ggg ggg ggg ggg ggg

Radzymin stara się nie zwalniać tempa nawet w czasie epidemii

– Specjalny wywiad z Burmistrzem Radzymina Krzysztofem Chacińskim, poświęcony inwestycjom, oszczędnościom a także zmianom w programie obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą wymuszonym przez pandemię koronawirusa.

„KW”: Panie Burmistrzu, co słychać w mieście i gminie Radzymin w czasie epidemii koronawirusa? Wiemy, że samorząd doposażył gminny szpital zakupując m.in. nowoczesny respirator. To znaczy, że placówka jest przygotowana do niesienia pomocy mieszkańcom w przypadku wzrostu liczby zarażeń?

Krzysztof Chaciński: Samorządy z dnia na dzień musiały sprostać nowym wyzwaniom i rządowym regulacjom. Mimo tej niespodziewanej sytuacji, Gmina Radzymin od razu przystąpiła do działań chroniących zdrowie i życie naszych mieszkańców. W tej nierównej walce z przeciwnikiem wspierają nas firmy i osoby prywatne. Dezynfekujemy miejsca publiczne, zaopatrujemy pracowników gminnych jednostek w odzież ochronną.
Gmina uruchomiła rezerwę finansową w wys. 170 tys. zł, z której zakupiono dla szpitala gminnego środki ochronne, 2 respiratory i kardiomonitor z modułem pomiaru ciśnienia krwawego. W akcję pomocy Centrum Medycznemu włączyła się również liczna grupa wolontariuszy, harcerzy, firm i organizacji pozarządowych. Mieszkańcy wspierają radzymińskich medyków szyjąc maseczki ochronne, zapewniają posiłki podczas weekendowych dyżurów oraz przekazują środki do dezynfekcji.
W chwili obecnej Centrum Medyczne w Radzyminie udziela teleporad oraz przyjmuje pacjentów po wideoweryfikacji i pomiarze temperatury. Wprowadzone procedury bezpieczeństwa, wyposażenie placówki w środki ochronne i dodatkowy sprzęt medyczny, a także wykwalifikowany i przeszkolony personel pozwalają mi stwierdzić, że Centrum Medyczne jest dobrze przygotowane na ten trudny czas.
Korzystając z okazji serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom radzymińskiej placówki zdrowia za Waszą ciężką pracę i szlachetne serca. Dziękuję również wszystkim tym, którzy bezinteresownie wspierają nasz samorząd oraz szpital w walce z koronawirusem. Tych osób jest tak dużo, że jestem przekonany, że wspólnie uda nam się przetrwać ten trudny czas.

Czy we wszystkich gminnych szkołach udało się sprawnie zorganizować edukację zdalną? Czy wiązało się to z koniecznością zapewnienia przez gminę dodatkowych komputerów uczniom? Jeśli tak, to jak duże było zapotrzebowanie?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 18 marca szkoły realizują podstawę programową w formie nauki zdalnej. Radzymińskim szkołom udało się dość sprawne przestawić na naukę zdalną dzięki temu, że systemy Librus i 4parents były już wcześniej używane we wszystkich naszych placówkach edukacyjnych. Obecnie nauczyciele prowadzą edukację przedmiotową za pomocą tych narzędzi oraz z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams, telekonferencji, a także innych ogólnodostępnych narzędzi typu Zoom, Facebook czy Messenger.
Gmina Radzymin wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i nauczycieli użyczyła 45 komputerów z mobilnych pracowni komputerowych. Dodatkowo z funduszy gminnych i uzyskanej dotacji zakupiliśmy 33 komputery przeznaczone dla uczniów, którzy nie mieli odpowiedniego sprzętu, aby uczestniczyć w lekcjach.
Chcąc pomóc uczniom w nauce na odległość urząd udostępnił szkołom wirtualne mostki telekonferencyjne, które umożliwiają prowadzenie lekcji telefonicznych. Służymy też wsparciem technicznym i pomocą przy konfiguracji komputerów i telefonów uczniów oraz rodziców.

Zdaje się, że epidemia nie przeszkadza w realizowaniu zaplanowanych inwestycji? Trwa budowa parkingu na błoniach za kolegiatą, jakie jeszcze zadania są realizowane i czy wszystkie prace przebiegają bez opóźnień/utrudnień?

