ggg ggg

Przyjęty podział okręgów wyborczych niezgodny z przepisami – informuje Komisarz Wyborczy

Jak się okazało podział Wyszkowa na okręgi wyborcze, który przygotował samorząd Wyszkowa w marcu, a uchwałą przyjęli radni Rady Miejskiej podczas sesji 29 marca, jest niezgodny z prawem. Wątpliwości swoje zgłosił radny Krzysztof Sobieski (Prawo i Sprawiedliwość), ale jako radny opozycji został zlekceważony.

Skarga została złożona przez grupę wyborców i jak się okazała była zasadna – radni przegłosowali podział okręgów niezgodnie z prawem.
„W dniu 29 marca 2018 r. Rada Miejska w Wyszkowie przyjęła uchwalę Nr XLIX/522/18 w sprawie podziału Gminy na okręgi wyborcze. Mieszkam na osiedlu nr 7 i proponowałem radnym inny podział, niż proponowany przez burmistrza, aby osiedle to nie było dzielone. Radni mojej propozycji nie uwzględnili. Interesował mnie ten problem dogłębnie, dlatego też na sesji Rady Miejskiej poprosiłem o odczytanie uchwały w całości z pouczeniem o zaskarżeniu do Komisarza Wyborczego w Ostrołęce. Wiedziałem, że nie można dzielić osiedli i dlatego po rozmowach z wyborcami postanowiliśmy zaskarżyć wyżej cytowaną uchwałę. Na odwołanie mieliśmy tylko 5 dni w okresie świątecznym. Zebraliśmy 24 podpisy, o 9 więcej niż wymagana ilość do zaskarżenia uchwały.” – wyjaśniał radny Krzysztof Sobieski.
Pogląd radnego podzielił Komisarz Wyborczy w Ostrołęce uznając skargę za zasadną i wezwał Radę Miejską w Wyszkowie do dokonania podziału gminy w sposób zgodny z prawem w terminie do 27 kwietnia 2018 r.
W Postanowieniu Nr 3/2018 Komisarza Wyborczego w Ostrołęce II z dnia 11 kwietnia 2018 w sprawie rozpoznania skargi na ustalenia dotyczące podziału Gminy Wyszków na okręgi wyborcze utworzone dla wyboru Rady Miejskiej w Wyszkowie postanowił, co następuje:
1/ uznać skargę wyborców na podział Gminy na okręgi wyborcze za zasadny,
2/ stwierdzić, że podział Gminy Wyszków na okręgi wyborcze utworzone dla wyboru Rady Miejskiej w Wyszkowie dokonany uchwałą Nr XLIX/522/18 Rady Miejskiej w Wyszkowie z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie podziału Gminy Wyszków na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu jest niezgodny z prawem,
3/wezwać Radę Miejską w Wyszkowie do dokonania podziału gminy na okręgi wyborcze w sposób zgodny z prawem w terminie do dnia 27 kwietnia 2018 r.
W uzasadnieniu zaś m.in. stwierdził:
Rada Miejska w Wyszkowie uchwałą Nr XLIX/522/18 Rady Miejskiej w Wyszkowie z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie podziału Gminy Wyszków na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym dokonała nowego podziału gminy na okręgi wyborcze. Na ustalenia Rady Miejskiej w dniu 5 kwietnia 2018 r. wniosła skargę do Komisarza Wyborczego grupa wyborców zamieszkałych na terenie miasta Wyszków – wniesiona została zgodnie z wymogami zawartymi w art. 420 & 1 Kodeksu Wyborczego.
Skarżący podnieśli zarzut nieprawidłowego ustalenia granic okręgów wyborczych Nr 2 i Nr 3. Zdaniem skarżących granica podziału między okręgiem wyborczym Nr 2 i Nr 3 w mieście Wyszkowie przebiega wzdłuż ul. Pułtuskiej z celowym załamaniem w początkowej części ulicy. Załamanie linii rozgraniczającej okręgi powoduje wyłączenie Osiedla Kościuszki leżącego w centrum Wyszkowa z okręgu wyborczego Nr 2. Na osiedlu Kościuszki budują się bloki, co dodatkowo powiększy i tak duży według skarżących, okręg wyborczy Nr 3. Zdaniem skarżących granica między okręgiem wyborczym Nr 2 i Nr 3 powinna przebiegać wzdłuż ulicy Pułtuskiej, dzieląc miasto Wyszków na dwa okręgi wyborcze o zbliżonej liczbie mieszkańców z 7 radnymi wybieranymi w każdym z tych okręgów. Nazwa Osiedle Kościuszki użyta w skardze przez skarżących jest nazwą potoczną. Komisarza Wyborczy w Ostrołęce II ustalił, że skarga dotyczy Osiedla Nr 7.
Komisarz ustalił: podział dokonuje się wg stanu liczby mieszkańców na dzień 31 grudnia 2017 r. – 38 838. Do rady wybieranych jest 21 radnych. Norma przedstawicielstwa obliczona przez podzielenie liczby mieszkańców przez wybieraną liczbę radnych wyniosła 1849,43.
Dalej są podane dokładne wyliczenia, co nie zmienia stanu faktycznego – Rada Miejska musi dokonać nowego podziału okręgów wyborczych i ustalić nowe obwody głosowania. Kodeks Wyborczy nie pozwala na dzielenie osiedli (jednostek pomocniczych) przy ustalaniu granic okręgów wyborczych. Jak wskazywali skarżący prawidłowy podział (bez załamania w części ulicy) pozwoli na podział miasta na dwa okręgi wyborcze o zbliżonej liczbie mieszkańców i z jednakową liczbą mandatów. Zostanie wybranych po 7 radnych w każdym z tych okręgów.
Głosowanie nad zakwestionowaną uchwała odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej 26 kwietnia.
Wniosek z tej sprawy sam się nasuwa:
lekceważący stosunek radnych będących większością w naszej Radzie pozwala na działania niezgodne z prawem, a słowa i uwagi radnych „nie swoich” są z góry negowane i odrzucane. Nasze społeczeństwo powinno docenić postawę radnego Krzysztofa Sobieskiego i zastanowić się, czym kierowały się osoby proponujące nowy podział okręgów wyborczych, bo jakoś nie chce mi się wierzyć w przypadki.
/Janina Czerwińska/

1 592 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Minister Krzysztof Tchórzewski, minister Marek Zagórski i poseł Arkadiusz Czartoryski rozmawiali z mieszkańcami Wyszkowa

W ubiegły piątek 20 kwietnia Wyszków gościł przedstawicieli rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz parlamentarzystów w ramach zainicjowanej akcji polegającej na...

Zamknij