ggg ggg ggg ggg

Przedszkole w Rozalinie rozwinęło skrzydła

„No, bo my lubimy bajki wtedy kiedy jest nam źle. 
My lubimy takie bajki, które dobrze kończą się …”

W historii Gminy Strachówka piątek, 7 czerwca 2024 roku zapisał się piękną kartą nadania imienia „Bajkowa Akademia” Przedszkolu Publicznemu w Rozalinie.

Nadszedł wyjątkowy czas, aby Przedszkole uzyskało indywidualną tożsamość wyróżniającą  je wśród wielu innych placówek. Posiadanie bajkowego patrona to zaszczyt i zobowiązanie do intensywniejszych działań na rzecz wychowanków, integrowania się środowisk przedszkolnego i lokalnego we wspólnych i ciekawych dla dzieci inicjatywach oraz wzbogacenie przedszkolnej edukacji dzieci o wartości i idee zawarte w magicznym świecie  dziecięcej literatury.   Odpowiednio dobrana literatura dla dzieci to doskonałe narzędzie w wychowaniu przedszkolnym, towarzyszy dzieciom w poznawaniu świata i rozwijaniu emocji, pomaga w zrozumieniu trudnych dla nich treści, a stosowane elementy bajkoterapii łagodzą ich mniejsze i większe smutki, napełniają ich serduszka nadzieją i radością.
O wyborze imienia zdecydowali w demokratyczny sposób rodzice i kadra przedszkola oraz dzieci, którym bajki i baśnie są bardzo bliskie. Do tej uroczystości społeczność przedszkolna przygotowywała się poprzez realizację projektów czytelniczych, m.in. „Odkrywamy świat  w Bajkowej Akademii”, „Magiczna moc bajek”, „Bajkowa wyprawa”, wybór logotypu, zmiany w dokumentach przedszkola. 
Uroczystość nadania imienia rozpoczęła Pani Krystyna Ołdak Dyrektor Przedszkola, która przywitała władze samorządowe, przedstawicieli lokalnych instytucji, rodziców, kadrę i dzieci. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski, Dziekan dekanatu jadowskiego ks. Bogdan Lewiński, Proboszcz parafii Strachówka ks. Mieczysław Jerzak, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Hanna Wronka wraz z liczną grupą radnych, Przewodnicząca Rady Rodziców P. Bogumiła Bacławska, rodzice, przedstawiciele podmiotów współpracujących z przedszkolem.
Ceremonię nadania imienia Przedszkolu rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Państwowego, a następnie  Pani Dyrektor Krystyna Ołdak przedstawiła proces szukania patrona, przygotowania i sfinalizowania nadania imienia placówce, kładąc akcent na zaangażowanie całego środowiska przedszkolnego. Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Strachówka
P. Hanna Wronka odczytała uchwałę nr XXXVI/322/2023 z dnia 23 maja 2023 roku nadania imienia przedszkolu. Aktu odsłonięcia tablicy urzędowej z pełną nazwą dokonali Wójt Gminy Strachówka, Dyrektor Przedszkola i Przewodnicząca Rady Gminy. Bardzo ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie logo Przedszkola. Pani Dyrektor zapoznała z procedurą jego powstania, wyboru przez społeczność przedszkolną i jego graficzną realizacją. W tej części ceremonii udział wzięli przedstawiciele przedszkolnej społeczności: Przedszkolaki, Przewodnicząca Rady Rodziców, Nauczyciel i Dyrektor Przedszkola.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na przedszkolną scenę wkroczyła grupa 5 i 6 – latków, która zatańczyła „Poloneza Króla Władysława Jagiełły”. Przedszkolaki zachowały powagę chwili i były bardzo skupione na powierzonym im zadaniu, a narodowy charakter występu  podkreśliły biało-czerwone stroje. Po gromkich brawach przez zacną publiczność przedszkolną scenę zapełniły wszystkie przedszkolne grupy. Dziecięcy występ poprowadziła Dobra Wróżka (Agatka), która dzieciom (Wiktorii, Neli i Piotrusiowi) opowiedziała o Bajkowej Akademii: Za górką, za chmurką. Gdzie knieje i pole jest las, a za lasem bajkowe przedszkole. Tam codziennie chodzą dzieci, miło czas spędzają, bawią się i uczą, bajki też czytają. Idźcie tą drogą usypaną z kamieni, gdy spotkacie dzieci nie bądźcie zdziwieni. One wam pokażą, co przygotowały i zaproszą byście członkami Bajkowej Akademii się stali. Prezentację wokalną rozpoczęła grupa maluszków (Smurfy) piosenką Jestem sobie przedszkolaczek z tupaniem, klaskaniem i całą dziecięcą radością. Średniaki, czyli Gumisie cudnie zaśpiewały Czerwone jabłuszko ilustrując piosenkę elementami tańców mazurka, oberka i kujawiaka. Starszaki, czyli Muminki podtrzymały sielską nutę i brawurowo zaśpiewały Lipkę. 
