ggg ggg ggg

Promuje region, pracuje „całym sobą” – Artur Lis, niezwykłe uzdolniony i aktywny dyrektor z Łochowa

KURIER W…: Odkąd objął Pan funkcję dyrektora Domu Kultury w Łochowie, dużo się słyszy na temat tej placówki, którą możemy zaliczyć do rozpoznawalnych obecnie marek w regionie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dyrektor Artur Lis:
Prowadzę Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie od 2008 r. Przez ten czas dobrze poznałem mieszkańców miasta i gminy, ich potrzeby, zainteresowania i starałem się je zaspakajać. Za sukces tego okresu można uznać z pewnością fakt, że coraz więcej osób angażuje się w życie kulturalne. Wyznaczyłem sobie zadania priorytetowe, które udało się zrealizować: zakup sprzętu, rozwój infrastruktury, utworzenie kółek zainteresowań, ognisk artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizacja nowych imprez lokalnych i regionalnych, działalność wystawowa, udział zespołów działających przy MiGOK w przeglądach i festiwalach, działalność wydawnicza.
W obszarze edukacji kulturalnej mogę uznać, że poszliśmy w dobry kierunku. Ośrodek zaczął się zapełniać i tętnić życiem. Powstało Ognisko Muzyczne w klasach: fortepian, keyboard, skrzypce, flet poprzeczny, gitara, akordeon, zajęcia umuzykalniające, musical, które cieszą się wielkim zainteresowaniem. Nadal odbywają się zajęcia z plastyki, ceramiki, rzeźby, MMA, teatralne, balet dla najmłodszych, Młodzieżowe Koło Historyczne. Prężnie działa Klub Seniora, ZeiR, Uniwersytet Trzeciego Wieku, zespoły: Kapela Łochowska, Zespół Łochowianie, Zespół Gwizdalanki – zespoły te aktywnie uczestniczą na festiwalach i przeglądach na całym Mazowszu, uzyskując często wyróżnienia i nagrody.
Naszą chlubą jest także młodzieżowa grupa teatralna Łochowska Scena Miłośnicza ŁOSCEMIŁ prowadzona przez reżysera Piotra Wawra. Grupa ma na koncie wiele premier, kilka nagród, a najważniejsza z nich to nagroda dla Najlepszego Aktora – Norberta Dominika Bańskiego, przyznana na prestiżowych IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich w Akademii Teatralnej w Warszawie. ŁOSCEMIŁ prezentował swoje spektakle nie tylko na deskach łochowskiego Domu Kultury, ale także w szkołach w naszej gminie, świetlicach i remizach, m.in. w Pogorzelcu, Ostrówku, Laskach, Jasiorówce, Barchowie – w miejscach, gdzie dostęp do kultury jest nieco utrudniony. Także zasięg działalności MiGOK w Łochowie jest bardzo szeroki.

KURIER W…: Nie mówi Pan o tym, ale wygląd budynku MiGOK-u ostatnio bardzo się zmienił.

Dyrektor Artur Lis:
Wyposażyliśmy Ośrodek w sprzęt techniczny m.in. oświetlenie, podesty, sprzęt audiowizualny, instrumenty muzyczne, mikrofony, system dźwiękowy czy nowe siedzenia w kinie. Było to możliwe dzięki dotacjom budżetowym, od sponsorów i środkom wypracowanym przez MiGOK Staliśmy się samowystarczalni w realizacji imprez. Zmieniliśmy charakter Sali Weselnej, która stała się Salą teatralną i koncertową. Odnowiliśmy salę kinową nadając jej nowy klimat, uruchomiliśmy na tyłach budynku pracownię rzeźbiarską. Obecnie dzięki środkom unijnym, pozyskanym przez Zespół ds. Inwestycji i Funduszy Strukturalnych Urzędu Gminy, budynek MiGOK przechodzi gruntowną termomodernizację uzyskując ciekawą i nowoczesną szatę zewnętrzną.

KURIER W…: Co nowego zaproponuje Pan w obecnym sezonie kulturalnym?

