ggg ggg ggg

Radzymin pięknie uczcił 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

W ubiegłą środę, 14 lutego minęła 82. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Z tej okazji o godzinie 17.00 w Sanktuarium Św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie, odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ś.P. ppor. Ryszarda Zacheji ps. „Sędziwój” oraz wszystkich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak” Radzymin.

Kulminacyjnym momentem obchodów 82. rocznicy utworzenia Armii Krajowej w Radzyminie, odbywających się z inicjatywy Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej przy wsparciu ze strony ŚZŻAK i Dyrekcji Szkół z terenu Gminy Radzymin, była uroczysta Msza Święta, odprawiona w Sanktuarium Św. Jana Pawła II o godzinie 17:00.
W tym roku obchody patriotyczne zbiegły się w czasie z uroczystością Środy Popielcowej, co pozytywnie wpłynęło na frekwencję (kościół był szczelnie wypełniony wiernymi, a późniejszy przejazd uczestników ze świątyni na cmentarz spowodował chwilowe utrudnienia w ruchu na ul. Słowackiego, poniekąd przypominając miastu o przypadającej tego dnia doniosłej rocznicy z najnowszej historii Polski ;).
Eucharystii sprawowanej w intencji ppor. Ryszarda Zacheji ps. „Sędziwój” (w 7. rocznicę śmierci) i wszystkich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Rajski Ptak”, przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski, a zgromadzoną młodzież i mieszkańców powitał Prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej Władysław Kolatorski:

Dokładnie 82 lata temu, 14 lutego 1942 r. przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która była symbolem determinacji, poświęcenia oraz woli walki Polaków z okupantami podczas II wojny światowej. Utworzona w lutym 1942 roku była największą Armią Podziemną w dziejach okupowanej Europy. Powołana rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, generała Władysława Sikorskiego, stała się fenomenem podczas II wojny światowej.
Dla tysięcy żołnierzy AK wolność Ojczyzny była prawdziwym wyzwaniem, cenniejszym niż własne życie. Dlatego do ostatnich chwil byli wierni złożonej przysiędze, której fragment brzmiał: „W obliczu Boga Wszechmogącego… przysięgam być wiernym Ojczyźnie, Rzeczypospolitej Polskiej – aż do ofiary życia mego”.
Nieubłagany upływ czasu sprawił, że odeszli już na Wieczną Wartę wszyscy żołnierze radzymińskiego Obwodu AK „Rajski Ptak”. Dlatego spoczywa na nas szczególny obowiązek kultywowania i przekazywania chlubnej tradycji związanej z Armią Krajową – podkreślił p. Władysław Kolatorski.
W uroczystej Mszy Św. w radzymińskim Sanktuarium wzięły udział: rodziny żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radzymin: Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka, Wiceprzewodniczący Rady Piotr Rembelski i Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Prezes Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mirosław Widlicki, Prezes Jerzy Berta i przedstawiciele Koła AK „Rajski Ptak” w Radzyminie, delegacja Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z Prezesem Janem Wnukiem na czele, Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Radzymin, Poczty Sztandarowe, Pododdział Honorowy I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Radzymińskiej, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji społecznych, mieszkańcy Radzymina i okolicznych miejscowości, harcerze, rodzice i uczniowie ze wszystkich szkół w Gminie Radzymin oraz I LO PUL w Wołominie i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Markach.
W trakcie okolicznościowej homilii ks. prał. Krzysztof Ziółkowski przypomniał wiernym o tym, jak istotne znaczenie ma żarliwa modlitwa, za sprawą której mogą odmienić się ludzkie serca.
– Wielki Post pomaga nam tę żarliwość przywrócić. Chcemy nawrócenia, bo w tym świecie dużo pracy potrzeba, aby stał się lepszy.
Droga do lepszego świata nie prowadzi przez stwarzanie nowego świata, jak głoszą niektóre totalitaryzmy, lecz prowadzi przez nawrócenie do Boga.
Dzisiejsza uroczystość, Środa Popielcowa, posypanie głów popiołem to wezwanie – my mamy się zmienić, odkryć wolę Bożą i wówczas świat stanie się lepszy. Warto o tym pomyśleć dzisiaj, kiedy przeżywamy uroczystość patriotyczną, ale też kiedy na Ukrainie trwa wojna, kiedy też słyszymy o nawoływaniu do przemodelowania świata. Coraz częściej słyszy się o tym, że może wybuchnąć wojna na świecie. Czy trzeba zniszczyć ten świat, czy lepiej modlić się, żeby człowiek się zmienił? – wskazywał ks. Ziółkowski podkreślając: Armia Krajowa jest pięknym przykładem tego, jak wiele zrobiono na rzecz dobra wspólnego – Ojczyzny.
My w Polsce musimy dziękować Panu Bogu za to, że Polacy zawsze mieli na względzie fakt, iż najpierw jest Bóg, potem jest Honor, i że trzeba bronić Ojczyzny oraz naszych najpiękniejszych wartości.
Po zakończeniu Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Jana Pawła II, uczestnicy razem z Pocztami Sztandarowymi, przedstawicielami władz samorządowych Gminy Radzymin oraz delegacjami środowisk AK, uczniami, nauczycielami i rodzicami z MKH im. AK ZR udali się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie odmówiono wspólną modlitwę, złożono kwiaty oraz zapalono znicze na zbiorowej mogile Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”.
Odwiedzono również groby ppor. Ryszarda Zacheji ps. „Sędziwoj” oraz płka Mieczysława Chojnackiego „Młodzika”.
W ten sposób młodzież i mieszkańcy Miasta i Gminy Radzymin oddali hołd wszystkim radzymińskim żołnierzom Armii Krajowej spod znaku „Rajskiego Ptaka”.
Cześć i Chwała Bohaterom!!!

/opr. R.S. Lewandowski,
W. Kolatorski;
foto: Grzegorz Jeleń/

267 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody Jubileuszu 25-lecia Powiatu Wyszkowskiego

Powiat Wyszkowski w okresie od 4 do 9 lutego 2024 r. obchodził swoje 25-lecie. Z okazji jubileuszu zapraszano wszystkich mieszkańców...

Zamknij