Po pełnych radości dziecięcych występach przyszedł czas na okazjonalne przemówienia Gości. O początku przedszkola w Rozalinie w ramach projektu Przedszkolaki Babci Rozalki opowiedział Wójt P. Piotr Orzechowski składając przy tym gratulacje Pani Dyrektor P. Krystynie Ołdak, jak i całej Kadrze imponującego rozwoju przedszkola po usamodzielnieniu placówki. Gratulacje w swoim wystąpieniu przekazała również Rada Gminy Strachówka, w imieniu której wystąpiła P. Hanna Wronka – przewodnicząca RG podkreślając wagę istnienia placówki dla lokalnej społeczności i wkład wychowawczo-opiekuńczej roli przedszkola w rozwój najmłodszego skarbca Gminy. Prezenty dla dzieci Bajkowej Akademii od Gminy Strachówka przekazane przez Wójta P. Piotra Orzechowskiego i skarbnik P. Agnieszkę Styś, Radę Gminy Strachówka przekazane przez Przewodniczącą P. Hannę Wronkę, radnych P. Krzysztofa Gawora i P. Sylwestra Ołdaka w asyście pozostałych radnych, przedstawiciela Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej oraz Dyrektora Przedszkola, dopełniły radosnego wydźwięku uroczystości. 
Uroczystość ,,domknęło” zawieszenie w przedszkolnej galerii przez uprzednio pełniącą funkcję przewodniczącego RG P. Annę Ołdak, treści uchwały.
Przybyli na uroczystość Goście mieli okazję zobaczyć bazę dydaktyczną naszego przedszkola, galerię zdjęć z dotychczasowego funkcjonowania placówki od założenia instytucji 1 IX 2022 roku oraz zagospodarowanie terenu wokół placówki. 
Nadanie imienia Przedszkolu zostało połączone z Dniem Dziecka. Rozpoczęło je złożenie życzeń przez Ciocie – Wróżki. A zaraz po obiedzie i krótkim odpoczynku, na dzieci czekało mnóstwo uciech: stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Łochów, profilaktyczny quiz z nagrodami, zabawy taneczne z animatorem, Białym Misiem i Myszką Miki, karmienie i spacer z alpaką Teodorem, malowanie buziek, owocowo-słodkie poczęstunki. Niecodzienną i doskonałą atrakcją dla dzieci były zabawy na dmuchańcach, czyli zjeżdżalni Klaun&Plac zabaw i Sponge Bob.
Nadanie imienia i Dzień Dziecka to duże wyzwania dla nielicznej Kadry przedszkola i bez pomocy, i pracy ludzi dobrej woli na pewno nie byłyby tak piękne. Dyrektor Krystyna Ołdak złożyła serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę, przygotowanie uroczystości, zaangażowanie, poświęcony czas, organizację stoisk i zabaw, sprawienie wszystkim uczestnikom wielkiej radości: Wójtowi Gminy i Radzie Gminy Strachówka, pracownikom Urzędu Gminy, Radzie Rodziców i rodzicom, GBP, Nadleśnictwu Łochów, całej Kadrze Przedszkola oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych finansującej działania. 
Dyrektor Krystyna Ołdak  cytując słowa Wróżki z przedstawienia: ,,BAJKOWĄ AKADEMIĘ NIECH WSZYSTKIE DZIECI ZNAJĄ I CHĘTNIE PRZEZ ROK CAŁY DO NIEJ UCZĘSZCZAJĄ” zaprasza dzieci w wieku 2,5 – 6 lat do przedszkola w Rozalinie na rok szkolny 2024/2025. 
Kontakt: przedszkole.rozalin@gmail.com, Rozalin 29, 05-282 Strachówka, (25) 676 09 75.
/Red/

232 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XXV Dni Tłuszcza

Podczas dwudziestych piątych Dni Tłuszcza dopisali zarówno mieszkańcy, jak i pogoda. 8 czerwca 2024 r. (w minioną sobotę) na Targowisku...

Zamknij