Dyrektor Artur Lis:
2 października miała miejsce inauguracja 1-go roku Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie 35 osób dorosłych otrzymało do rąk indeks oraz legitymację studencką. Od tej chwili słuchacze mogą uczęszczać na wykłady z filozofii, zdrowia, informatyki, zajęcia ruchowe: aerobik, wycieczki edukacyjno-krajoznawcze. Planowane są również zajęcia z angielskiego, chóru, plastyczne: haft krzyżykowy, witraż, rzeźba, malarstwo, taniec towarzyski, szachy, brydż, wyjazdy na basen, kina teatru. Lista słuchaczy nie jest jeszcze zamknięta – serdecznie zapraszamy każdego, kto ma dość monotonii i rutyny życia codziennego, pragnie poznać nowych ludzi i wzbogacać swoją wiedzę i doświadczenie. Z zupełnie nowych działań – we wrześniu po raz pierwszy na nowootwartym Targowisku Miejskim w Łochowie, wspólnie z Urzędem Miejskim i ZGK Łochów zorganizowaliśmy Targi Kultury Ludowej i Rękodzielniczej. Była to niezwykle udana impreza w formie pikniku rodzinnego z kuchnią regionalną, prezentacją rękodzieła, malarstwa, rzeźby, z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych, koncertami i potańcówką do późnych godzin nocnych, – czyli festiwalem muzyki tanecznej Noc Moc Dźwięku. W planach mamy cykliczne powtarzanie tej imprezy, gdyż frekwencja publiczności była bardzo duża.

KURIER W…: Słyszeliśmy o nietypowym projekcie filmowym. Prosimy o szczegóły.

Dyrektor Artur Lis:
Obecnie pracuję nad filmem dokumentalnym o bohaterze związanym z naszą gminą – Hieronimie Piotrowskim pseudonim „Jur”, który pomimo swych ogromnych zasług pozostaje ciągle mało znany. Jur był wybitnym żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego. Jego najpoważniejszą operacją było rozbicie więzienia w Pułtusku w listopadzie 1946 r. W styczniu 1947 r. Hieronim Piotrowski kurował się (był ciężko chory) na kwaterze w Brzuzie gm. Łochów, gdzie został zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB. Niestety nie przeżył starcia. Jego ciało zabrano do Węgrowa i po dziś dzień nie wiadomo, gdzie zostało pochowane. Film będzie realizowany w mojej reżyserii, przy współpracy z kamerzystą Robertem Skórą i pomocy wielu osób z naszej gminy. Znaleźliśmy świadków zdarzenia, ludzi mających w przeszłości kontakty z Jurem. Bardzo chciałbym pracę nad filmem ukończyć przed Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonym 1 marca. Chciałbym nasz film zgłosić na festiwal filmowy w Gdyni „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, tak więc czas goni.
Dodatkowo planuję na wiosnę wmurowanie i uroczyste odsłonięcie pomnika Hieronima „Jura” Piotrowskiego. Popiersie jest już wykonane – jego autorem jest rzeźbiarz Tomasz Gorzkowski.

KURIER W…: Słyszałam, że szykuje się jakiś jubileusz. Czy mógłby Pan uchylić rąbka tajemnicy?

Dyrektor Artur Lis:
Pierwszy to 5-te urodziny Ogniska Muzycznego – z tej okazji na pewno odbędzie się wielka gala jubileuszowa, na której zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszyscy uczniowie Ogniska. Myślimy też nad pewną niespodzianką, ale na razie musi pozostać to tajemnicą.
Drugim bardzo ważnym jubileuszem jest 50-lecie Domu Kultury. Cały rok 2015 będzie włączony w obchody tego jubileuszu. Planowane jest nadanie imienia MiGOK-owi. Razem z Panem Burmistrzem Łochowa p. Marianem Dzięciołem zamierzam powołać Komitet Społeczny, który zadecyduje i wybierze Patrona Domu Kultury spośród kilku propozycji kandydatów.

image

KURIER W…: Co uważa Pan za największy sukces?

