ggg ggg ggg ggg

Z Radzymina do Augustowa. Delegacja z Miasta Cudu nad Wisłą na ogólnopolskich warsztatach dla opiekunów Klubów Historycznych im. Armii Krajowej

Przedstawiciele Zarządu Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, wzięli udział w warsztatach szkoleniowych pt. „Młodzi na rzecz Pamięci Narodowej”, które zostały zorganizowane w celu nawiązania współpracy, pomiędzy opiekunami Szkolnych Klubów Historycznych im. AK z całej Polski.

 

fot2W celu nawiązania współpracy o zasięgu ogólnokrajowym do gościnnego „Leśnego Dworku” w Kryłatce, niedaleko Augustowa przyjechali opiekunowie Szkolnych Klubów im. AK z Augustowa, Sejn, Łasina, Łodzi, Kielc, Sopotu, Sokółki oraz ze wspomnianego Radzymina.
Organizatorem spotkania, które odbyło się w dniach 26 – 30 czerwca był dr Piotr Kurek – członek Zarządu Głównego i Przewodniczący Komisji ds. Młodzieży ŚZŻ AK, zaś gospodarzami niezwykli pasjonaci historii i prawdziwi kustosze tradycji związanej z Żołnierzami Armii Krajowej i Żołnierzami Wyklętymi – Państwo Danuta i Zbigniew Kaszlejowie. Należy dodać, że w zjeździe przedstawicieli Klubów im. AK z całej Polski uczestniczyli również Państwo Barbara i Jerzy Majkowscy. (Ppłk Jerzy Majkowski ps. „Czarny” – był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a obecnie pełni funkcję członka Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK). Ponadto w warsztatach i wyprawach historycznych po Ziemi Augustowskiej brał udział prof. Joseph Kunc – profesor astronautyki, aeronautyki, fizyki, astronomii i systemów architektury i inżynierii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Profesor Kunc jest potomkiem Jerzego S. Kuntza, ps. „Palant”, żołnierza Uderzeniowych Batalionów Kadrowych scalonych z Armią Krajową, dowódcy Samoobrony Obwodu Augustowskiego Armii Krajowej Obywateli.
Oprócz zajęć służących nawiązaniu bliższej współpracy między Klubami i wypracowaniu wspólnych metod działania, był czas na wspaniałe wyprawy do miejsc ważnych dla dziejów Augustowa, a także całej Polski (m.in. zwiedzanie miejsc związanych z Obławą Augustowską, objazd szlakiem historycznym „Orła Białego”, wyjazdy do Mikaszówki, Sejn, Sanktuarium w Studzienicznej oraz pomnika poświęconego zamordowanym żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w Gibach).
Na długo w pamięci uczestników warsztatów pozostanie również wyjątkowy koncert sejneńskiego barda – Grzegorza Kucharzewskiego, który w swojej twórczości odwołuje się do utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także prezentuje własne kompozycje poruszające m.in. tematykę Obławy Augustowskiej i deportacji Polaków na Sybir.
Na zakończenie wypada podziękować pani Małgorzacie Ostapowicz – właścicielce „Leśnego Dworku” w Kryłatce koło Augustowa, wspaniałej Gospodyni, która gościła nas przez pięć dni.
Życzliwość, rodzinna atmosfera, zaangażowanie w pracę na rzecz integracji działalności Klubów Historycznych im. Armii Krajowej z całej Polski oraz chęć kultywowania, jakże wspaniałej tradycji narodowej, stanowią najlepszą wizytówkę spotkania na gościnnej Ziemi Augustowskiej. Praca oraz dokonania Klubu Historycznego im. AK w II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie, którym kieruje Pani Danuta Kaszlej, stanowią wzór do naśladowania. Dla opiekunów organizacji szkolnych, mających na celu krzewienie wśród dzieci i młodzieży wartości patriotycznych, było to niezwykle cenne doświadczenie.
W trakcie pięciodniowych spotkań ustaliliśmy zasady bliższej współpracy między Klubami, zastanawialiśmy się nad usprawnieniem przekazu informacji miedzy poszczególnymi Klubami im. AK, sposobami uzyskania wsparcia finansowego na planowane przedsięwzięcia służące edukacji historycznej młodzieży, a także nad promocją w środowiskach lokalnych dotychczasowych dokonań klubów.
Podjęliśmy również decyzję o wspólnych przedsięwzięciach organizacyjnych, które na bazie wspaniałej tradycji Armii Krajowej przyczynią się do integracji uczniów z różnych regionów Polski. Ponadto, wzorując się na pracy i dokonaniach Klubu Historycznego im. AK w Augustowie, należy nawiązać ścisłą współpracę z władzami samorządowymi różnych szczebli i zjednywać osoby, dla których patriotyczne wychowanie jest realną, historycznie usankcjonowaną wartością.
Pozdrawiamy w imieniu członków i Zarządu Klubu Międzyszkolnego im. AK Ziemi Radzymińskiej wszystkich uczestników warsztatów i do zobaczenia za rok. Jesteśmy przekonani, że tym razem spotkamy się w równie gościnnym Radzyminie!

/opr. Władysław Kolatorski
foto: Grzegorz Jeleń/

 

2 994 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozśpiewane Dni Łochowa ze Smokiem w tle

W sobotę, 22 lipca 2017 r. mieszkańcy Łochowa i okolic uczestniczyli w corocznym Festiwalu Zbliżenia Kultur zorganizowanym w ramach Dni...

Zamknij