ggg ggg

Radzymin uczcił 35. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego, oddając cześć jego Ofiarom

We wtorek, 13 grudnia, z inicjatywy dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin Artura Laskowskiego, zorganizowana została okolicznościowa wystawa „Dziękujemy za Solidarność” koncert oraz pokaz filmu „Popiełuszko – Wolność jest w nas”. Na ulicach miasta można było spotkać rekonstruktorów wcielających się w funkcjonariuszy MO i ZOMO.

 

4

 

W obchody 35. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego spontanicznie włączyła się również młodzież. Wydarzenia w bibliotece wsparte zostały przez Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej, który działa pod opieką historyka, p. Władysława Kolatorskiego w Gimnazjum nr 1 im. mjr S. Waltera.
Uroczystości rocznicowe, odbyły się także w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka. Zainaugurowały je apele pamięci, poświęcone tragicznym wydarzeniom z grudnia 1981 roku. Uczniowie klas IV – VI w ciszy i skupieniu wysłuchali prelekcji historyka p. Grzegorza Jelenia, który w niezwykle barwny sposób opowiedział o tamtych trudnych i nie ma ukrywać, że już odległych dla młodego pokolenia czasach.
– Wprowadzenie w niedzielę, 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego, na długie lata pozbawiło nas marzeń o wolnej, sprawiedliwej i suwerennej Polsce. W tę mroźną, grudniową noc aresztowano i wtrącono do więzień tysiące naszych rodaków, a na ulice miast i wsi wyjechały czołgi. Brutalną przemocą ówcześni przywódcy partyjni za wszelką cenę, nawet ludzkiego życia starali się utrzymać władzę. Żyjąc w wolnej Ojczyźnie, patrząc z nadzieją w przyszłość nie możemy zapominać o Tych, którzy walczyli o najświętszą dla nas wartość, jaką jest wolność – mówił historyk i zachęcał wszystkich do udziału w organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej jubileuszowej, V edycji akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego – Zapal Światło Wolności”. -Niech zapalona we wtorek 13 grudnia 2016 r. o godz. 19:30 symboliczna świeca umieszczona w oknie domu, będzie hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego. Tym poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także zwykle zapomnianym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej, osieroconym, zwolnionym z pracy lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.
Postawą na baczność i minutą ciszy uczniowie i nauczyciele radzymińskiej „Stalowej Jedynki”, uczcili pamięć zamordowanych w latach 1981 – 1989 prawie 100 Polaków. Uzupełnieniem apeli była przygotowana przez Koło Historyczne „Wiarus” okolicznościowa wystawa „Ofiarom stanu wojennego wieczna cześć i chwała”, składająca się z dwóch części. Pierwsza zawierała kalendarium historyczne wzbogacone kopiami archiwalnych zdjęć z tamtego okresu. Druga pod przewrotnym tytułem „Poznaj obywatelu czar PRL –u” przybliżała troski codziennego życia naszych rodaków w czasach władzy komunistycznej. Głównym celem wystawy było zachęcenie uczniów do poszukiwania wiedzy dot. stanu wojennego, do rozmów z rodzicami, dziadkami na temat codziennego życia zwykłych ludzi w czasach PRL-u oraz do godnego uczczenia ofiar stanu wojennego.
W samo południe członkowie Koła Historycznego „Wiarus” wyszli na ulice Radzymina, aby rozdawać przechodniom ulotki, stylizowane na podziemną bibułę z lat 80-tych XX w., której przypominały wydarzenia sprzed 35 lat i zachęcały do zapalenia świecy wolności. Ta spontaniczna, oddolna akcja młodzieży nabrała szczególnego kolorytu po spotkaniu z inscenizatorami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO, którzy przy koksowniku i starym milicyjnym radiowozie odtwarzali realia zimowych dni stanu wojennego. (Tym bardziej, że jednym z rekonstruktorów był absolwent „Stalowej Jedynki” Andrzej Meisner).
Wędrując ulicami miasta odwiedziliśmy również Bibliotekę Publiczną, gdzie prezentowana była okolicznościowa wystawa „Dziękujemy za Solidarność”, na której zgromadzono wiele autentycznych ulotek, dokumentów i książek z podziemnych drukarni. Ostatnim akordem szkolnych uroczystości związanych z 35. rocznicą były odwiedziny u pana Waldemara Lau – działacza podziemnej „Solidarności” więzionego za działalność związkową podczas okrutnych dni stanu wojennego. Goszcząc u pana Waldemara złożyliśmy na jego ręce podziękowania dla wszystkich, którzy byli represjonowani przez komunistyczne władze, którzy dla Ojczyzny poświęcili swoje młode lata. (Wyraz wdzięczności stanowiła ogromna laurka przygotowana przez uczniów i nauczycieli „Stalowej Jedynki”).
Wdzięczni za Solidarność również tą naszą, radzymińską chcemy powiedzieć, że my o Waszej walce dla dobra i szczęścia kolejnych pokoleń Polaków będziemy pamiętać.
Nie byłoby wolnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej, bez Waszego poświęcenia i ofiary. Najpiękniejszy i najtrwalszy pomnik, jaki chcemy Wam postawić, będzie wdzięcznością zapisaną w naszych sercach i prawdą historyczną, którą przekażemy następnym pokoleniom!

/Uczniowie „Stalowej Jedynki” wraz z opiekunem
Koła Historycznego „Wiarus”/

1 789 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
To były dobre dwa lata

O podsumowanie dokonań dwóch pierwszych lat kadencji poprosiliśmy Elżbietę Radwan, burmistrz Wołomina.     - Za Panią dwa lata bycia...

Zamknij