chcą, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

 

DSCF2257Referendum ogłoszono z inicjatywy legionowskiego samorządu. Radni uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego.
Mieszkańcy odpowiadali tylko na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.
Ważność referendum gwarantował udział, co najmniej 30% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Trzeba przyznać, że samorząd na czele z prezydentem Romanem Smogorzewskim wykazał się aktywnością i rozpoczynając od spotkań z posłami m.in. posłem Janem Grabcem, poprzez spotkania z mieszkańcami, aktywną współpracę ze starostą Wróblem, aż po zarzucenie miasta i gminy dużą ilością ulotek. Ulotki oceniane były, jako kontrowersyjne, lecz jak się okazuje, wywarły skutek i do lokali wyborczych w minioną niedzielę udało się ponad 40% zaniepokojonych możliwością przyłączenia Legionowa do Warszawy. Sytuacja jest trochę kuriozalna, gdyż większość mieszkańców uczy się i pracuje w nieodległej metropolii, a mieszka w Legionowie.
Lokale obwodowych komisji do spraw referendum były otwarte od godz. 7 do 21. Na zdjęciu obok dokumentujemy moment zamykania lokalu wyborczego usytuowanego w miejskim ratuszu.
Po wpłynięciu protokołów z obwodowych komisji, swój protokół przygotowała komisja miejska. Do momentu zamknięcia numeru gazety znane są następujące wyniki referendum:
Uprawnionych do głosowania było 40.786 osób, udział wzięło 19.058 mieszkańców.
Frekwencja wyniosła – 46,72% osób uprawnionych do głosowania.
17.793 mieszkańców Legionowa, czyli 94,27% wskazało, że nie chce by ich gmina została częścią metropolii, przeciwnego zdania było 1.081 osób, czyli 5,73%.
Jednak, jak wynika z wypowiedzi medialnych, to lokalne referendum nie ma mocy wiążącej dla przygotowujących ustawę dot. metropolii. Trwają konsultacje, które mogą mieć wpływ na ostateczny kształt ustawy. Pomysłodawcy zapewniają, że gminy znajdujące się w obszarze Metropolii Warszawskiej zachowają swój dotychczasowy status, pełną niezależność, mieszkańcy będą nadal wybierać własne władze samorządowe, będzie ustalany własny budżet i wysokość podatków lokalnych.

/Janina Czerwińska/

1 917 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wraz z wiosną do Wyszkowa przybywają żołnierze

„VII Wiosenne Spotkania z Wojskiem” to cykliczna impreza, która zapisała się w tradycji miasta i z roku na rok gromadzi...

Zamknij