ggg ggg

Protest pod komisariatem w Łochowie (04.12.2012)

W ubiegłą niedzielę o godz. 13.30 pod komisariatem w Łochowie zebrała się pikieta mieszkańców.

Kilkadziesiąt osób z transparentami Klubu Gazety Polskiej przybyło po mszy świętej odprawionej w Sadownem by wraz z organizatorem protestu Pawłem Piekarczykiem wyrazić swoje oburzenie na zachowanie miejscowej łochowskiej policji. Pod budynek komisariatu w Łochowie przybyło około 50 osób.


Wg protestujących komendant policji w Łochowie podkomisarz Michał Tontarski ze swoim zastępcą przyszli do księdza proboszcza Stanisława Wojciechowskiego z Sadownego do szpitala w Sokołowie, gdzie ksiądz odbywał rehabilitacje. Sprawa dotyczyła kazania z dnia 11 listopada wygłoszonego przez wikariusza ks. Tomasza Duszkiewicza z Sadownego., w którym ksiądz posłużył się przykładem zachowania policji wobec osób biorących udział w wyjeździe na marsz w obronie Telewizji TRWAM. Taką informację otrzymaliśmy od przedstawiciela Klubu Gazety Polskiej z Łochowa. Policjantom słowa na temat władzy i policji wydały się uwłaczające i przyjechali do proboszcza, aby wikariusz wycofał oskarżenia wobec nich. Za wikariuszem ujęli się mieszkańcy i środowiska Klubu Gazety Polskiej uznając, że są to naciski ze strony władzy i policja nie może się tak zachowywać. Wikariusz przytoczył fakt inwigilacji przez policje i zbierania informacji na temat wyjeżdżających, co było nieuprawnione. Z kolei łochowscy policjanci twierdzili, że spotkanie z księdzem proboszczem było zupełnie prywatne. Ma to znamiona prawdy, gdyż obecny komendant w Łochowie poprzednio pracował w Sadownem.

W piśmie uczestnicy protestu m.in. stwierdzają:
„Wyrażamy stanowczy protest przeciwko Pańskim działaniom wymierzonym w ks. Tomasza Duszkiewicza z Sadownego. Ks. Tomasz w wygłoszonym w dniu Święta Narodowego 11 listopada kazaniu przywołując słowa ks. Piotra Skargi wyraził troskę o los naszej Ojczyzny i wskazał, że słowa tego wielkiego kaznodziei są nadal, wobec sytuacji w dzisiejszej Polsce, boleśnie aktualne.
 Przekonanie o aktualności przesłania ks. Piotra Skargi jest w Polsce powszechne i niekwestionowane niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych, bowiem uchwałą Sejmu RP z dnia 16 września 2011 roku, rok 2012 został ustanowiony Rokiem księdza Piotra Skargi. Lekturę wskazanej Uchwały, jak i dzieł ks. Skargi gorąco Panu Komendantowi rekomendujemy. Przypominamy, że 14 listopada br. wraz ze swoim zastępcą niepokoił pan przebywającego w szpitalu ks. Stanisława Wojciechowskiego, proboszcza parafii w Sadownem i wyraził wobec ks. Tomasza Duszkiewicza żądanie sprostowania wygłoszonego kazania.” Zebrani odmówili dziesiątkę różańca w intencji nawrócenia, „Wieczny odpoczynek” za poległych policjantów zarówno tych, którzy zginęli w Katyniu, jak i tych, którzy polegli na służbie w ostatnich latach.

Został odczytany list, który następnie Paweł Piekarczyk złożył w komisariacie. Zostało również przedstawione przesłanie Ewy Stankiewicz przewodniczącej Stowarzyszenia Solidarni 2010 oraz list przewodniczącego klubu „Gazety Polskiej” z Vancouver w Kanadzie. Zebrani w pikiecie z nagłośnieniem wykrzykiwali: „Chcemy policji a nie milicji!”, „Hańba!”, „Sługusy!”. Organizator protestu zapewniał zebranych, że komendant policji stanie się osoba o niezwykłej sławie w związku z tą sprawą. Stwierdził, że nie należy dopuszczać do powtórki z historii i takich działań służb policyjnych. Odśpiewano też: „Pieśń Konfederatów Barskich” i „Hymn narodowy”.  /J.Cz./

Galeria zdjęć

2 805 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stacja uzdatniania wody przebudowana, otwarta i poświęcona (04.12.2012)

Uroczyste otwarcie przebudowanej stacji uzdatniania wody w Wyszkowie nastąpiło w dniu 30 listopada 2012 r. i zostało wpisane w harmonogram...

Zamknij