Wszelkie zakontraktowane wcześniej prace budowlane przebiegają zgodnie z planem, a nawet w jednym przypadku sprawniej niż planowano – chodzi o termomodernizację szkół. Jednak ze względu na kryzys ekonomiczny nie będziemy ogłaszać nowych przetargów, poza kluczowymi projektami, na które gmina pozyskała finansowanie zewnętrzne i rezygnacja z nich wiązałaby się ze stratami finansowymi. Wracając do trwającej termomodernizacji, to dzięki temu, że uczniowie uczą się zdalnie, ekipy wykonawcze bez przeszkód weszły do budynków i realizują prace budowlane. Prace toczą się w Szkole nr 1 w Słupnie, gdzie mają szczególnie szeroki zakres, a także w szkołach w Załubicach i Ciemnem oraz w Przedszkolu nr 1 w Radzyminie. Cały projekt termomodernizacyjny w czterech budynkach powinniśmy skończyć w terminie, czyli w drugiej połowie sierpnia br., tak aby szkoły i przedszkole były gotowe na przyjęcie uczniów od początku nowego roku szkolnego. Szeroki zakres prac czeka również Szkołę nr 1 w Radzyminie, gdzie dobudowana zostanie nowa świetlica oraz szatnie. Tu trwa projektowanie, a prace rozpoczną się najprawdopodobniej w wakacje.
Jak Pan Redaktor zauważył, parking na tyłach kolegiaty przy ulicach: POW i Głowackiego jest prawie gotowy, wykonawca potrzebuje jeszcze kilku tygodni, aby dokończyć prace. W ubiegłym tygodniu oddaliśmy też do użytku zmodernizowaną ulicę Sikorskiego w Cegielni, gdzie w ciągu 10 miesięcy wyremontowano nawierzchnię i wszystko co pod nią i obok niej: powstała kanalizacja sanitarna i deszczowa, nowy chodnik, oświetlenie, wjazdy, itd. W naszych referatach inwestycji i budowy dróg toczy się wiele prac projektowych, choć przy części z nich odnotowujemy opóźnienia administracyjne, które wynikają z powodu nowych zasad na czas epidemii.

Jakich oszczędności możemy się spodziewać, jeżeli chodzi o inwestycje? Które projekty będą realizowane?

Jak wspomniałem – w okresie kryzysu ekonomicznego gmina Radzymin będzie realizowała wyłączenie kluczowe projekty inwestycyjne, na które pozyskała dofinansowanie zewnętrzne i rezygnacja z których wiązałaby się z dalszymi stratami finansowymi.
Oznacza to, że będą kontynuowane chociażby zadania z programu budowy kanalizacji sanitarnej, rewitalizacja radzymińskich parków, czy modernizacja al. Jana Pawła II w Radzyminie wraz z budową ścieżki rowerowej, a także najważniejsze projekty drogowe, zakwalifikowane do dofinansowań z FDS lub środków unijnych w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego. W przypadku pozostałych zadań inwestycyjnych prowadzimy przygotowania projektowe aż do fazy gotowości do ogłoszenia przetargu, jednak samo ogłaszanie przetargów zostało na razie wstrzymane.
W najbliższym czasie rozpoczną się prace przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II od ul. Norwida w Radzyminie do ul. Żeromskiego w Słupnie. W marcu podpisaliśmy umowę z wykonawcą, którym jest konsorcjum PBDiM i Altor z Mińska Maz. Prace rozpoczną się niezwłocznie, gdy tylko będzie zatwierdzona czasowa organizacja ruchu, lecz tu terminy administracyjne przeciągają się z powodu epidemii. Ale wszystko jest na dobrej drodze.
Jak wspomniałem, będziemy realizować rewitalizację parków – jest już wybrany wykonawca budowy parku przy ul. Polnej na terenie dawnego Cmentarza Ewangelickiego, finalizują się sprawy związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla modernizacji Parku Czartoryskiej w Radzyminie.

Gmina Radzymin otrzymała niedawno aż 17 mln zł dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę al. Lecha Kaczyńskiego. To ogromny sukces, ale zapewne także duże wyzwanie dla gminnego budżetu? Ile gmina musi dołożyć i czy jest na to przygotowana?

Tak, to duże wyzwanie, zwłaszcza w czasach kryzysu ekonomicznego. Realizacja Zadania I, na które przyznano gminie dofinansowanie z FDS, będzie kosztowała ponad 21 mln złotych, z czego 65% ma pochodzić ze środków zewnętrznych. Oznacza to, że w budżecie gminy musimy wygospodarować ponad 7 mln złotych wkładu własnego. Już teraz pracujemy nad planem cięć w wydatkach bieżących szukając mądrych oszczędności – zredukowane będą m.in. wydatki bieżące w obszarach promocji, opieki społecznej, kultury czy gospodarki komunalnej.

Pozyskane środki pozwolą na realizację I etapu inwestycji. Co będzie dalej i czy zachowana zostanie ciągłość w realizacji budowy al. Kaczyńskiego? Zamierza Pan ubiegać się o kolejne dotacje zewnętrzne np. w ramach FDS?

Tak, al. Lecha Kaczyńskiego to kluczowy projekt, który pozwoli odciążyć centrum Radzymina z ruchu pojazdów ciężarowych i zapewnić dogodne połączenie samochodowe pomiędzy węzłem Radzymin Północ na trasie S8 a terenami przemysłowymi w północno-zachodniej część miasta i z wyjazdem na Nieporęt. Planujemy złożenie wniosku do FDS również na dofinansowanie do Zadania II budowy al. Lecha Kaczyńskiego, będziemy też szukać innych form współfinansowania inwestycji przez podmioty zewnętrzne. Przypomnę, że to zadanie inwestycyjne jest rozłożone na trzy lata, a więc dołożymy starań, aby harmonogram realizacji dostosować do możliwości finansowych.

Spodziewany kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa sprawia, że wiele samorządów już dziś zaciska pasa a zarazem stara się jakoś pomóc lokalnym przedsiębiorcom. Jaki plan ma Gmina Radzymin w tym względzie?

Skutki epidemii odczuwają budżety samorządów już dziś. W Gminie Radzymin zaobserwowaliśmy niższe niż planowane dochody za miesiąc marzec i kwiecień 2020 roku. Sądzę, że wpływy do budżetu Gminy Radzymin w skali roku spadną o kilka milionów złotych i już teraz wdrażamy program oszczędnościowy.
Nie rezygnujemy jednak z dostępnych form wsparcia dla przedsiębiorców i będziemy wspierać lokalne firmy na kilku płaszczyznach. W ramach obowiązujących przepisów oferujemy możliwość zwolnień z podatków lokalnych oraz opłat za wynajem gminnych nieruchomości. Aby uzyskać takie wsparcie należy złożyć do urzędu wniosek, który jest rozpatrywany indywidualnie. Gmina bierze udział i wspiera akcje informacyjne czy grupy tworzone na portalach społecznościowych, których celem jest wsparcie lokalnego biznesu. Chcąc np. choć trochę wesprzeć branżę gastronomiczną przygotowaliśmy bazę lokalnych punktów, gdzie można – nie wychodząc z domu – zamówić jedzenie. W podobny sposób pomagaliśmy grupie utworzonej przez mieszkańców na Facebooku – „Targowisko Radzymin”, która skupia producentów żywności, sprzedawców oraz klientów radzymińskiego targu. Uruchomiliśmy też targowisko, gdy tylko stało się to formalnie możliwe.

Wielu mieszkańców zastanawia się, co będzie z obchodami 100. rocznicy Cudu nad Wisłą? Czy wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z planem? A może miasto rozważa ograniczenie albo wręcz odwołanie zaplanowanych wydarzeń – jakie scenariusze bierze Pan pod uwagę? Czy naprawdę można wyobrazić sobie Radzymin bez uroczystości 15 sierpnia?

