ggg
ggg ggg

Razem dla muzeum

Rok 2021 jest wyjątkowo ważny dla miłośników twórczości Cypriana Norwida oraz licznego środowiska norwidologów. Podczas obchodów 200. lecia urodzin naszego wielkiego wieszcza, które będą obfitowały w liczne inicjatywy o charakterze ogólnopolskim, ale i te ulokowane w powiecie wyszkowskim, jedna jest szczególnie istotna.

Ideą, która przyświeca od kilku lat władzom Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Zabrodzie oraz powołanej w tym celu Fundacji Museion Norwid, jest stworzenie w Pałacu w Dębinkach muzeum poświęconego Norwidowi. Położony w malowniczej okolicy w Gminie Zabrodzie Pałac w Dębinkach, gdzie dużą część swojego dzieciństwa spędził Norwid, jest miejscem idealnie stworzonym do upamiętnienia tego wybitnego, uciekającego od łatwych klasyfikacji, artysty.
Pałac w Dębinkach wraz z zespołem pałacowym to obiekt historyczny, wybudowany w I połowie wieku XIX. Jak żaden inny jest predystynowany do tego, by stać się miejscem szczególnego kultywowania pamięci i popularyzowania wiedzy o Norwidzie, jako wybitnym artyście, erudycie, którego idee kształtują rzeczywistość także współcześnie.
Mamy ogromne szczęście, że w naszym powiecie znajduje się tak piękny, tak okazały obiekt, dodatkowo – pamietający samego Norwida; będący świadkiem jego młodzieńczych lat. To naturalne miejsce na powstanie Muzeum Norwida – mówi Starostwa Jerzy Żukowski. Od kilku miesięcy przygotowaliśmy się do obchodów 200. lecia urodzin Norwida. Z naszej inicjatywy wraz z Gminą Zabrodzie i Fundacją Museion Norwid podpisaliśmy 5 września 2020 r. list intencyjny w sprawie uczczenia tego wydarzenia i organizacji różnego typu eventów. Cieszę się, że przyłączyły się do nas kolejne samorządy: Powiat Węgrowski i Powiat Wołomiński, gminy: Wyszków, Dąbrówka, Strachówka i Łochów. Dzięki temu
13 listopada powstał kolejny list intencyjny, któremu patronowała dodatkowo Senator Maria Koc. List ten był już pewna zapowiedzią nie tylko wspólnych wydarzeń, ale i kolejnych działań na rzecz idei muzeum. Bardzo cieszą mnie gesty wsparcia ze strony Pani Starosty Powiatu Węgrowskiego Ewy Besztak oraz Starosty Powiatu Wołomińskiego Adama Lubiaka oraz Wojewody Konstantego Radziwiłła w kwestii powstania Muzeum Norwida w Pałacu w Dębinkach. Mam nadzieję, że wspólne działania zaowocują sukcesem bo Dębinki to prawdziwy „kraj lat dziecinnych” naszego wieszcza, godne miejsce na upamiętnienie jego spuścizny. Będziemy szukać dalej kolejnych sojuszników, którzy pozwolą nam zrealizować tą piękną ideę, ideę Muzeum Norwida w Dębinkach – kończy Starosta Żukowski.
/Starostwo Powiatowe w Wyszkowie/

139 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij