ggg ggg ggg ggg

Radośnie i kolorowo, czyli jak SOSW w Wyszkowie obchodził Dzień Kolorowej Skarpetki i Dzień Otwarty dla przyjaciół

To było wyjątkowo radosne święto. 20 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie uroczyście obchodzono Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli święto osób z trisomią 21 chromosomu (z zespołem Downa) oraz Dzień Otwarty.

dscf2140

20 marca 2015 r. od rana ośrodek tętnił życiem, a wychowankowie w wielkim przejęciem przygotowywali się do występów. Na korytarzach zaprezentowano wystawę prac uczniów, lecz wszyscy zmierzali w jednym kierunku do sali gimnastycznej, gdzie odbywały się główne uroczystości. Jak wyjaśniała dyrektor Edyta Jarosz ten dzień dedykowano osobom z trisomią 21 chromosomu. 3 razy X – nawiązuje do tego, że wśród nas żyją osoby, którym los nie poskąpił. Osóby to te, różniące się jednym chromosomem, tak jak różnią się wszyscy na sali kolorem jednej skarpetki.
Przybyli wychowankowie wraz z rodzinami, zaprzyjaźnieni goście z innych placówek oświatowych, dzieci z filii w Niegowie i Fiszorze. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu: starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, wiceburmistrz Wyszkowa Anety Kowalewskiej, naczelnika Wydziału Oświaty Starostwa Krzysztofa Arbaszewskiego i dyrektorzy szkół z terenu miasta i powiatu: dyrektor Poradni Grażyna Majewska, dyrektor Gimnazjum nr 2 – Agnieszka Deptuła, wicedyrektorki SP nr 2 – Agnieszka Zacharska i Monika Chełmicka, dyrektor CKP Mariusz Glinka.
Szczególnie jednak oczekiwano na gości specjalnych, gdyż z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki przybyli zaprzyjaźnieni z Ośrodkiem aktorzy serialu „Ranczo” oraz „Klanu” (Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Barbara Bursztynowicz, Piotr Swend z mamą Elżbietą Branicką, Anna Iberszer oraz Arkadiusz Nader). Dużym wydarzeniem okazał się pobyt ekipy telewizyjnej, która tego dnia na polecenie Pani Minister Edukacji Narodowej nagrywała w Ośrodku film z udziałem dziennikarki Małgorzaty Pietkiewicz.
Dzień Otwarty i Dzień Kolorowej Skarpetki pokazały, że Ośrodek stać na wiele. Mali artyści pokazali swoje talenty wokalne i taneczne. Szczególnie spodobał się występ dzieci w utworze „Siała baba mak”, chociaż było wiele uroczych i inspirujących momentów: taniec z parasolkami, wspólnie odśpiewany Hymn Osób Niepełnosprawnych, przeurocze aniołki, wróżki, czarodziejki, Amelka – Stróżycielka lub główny raper Kacper. Sprawdziły się słowa „Każde dziecko ma prawo nie tylko do nauki, ale także do sukcesu na miarę jego możliwości” (myśl M. Grzegorzewskiej). Jak we wprowadzeniu mówiła dyrektor Edyta Jarosz ich szkoła jest miejscem, gdzie każdy uczeń, nauczyciel, rodzic ma „pełną moc możliwości”. Wychowankom towarzyszył Chór Przyjacielski Leśno-Nauczycielski. W ich wykonaniu podziwialiśmy niezwykle wzruszający utwór „To nie sztuka wybudować dom” – dedykację dla wszystkich mam dzieci z ośrodka. Dyrektor Edyta Jarosz myśląc o gościach, a w szczególności rodzicach i uczniach, którzy zamierzają w przyszłości uczyć się w Ośrodku, opowiedziała z duma o tym, co oferuje szkoła, jakie możliwości i umiejętności zdobywają w trakcie nauki, a codzienne życie szkoły w sposób barwny i ciekawy przedstawił film, przygotowany specjalnie na tę okazję przez Katarzynę Szostak – Malinowską. W czasie uroczystości statuetkę Przyjaciela Ośrodka otrzymał zaprzyjaźniony od wielu lat ze szkołą aktor Arkadiusz Nader. Odbyła się także minikonferencja prasowa z aktorami, którzy odpowiadali na pytania uczniów. Później zaś chętnie rozdawali autografy i pozowali do wspólnych zdjęć.
Po części oficjalnej zaproszono gości do udziału w zajęciach otwartych oraz skorzystania z porad specjalistów (logopeda, psycholog, grupa wsparcia dla rodziców, doradca zawodowy). Dużą popularnością cieszył się pokaz ZUMBY, w której uczestniczył także Piotr Swend, młody człowiek z zespołem Downa, który pokazał, że można osiągnąć sukces. Gra w serialu i może stać się przykładem dla uczniów wyszkowskiego ośrodka. Swoje stoisko gastronomiczne mieli także uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej, którzy serwowali pyszne rogaliki i różnorodne ciasteczka własnego wyrobu. Trzeba podkreślić, że Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy ma się czym poszczycić: 280 uczniów w tym 58 uczniów w Szkole Podstawowej, 57 uczniów w Gimnazjum, a w strukturze znajduje się także Zespół Szkół i szkoła przysposobienia do zawodu. Wychowankami opiekują się 98 nauczycieli różnych specjalności i 17 pracowników administracji i obsługi.
To był wyjątkowy dzień przygotowany przez wyjątkowych ludzi, z których emanuje wielka miłość i oddanie do wyjątkowych dzieci, otoczonych wyjątkową troską ich rodzin.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

2 165 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
PRZYSZLI POMŚCIĆ RAFAŁA

Niedzielna demonstracja przed Komenda Powiatową Policji zgromadziła kilkuset młodych mieszkańców Legionowa. Punktualnie o godz. 20 pod siedzibą KPP Policji przy...

Zamknij