Walka z epidemią i odgórne obostrzenia spowodowały, że musimy zrezygnować z kilku wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarz radzymińskich uroczystości rocznicowych „Cudu nad Wisłą”. Dołożymy jednak starań, aby mimo wielu ograniczeń, godnie uczcić bohaterów 1920 roku. Okoliczności zmuszają nas do odwołania lub przełożenia na przyszły rok wszystkich imprez o charakterze masowym, począwszy od minionych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, poprzez tradycyjne „Wianki” w Załubicach, po imprezy masowe planowane z okazji 100-ej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tegoroczny 15 sierpnia będzie miał więc innych kształt, dostosowany do warunków i przepisów epidemicznych. Zaplanowane wcześniej na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej koncerty, w tym koncert symfoniczny Piotra Rubika z orkiestrą, czy występy: Kayah, Grubsona, Afromental, a także wydarzenia takie jak inscenizacja bitwy, piknik historyczny, Motocud, czy półmaraton Bieg 1920 będą przeniesione na przyszły rok. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w gminie Radzymin do uwarunkowań epidemicznych. Pamięć o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej ma dla mieszkańców Radzymina wymiar szczególny, na niej budujemy tożsamość naszej małej Ojczyzny, więc pracujemy nad taką formą uczczenia okrągłej rocznicy „Cudu nad Wisłą”, która będzie równocześnie uroczysta i bezpieczna. Na pewno odbędzie się uroczysta Msza Święta w dniu 15 sierpnia o godz. 17:00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920, choć z pewnością osobisty udział w nabożeństwie będzie ograniczony. Po Eucharystii odbędzie się Apel Poległych, ceremonia złożenia wieńców oraz kameralny koncert Piotra Rubika. Chcąc dostosować się do wymogów prawnych i uniknąć zbyt dużej ilości osób na cmentarzu zdecydowaliśmy, że wydarzenia będą transmitowane na telebimach i on-line. Chcielibyśmy, aby każdy mieszkaniec naszej gminy mógł wziąć w nich udział nie narażając swojego zdrowia i innych osób.
Poza tym wspólnie z Muzeum Niepodległości, przygotowujemy konferencję „Radzymin – Warszawa – Polska. Obroniona Niepodległość”. W spotkaniu będzie można wziąć udział wirtualnie. W planach jest również wydanie publikacji pokonferencyjnej, audiobooka o Bitwie Warszawskiej oraz plenerowej wystawy okolicznościowej. Nie chcę zdradzać jeszcze wszystkich aktualizacji naszych planów, bo weryfikujemy je z obecnymi możliwościami budżetowymi, ale mam nadzieję, że każdy, kto w dniach 13-16 sierpnia odwiedzi Radzymin lub będzie przez naszą gminę przejeżdżał, od razu zauważy, że jest w mieście „Cudu nad Wisłą”. Jubileusz 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Radzyminie będzie więc wyjątkowy pod wieloma aspektami.

Na jakim etapie jest zapowiedziana w ubiegłym roku przez Pana wraz z marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem rewitalizacja Domu Pielgrzyma i utworzenie filii Muzeum Niepodległości? Kiedy może nastąpić otwarcie muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie?

Finalizujemy sprawy własności gruntu ze stroną kościelną i uzgadniamy z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków przygotowany projekt zagospodarowania terenu. Myślę, że jest kwestią najbliższych tygodni, abyśmy mogli rozpocząć prace nad projektem budowlanym, co będzie nas prowadziło do uzyskania pozwolenia na budowę. Podpisując list intencyjny z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego 15 sierpnia ub. roku, nie obiecywałem, że na 100. rocznicę otworzymy muzeum, gdyż było to nierealne. Myślę, że w sierpniu tego roku będę mógł podać prawdopodobny harmonogram prac. W przypadku tego typu obiektów zabytkowych faza przygotowań i projektowania trwa często dłużej niż sama budowa. Z naszych doświadczeń wynika, że od momentu wkroczenia wykonawcy na plac budowy obiekt gotowy jest w kilkanaście miesięcy, czeka nas jednak jeszcze trochę przygotowań.

Na zakończenie naszej rozmowy warto jeszcze dodać, że rok 2020 choć smutny dla świata, przyniósł Panu wielkie szczęście. Serdecznie gratulujemy Panu narodzin drugiej córy! Jednak połączenie roli taty z obowiązkami burmistrza w tych trudnych czasach to z pewnością duże wyzwanie. Proszę wyjawić, jak Pan sobie z tym wszystkim radzi?

Przyznaję, że to dla mnie bardzo intensywny czas, ale korzystam z możliwości, jakie daje praca zdalna. Co najmniej jeden dzień w tygodniu pracuję z domu, w czym pomagają mi córki (śmiech).
Mam nieocenione wsparcie mojej żony, która nawet na urlopie macierzyńskim pozostaje aktywna, prowadząc projekt społeczny „Kobiety Internetu”, również z domu. Poniedziałkowe spotkania z mieszkańcami prowadzę obecnie telefonicznie, więc mogę to robić z dowolnego miejsca i zapraszam do umawiania się na rozmowę ze mną za pośrednictwem Sekretariatu pod tel. 22 667 68 00. Jak widać, nawet w czasie epidemii nie zwalniamy tempa.

Dziękuję za rozmowę.

/Rafał S. Lewandowski/

1 762 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ponad 1000 przyłbic dla placówek na terenie powiatu wołomińskiego

W miniony czwartek, 30 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa Wołomińskiego, wicestarosta wołomiński Robert Szydlik, wraz z Przewodniczącym Komisji Zdrowia, Polityki...

Zamknij