Dyrektor Artur Lis:
Największym sukcesem jest dla mnie pozyskanie solidnych i wartościowych partnerów instytucjonalnych, jak i z sektora prywatnego, dzięki którym mogliśmy zrealizować dużą część imprez cieszących się uznaniem publiczności. Pozwolę sobie wymienić część z nich. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego z Warszawy, Sejmik Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe na czele ze Starostą Panem Krzysztofem Fedorczykiem, Polski Związek Artystów Plastyków, Związek Literatów na Mazowszu, Nadleśnictwo Łochów, Biblioteka Publiczna w Łochowie, Łochowskie Szkoły, Bank Spółdzielczy, Pałac Łochów, Piekarnia Robson. Oczywiście bez wsparcia i akceptacji Burmistrza Łochowa Pana Mariana Dzięcioła trudno byłoby mi działać z takim rozmachem.
Niezmiernie cieszy mnie jakość współpracy ze szkołami w Gminie Łochów i przychylność ich Dyrektorów. Kiedy tylko mogę udostępniam najwartościowsze propozycje artystyczne uczniom: spektakle teatralne, prezentacje filmowe, prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także koncerty muzyki klasycznej. Mam nadzieję, że współpraca ze szkołami w dalszym ciągu będzie się rozwijała.
Dużym wyróżnieniem było również odznaczenie mojej osoby Medalem Heleny i Ignacego Paderewskich w kategorii „Zasłużony Dla Kultury – za zasługi dla Ziemi Łochowskiej”. Medal przyznała mi Kapituła Heleny i Ignacego Jana Paderewskich pod przewodnictwem Burmistrza Łochowa p. Mariana Dzięcioła i Wiceprzewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łochowskiej p. Stanisława Grądzkiego. To bardzo ważne dla mnie odznaczenie, z którego jestem naprawdę dumny.

KURIER W…: Wiemy, ze startuje Pan w wyborach samorządowych do Rady Powiatu.

Dyrektor Artur Lis:
Dostałem propozycję z KW Prawa i Sprawiedliwości, lista nr 3, poz. nr 1. Oczywiście przyjąłem zaproszenie. Wprowadzanie zmian i polepszanie życia w naszym regionie jest mi szczególnie bliskie. Odkąd zostałem dyrektorem łochowskiego Domu Kultury, staram się promować nasz region i angażuję się w to całym sobą, nieustannie poszukując nowych rozwiązań. Oddaliśmy w ręce miłośników naszej ziemi nowy przewodnik turystyczny pt. „Dorzecze Bugu i Liwca” opisujący niezwykłe miejsca, ciekawe trasy wycieczkowe i wydarzenia kulturalne w powiecie węgrowskim. Wydawcą przewodnika jest Stowarzyszenie Artystyczne Makata, którego jestem prezesem. Publikację wydano przy wsparciu finansowym Powiatu Węgrowskiego (JST). Serdecznie zapraszam na wycieczki po Powiecie Węgrowskim, pełnym niezwykłych walorów przyrodniczych i architektonicznych. Zachęcam do aktywnego rodzinnego wypoczynku na łonie natury.
Teraz chciałbym, pracując w samorządzie wykorzystać możliwość i pójść dalej, działając na rzecz rozwoju regionu nie tylko w dziedzinie kultury i sztuki. Chciałbym by nasz region rozwijał się na miarę swoich możliwości i ogromnego potencjału, w który szczerze wierzę. Mam duże doświadczenie jako menadżer kultury, od lat prowadzę organizacje pozarządowe, współpracuję z samorządami miejskimi m.in. Warszawy, Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki. Razem stworzyliśmy Komisję Dialogu Publicznego. Pozyskiwałem na realizowanie swoich artystycznych zamierzeń fundusze: unijne, Ministerstwa Kultury i Wyszehradzkie oraz od wielu innych organizacji. Wiem, że zdobyte doświadczenia i umiejętności będą przydatne w pracy w samorządzie powiatowym.
Mam nadzieję, że zainteresowałem Wyborców swoją osobą.

KURIER W…: Dziękuję za rozmowę.

/z Dyrektorem Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Arturem Lisem rozmawiała
Janina Czerwińska/

5 224 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
KAPITAŁ WYSZKOWA. KAPITAŁ ZIEMI WYSZKOWSKIEJ.

23 października 2014 r. przedstawiciele komitetów: Wspólnoty Samorządowej, Razem dla Ziemi Wyszkowskiej i Platformy Obywatelskiej rozmawiali o przedsiębiorczości. Spotkanie w...

Zamknij