ggg ggg ggg

Radzyminiacy uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i zdobycia Radzymina przez Armię Krajową

Uroczystą Mszą Świętą i wizytą na radzymińskich mogiłach żołnierzy Armii Krajowej, młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej wraz z przedstawicielami władz samorządowych i organizacji społecznych, uczciła 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ubiegły czwartek, 1 sierpnia o godz. 17:00 w Kolegiacie Radzymińskiej odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego ks. prał. Stanisław Popis.
W obecności pocztów sztandarowych szkół i organizacji, we wspólnej modlitwie w intencji uczestników Powstania Warszawskiego, a także radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej, którzy 30 lipca 1944 r. zdołali na krótko opanować i wyzwolić Radzymin, obok młodzieży udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Koła „Rajski Ptak” Radzymin ŚZŻAK, wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, a także wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, który występując w ubiorze Powstańca Warszawskiego, przyczynił się do uświetnienia oprawy patriotycznego święta.
Po zakończeniu Eucharystii delegacja MKH im. AK ZR wraz z samorządowcami złożyła wieniec na mogile-pomniku żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” na Cmentarzu Poległych. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili też indywidualne groby żołnierzy AK znajdujące się na radzymińskich nekropoliach.
W uczczenie 75. rocznicy Powstania Warszawskiego tradycyjnie włączyli się druhowie OSP Radzymin, którzy zapewnili odpowiednią oprawę godzinie „W”. (O 17:00 dźwiękom syreny towarzyszyły sygnały świetlne i dźwiękowe wozów gaśniczych).
Warto w tym miejscu nadmienić, iż młodzież oraz przedstawiciele Zarządu i Rady Programowej MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej obecni byli także na stołecznych obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 30 lipca uczestnicząc w spotkaniu z Powstańcami w Parku Wolności, a w dniu następnym w uroczystej Mszy Św. z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy na Placu Krasińskich.
Cześć i Chwała Bohaterom!!!

/R.L., foto Jacek Góral/

556 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godz. 17.00 w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Gminy Tłuszcz zebrali się w centrum miasta, aby...

Zamknij