ggg ggg
ggg ggg

Radzymin w gronie Mazowieckich Liderów Wykorzystania Środków Unijnych (28.02.2011)

Radzymin w gronie MazoGmina Radzymin zdobyła czołową pozycję w rankingu mazowieckich jednostek samorządu terytorialnego (obejmującym: miasta na prawach powiatu, powiaty, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie), ogłoszonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.
W rankingu miast, powiatów i gmin opracowanym pod koniec stycznia przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, Gmina Radzymin zdobyła III miejsce na Mazowszu wśród gmin o charakterze miejsko – wiejskim w kategorii „Aktywność – liczba wniosków pozytywnie zweryfikowanych pod względem formalnym”.


Uroczyste spotkanie podsumowujące realizację Regionalnego Programu Operacyjnego WM w latach 2007-2013, z udziałem przedstawicieli samorządów odbyło się w ubiegłą środę, 22 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Statuetkę „Lidera RPO WM” za szczególną aktywność w składaniu znacznej ilości wniosków, które pozytywnie przeszły ocenę formalną, odebrał burmistrz Zbigniew Piotrowski.
Okazuje się, że Radzymin złożył 16 wniosków, które uzyskały pozytywną ocenę formalną. W tym względzie w kategorii gmin miejsko-wiejskich wyprzedziły nas jedynie gminy: Łochów (z ilością 17 wniosków zajął drugie miejsce), oraz Grodzisk Mazowiecki (21 wniosków i pierwsze miejsce).
Dla porównania dodajmy, że gdyby aktywność Radzymina oceniana była w kategorii gmin miejskich uzyskana pozycja byłaby jeszcze lepsza. W tej kategorii drugie miejsce (ex aequo) z niższym od Radzymina wynikiem 15 wniosków pozytywnie zweryfikowanych zdobyły miasta Legionowo, Żyrardów i Ząbki. W kategorii powiatów identyczny co gmina Radzymin wynik 16 wniosków pozwolił na zajęcie trzeciego miejsca powiatowi wyszkowskiemu. Niewątpliwie zatem, aktywność Gminy Radzymin w składaniu dużej liczby wniosków, które otrzymały pozytywną ocenę zasługuje na wyróżnienie. Oczywiście z punktu widzenia nas, mieszkańców byłoby ono jeszcze milsze, gdyby przyznane zostało w kategorii liczby projektów zatwierdzonych do dofinansowania. Niestety, poza oceną formalną  projekty podlegają jeszcze ocenie merytorycznej, a ostatecznie o ich dofinansowaniu decyduje Zarząd Województwa Mazowieckiego. W tej kategorii, jeżeli chodzi o gminy miejsko-wiejskie z naszego regionu zdecydowanym liderem okazał się Łochów, który z wynikiem 9 projektów na kwotę ok. 44,3 mln zł zajął pierwsze miejsce. Z kolei, wśród gmin miejskich z naszej okolicy, największą skutecznością mogą poszczycić się: Legionowo (6 projektów dofinansowanych na kwotę 60,2 mln zł), Ząbki (6 projektów na kwotę 77,1 mln zł) oraz Węgrów (5 projektów dofinansowanych łącznie na kwotę 43,4 mln zł).


Ciesząc się z wyróżnienia dla gminy Radzymin i gratulując burmistrzowi oraz pracownikom magistratu aktywności w składaniu wniosków, pozostaje mieć nadzieję, że przysłowiowa „para nie pójdzie w gwizdek”, i że zdobycie nagrody przełoży się na jeszcze większą determinację w zabieganiu o środki zewnętrzne.
/opr. Rafał S. Lewandowski
na podst. informacji Sekretarza UMiG Haliny Grzelak,
foto: MJWPU/wieckich Liderów Wykorzystania Środków Unijnych

701 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Parlamentarno – samorządowy głos w sprawie sądu (28.02.2012)

W ubiegłą środę 22 lutego w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie, będące kontynuacją zabiegów starosty i pozostałych samorządów lokalnych, o...

Zamknij