ggg ggg ggg ggg

Przedostatnia przysięga terytorialsów z Mazowsza

W najbliższą niedzielę 6 września, odbędzie się już przedostatnia przysięga wojskowa w tym roku w koszarach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po raz kolejny utrzymana będzie w reżimie sanitarnym, bez zaproszonych gości i rodzin żołnierzy.

18.07.2020 Ciechanów
5 MBOT
przysięga
Fot. DWOT

W niedzielę w samo południe 60 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, złoży przysięgę na Sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu Ostrołęka. Ochotnicy od 22 sierpnia odbywają szkolenie podstawowe, które jutro zakończą egzaminem w postaci pętli taktycznej podsumowującej początkowy etap szkolenia żołnierza OT.

Sierpniowe szkolenie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem przyciągnęło głównie ludzi młodych. 65% stanowią osoby w wieku 18-25 lat, a 22 z nich to uczniowie i studenci, którzy skorzystali z ostatnich dni wakacji by spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Oprócz uczniów i studentów, wakacyjne szkolenie podstawowe przyciągnęło przedstawicieli różnych profesji, pochodzących z różnych środowisk. Są wśród nich pracownicy administracyjni instytucji państwowych, mechanicy, animator kultury, recepcjonistka, pracownicy banków, kierowcy, magazynierzy czy instruktorzy sztuk walki. Po przysiędze żołnierze będą służyć w pododdziałach rozmieszczonych najbliżej ich miejsca zamieszkania. Osoby pochodzące z powiatu ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, żuromińskiego i przasnyskiego służbę odbywać będą w 51 batalionie lekkiej piechoty lub w jednej z trzech samodzielnych kompanii stacjonujących w Ciechanowie. Żołnierze pochodzący z powiatu makowskiego, pułtuskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego trafią do batalionu w Komorowie.  W batalionie w Siedlcach służbę odbywać będą osoby pochodzące z powiatu siedleckiego, sokołowskiego, mińskiego, węgrowskiego i łosickiego natomiast warszawiacy oraz mieszkańcy powiatu legionowskiego i wołomińskiego trafią do batalionu w Zegrzu Południowym.

Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią, niedzielna przysięga ponownie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, czyli nie będą obecni najbliżsi przysięgających żołnierzy.

Kolejne powołanie do terytorialnej służby wojskowej w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie miało miejsce 13 listopada.

Aneta SZCZEPANIAK

965 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
BOHATEROWIE 1920 – Wyjątkowo ciekawy i atrakcyjny Piknik Historyczny w Ząbkach!

W ubiegłą niedzielę, 30 sierpnia w Parku Miejskim im. M. Szuberta w Ząbkach zapanowała atmosfera naprawdę niezwykłego wydarzenia. Z jednej...

Zamknij