ggg ggg

Razem możemy więcej

 Świętowanie zaczęło się w sobotni poranek. Tuż po godzinie 10, w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona spotkali się radni ze wszystkich 7 kadencji ostatniego 25-lecia.

Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością byli: senator RP- Anna Aksamit, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski ,skarbnik gminy Jabłonna Beta Stolarska, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając, a także Artur Borkowski – sekretarz powiatu legionowskiego. Byli to przyjaciele gminy ale najważniejsi tego dnia byli radni i kierownictwo urzędu, którzy tworzyli historię gminy najpierw Skrzeszew a potem Wieliszew przez ostatnie ćwierć wieku. Gospodarzem uroczystości był obecny wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Następnie zgromadzeni na sali goście obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą jak gmina Wieliszew zmieniała się przez ostatnie 25 lat. Były to zestawione obok siebie historyczne oraz współczesne zdjęcia tych samych miejsc na terenie gminy. Przy tej okazji zapewne niejednemu zgromadzonemu na sali zakręciła się łza w oku. Po tej sentymentalnej podróży w czasie przyszedł moment na przemówienia. Po nich nastała chwila zadumy. Po odczytaniu nazwisk radnych i sołtysów, których nie ma już z nami ich pamięć uczczono symboliczną minutą ciszą. Po niej nastąpiło wręczenie podziękowań samorządowcom. Na scenę po kolei wchodzili przewodniczący i radni ze wszystkich 7 kadencji, następnie z rąk wójta i przewodniczącego Rady Gminy podziękowania otrzymali sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych, kierownicy referatów Urzędu Gminy, a także księża z gminnych parafii oraz goście z delegacji zagranicznych. Na koniec wszyscy ustawili się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

 

Uroczystość uświetnił występ zespołu „Kantado Koro”, który sprawił, że cała sala wstała z miejsc siedzących i dała się porwać muzyce. Po zakończeniu wydarzenia goście udali się na uroczysty obiad. Święto gminy Wieliszew rozpoczęło się o godz.14 mszą św. w miejscowym kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z towarzyszeniem pocztów sztandarowych. Po mszy ulicami Wieliszewa przeszła tradycyjna parada miejscowych talentów. Meta była na miejscowym stadionie. W paradzie zaprezentowały się poczty flagowe i sztandarowe 32 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Olszewnicy Starej oraz gminnych jednostek OSP. Następnie maszerowali przedstawiciele samorządu i gmin partnerskich: Amt Trittau z Niemiec, Orte z Włoch, Graffignano z Włoch, Dionysoss z Grecji, Idalion z Cypru, Siret z Rumunii i Salaspils z Łotwy. Dalej gminne stowarzyszenia, szkoły, sołectwa w tym Krubin z obstawą sołtysa, który jak się później okazało został wybrany zwycięzcą parady. Na koniec zaprezentowały się zespoły taneczne oraz kluby sportowe. Paradę zamykały wozy strażackie na sygnałach. Po wejściu pochodu na stadion sportowy Święto Gminy aż do północy skoncentrowane było właśnie tutaj. Zaczęło się od oficjalnych przemówień i wręczenia symbolicznego klucza do Gminy Wieliszew gospodarzom.

dscf4409

W tej roli wystąpił najstarszy stażem w gminnym samorządzie, przewodniczący w aż czterech kadencjach Andrzej Snopek, oraz najmłodsza stażem, wybrana niespełna 1,5 miesiąca temu sołtys wsi Poddębie Halina Ziółkowska. Gospodarze życzyli wszystkim udanej zabawy, która zaczęła się od konkursowych prezentacji wieliszewskich talentów. Na scenie pojawili się: Przedszkole Samorządowe w Łajskach, Przedszkole nr 1 w Wieliszewie, Szkoły Podstawowe w Janówku Pierwszym i Wieliszewie, Zespoły Szkół w Łajskach i Wieliszewie, sołectwo Krubin, Towarzystwo Przyjaciół Michałowa-Reginowa oraz Klub Seniora z Łajsk, który za wykonanie trzech utworów autorstwa Mieczysława Suski – członka Koła Seniora, głosami widowni został wybrany zwycięzcą konkursu. W międzyczasie na stadionie sportowym odbył się m.in. pokaz tresury psów, rozdawano także darmową grochówkę. Przybywający coraz liczniej goście mogli odwiedzać stoiska poszczególnych sołectw i zasmakować specjałów przygotowanych przez ich mieszkańców. Wszyscy przybyli na uroczystość podziwiali przepiękną wystawę mówiącą o 25-leciu samorządności, którą można było oglądać na stoisku Towarzystwa Przyjaciół Michałowa- Reginowa. To dzieło wielkiego społecznika i byłego sołtysa tej miejscowości Mieczysława Berdowskiego, który oprowadzał po tej jakże pouczającej wystawie. Po jej zwiedzeniu goście częstowani byli wspaniałymi smakołykami. Na terenie stadionu nie zabrakło także dmuchańców dla dzieci, było również miasteczko wojskowe przygotowane przez 32 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej oraz wystawa wozów bojowych straży pożarnej. Wszyscy spragnieni w ten niezwykle upalny dzień a także ci, których dopadł głód mogli posilić się w strefie bufetowej. Na płycie boiska istnie piknikowa atmosfera. Mieszkańcy siadali na trawie i podziwiali kolejne występy sceniczne. Dla ochłody strażacy użyli działka wodnego, sprawiając frajdę przede wszystkim dzieciakom. Na scenie robiło się coraz bardziej gorąco i to nie tylko za sprawą pogody, ale występów scenicznych.

 

 

Wśród nich m.in. Sekcja Wokalna Ośrodka Kultury w Wieliszewie, Joanna Gorczyńska z Serocka, Alexia Dance Studio i Zespół Promyki, który zawładnął sceną na dobre. Potem pojawił się kabaret Neonówka, który prezentując swoje skecze, często wplatając elementy spontaniczne, rozbawił gości Święta Gminy do łez. O zachodzie słońce na scenie dał czadu zespół „G.Gang”, który rozruszał wieliszewską publikę. Na finał coś na, co czekali mieszkańcy gminy i fani, którzy przyjechali z różnych zakątków kraju – koncert Sylwii Grzeszczak. Młoda wokalistka obdarzona niesamowitym głosem porwała publiczność takimi hitami jak „Pożyczony”, „Księżniczka” czy „Małe rzeczy”. Tłum śpiewał razem z Sylwią i nie pozwolił jej szybko zejść ze sceny. Nie obyło się bez bisu. Na koniec niebo nad Wieliszewem rozbłysło za sprawą niesamowitego, 5-minutowego spektaklu pirotechnicznego.
rc+info UG. Foto rc, KW, Paweł Kownacki

Galeria zdjęć

1 160 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Atrakcje, występy, fajerwerki…

W minioną niedzielę, 7 czerwca, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu zaprosił wszystkie dzieci na „Radzymiński Dzień Dziecka”, który odbył się...

Zamknij