ggg ggg ggg ggg ggg

Radzymińscy uczniowie pobiegli, by uczcić pamięć Cichociemnych

W słoneczne, wtorkowe popołudnie 13 września, w historycznym Parku im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej, leżącym nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, odbył się I Przełajowy Bieg Cichociemnych.

 

110

 

Głównym celem biegu było uczczenie pamięci polskich żołnierzy szkolonych na terenie Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności, prowadzenia działań partyzanckich), upowszechnienie wiedzy o zasługach i poświęceniu „Cichociemnych” dla dobra i wolności Ojczyzny, upowszechnienie wiedzy o przyjmowaniu zrzutów Cichociemnych przez oddziały Armii Krajowej działające w czasie okupacji niemieckiej na terenie dawnego powiatu radzymińskiego, budzenie postaw patriotycznych oraz promowanie sportu wśród młodzieży.
Ubiegłowtorkowa impreza sportowo – patriotyczna w szczególny sposób poświęcona była pamięci Cichociemnych, zrzuconych nocą z 9/10 kwietnia 1944 r. w akcji „Weller 2” na placówkę „Imbryk” w okolicy Kołakowa koło Dąbrówki, w dawnym powiecie radzymińskim. Skakało wówczas czterech Cichociemnych (ppor. Stefan Bałuk „Starba”, por. Benon Łastowski „Łobuz”, kpt. Tadeusz Runge „Osa” i kurier kpr. Henryk Waniek „Pływak”), dokonano także zrzutu broni.
Poprzez bieg społeczność „Stalowej Jedynki” uczciła także przypadającą właśnie w tym roku 75. rocznicę pierwszego spadochronowego zrzutu żołnierzy na teren okupowanej Polski. (Wcześniej, w ramach szkolnych obchodów ustanowionego przez Sejm RP „Roku Cichociemnych”, odbył się uroczysty apel poświęcony Ich pamięci, z inicjatywy członków Koła Historycznego „Wiarus” przygotowana została gazetka ścienna, przypominająca nazwiska wszystkich Cichociemnych a ponadto, uczniowie wzięli udział w kwietniowych uroczystościach „Weller 2” w Kołakowie). Warto przypomnieć, że do końca 1944 r. na obszar okupowanego kraju w 82 lotach zrzuconych zostało 28 kurierów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz 316 Cichociemnych, wśród których była jedna kobieta Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Spośród Cichociemnych 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. (Należy dodać, że kolejnych kilkudziesięciu polskich żołnierzy – spadochroniarzy skierowano do innych okupowanych krajów w Europie). Cichociemni, bezsprzecznie stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, zaś po jej zakończeniu byli bezwzględnie ścigani przez instalowane z pomocą Armii Czerwonej komunistyczne władze Polski Ludowej. Wielu z nich zostało po wojnie skrytobójczo zamordowanych a miejsca ich pochówku do dziś pozostają nieznane. Znamienny jest przy tym fakt, że wszyscy polscy żołnierze zgłaszali się do przeszkolenia i niebezpiecznych lotniczych misji ochotniczo. Za zasługi w walce o niepodległość Ojczyzny, poświęcenie, niezłomną postawę i wierność ideałom na stałe wpisali się do narodowej legendy i panteonu pokoleń polskich bohaterów. Jako współcześni Polacy, winni jesteśmy im nie tylko pamięć, ale wdzięczność i uznanie. Biegi odbywały się na dystansie 316 metrów – symbolizującym 316 zrzuconych do Polski Cichociemnych. Uczestniczyło w nim ponad 200 uczniów klas: IV – VI. Biegi rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych w sześciu konkurencjach. Zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim młodym sportowcom za udział a nauczycielom za pomoc w przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu tej niezwykłej sportowej imprezy.
/Koło Historyczne „Wiarus”/

1 720 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poczytalnia na Dworcu

Po prawie 60 latach Legionowo wreszcie doczekało się dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia. Przez blisko 30 lat kasy i niewielka...

Zamknij