ggg ggg

Ratownicy znad Zalewu Zegrzyńskiego w pełnej gotowości… (10.07.2012)

W miniony piątek, 6 lipca w Porcie Jacht Klubu Politechniki Warszawskiej w Wolicy (gm. Radzymin), zakończone zostały doroczne trzydniowe manewry służb ratownictwa wodnego.

Ćwiczenia prowadzone były na akwenie Zalewu Zegrzyńskiego, na wysokości ujścia rzeki Rządzy. Polegały one na ewakuacji osób poszkodowanych z wody na jednostki pływające wraz z symulacją udzielania pierwszej pomocy. W manewrach uczestniczyli strażacy JRG PSP Wołomin oraz jednostki OSP z terenu powiatu wołomińskiego: OSP Radzymin, OSP Kuligów, OSP Załubice Stare, a także jednostka WOPR z Legionowa, jak również funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.


– Doroczne manewry zgrywające pozytywnie wpływają na współpracę wszystkich obecnych służb. Dzięki wspólnym ćwiczeniom, jednostki ratownicze zdobywają coraz większe doświadczenie. To z kolei, wpływa na poprawę bezpieczeństwa wypoczywających nad Zalewem Zegrzyńskim – ocenia wiceburmistrz Radzymina i zarazem prezes OSP St. Załubice Andrzej Siarna. Gotowość służb do sprawnego prowadzenia działań ratowniczych potwierdziła piątkowa symulacja akcji wyłowienia topiących się ludzi i udzielenia im pierwszej pomocy. Pokazowi zorganizowanemu na podsumowanie ćwiczeń przyglądali się nie tylko przedstawiciele służb ratowniczych, ale również samorządowcy, którzy wcześniej wzięli udział w posiedzeniu Sztabu Zarządzania Kryzysowego.

Wśród goszczących w piątek w wolickim porcie obecni byli m.in.: wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, starosta wołomiński Piotr Uściński, przewodniczący Rady Powiatu, członek Komisji Bezpieczeństwa Paweł Solis, licznie przybyli burmistrzowie, wójtowie i przedstawiciele gmin z terenu powiatu wołomińskiego i legionowskiego, dyrektorzy szpitali w Radzyminie i Wołominie, a także Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie bryg. Bogdan Jarczewski.


Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy goście wzięli udział w spotkaniu integracyjnym, podczas którego wymieniano uwagi na temat dalszej współpracy pomiędzy samorządami i służbami ratowniczymi.
Warto nadmienić, iż tegoroczne manewry, odbywające się pod patronatem Starosty Wołomińskiego, Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie, Burmistrza Radzymina i Wójta Gminy Dąbrówka to nie jedyne w ostatnim czasie przedsięwzięcie podejmowane w naszym regionie z myślą o poprawie bezpieczeństwa nad Zalewem Zegrzyńskim.   

Kilka dni wcześniej, 1 lipca odbyło się oficjalne oddanie do użytku nowej siedziby Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym. Z kolei, efektem współpracy Gminy Nieporęt z Komisariatem Rzecznym Policji w Warszawie było zainstalowanie pod koniec czerwca na Dzikiej Plaży plakatu z informacjami i zasadami bezpiecznego zachowania się nad wodą. Realizacja rzeczonych inicjatyw ma szczególnie istotne znaczenie, jeżeli uwzględnimy tragiczne statystyki. Od początku tegorocznego sezonu na Mazowszu zanotowano bowiem już 23 przypadki utonięć. Wobec powyższego, warto pamiętać przy okazji wypoczynku czy to nad Zalewem, czy nad jakimkolwiek innym akwenem, że nawet najwyższa gotowość służb ratowniczych nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa, jeżeli ponad zdrowy rozsądek i rozwagę przedłożymy lekkomyślność i brawurę.
/Rafał S. Lewandowski/

1 975 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wieści z Ostrowi Mazowieckiej, czyli walka samorządowa trwa (10.07.2012)

Co wiemy, ano niewiele. Radni złożyli wniosek o nadzwyczajną sesję (po raz pierwszy) i sesji nie było. Przypominam, że sesje...

Zamknij