ggg ggg ggg ggg

Prawo i Sprawiedliwość bierze odpowiedzialność za Polskę i idzie do władzy (02.07.2013)

Waldemar Sobczak – przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS oraz Adam Warpas członek Zarządu Powiatowego i Komitetu PiS Gminy Wyszków znaleźli się wśród 1,2 tys. delegatów z całej Polski, którzy w dniach 29-30 czerwca obradowali na IV Kongresie Prawa i Sprawiedliwości w Sosnowcu.

W sobotę rano rozpoczęła się statutowa część kongresu, którego przewodnie hasło brzmiało „Nasza Ojczyzna, nasza przyszłość”. Przed rozpoczęciem obrad odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Podczas inauguracyjnego przemówienia Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył dobitnie, że „Warunkiem pozytywnej zmiany w Polsce, drogi do bezpiecznej Polski jest odejście rządu Donalda Tuska, a Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe przejąć odpowiedzialność za kraj”.
W blisko godzinnym wystąpieniu prezes PiS przedstawił propozycje programowe partii. Zapowiedział m.in. powrót do budżetowego finansowania służby zdrowia, likwidację gimnazjów, ponowne połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przywrócenie funkcji ministra koordynatora służb specjalnych, wspieranie terenów zniszczonych przez nieudane transformacje – np. Śląsk czy Łódź, a także politykę prorodzinną – bony rodzinne, bezpłatne przedszkola i ulgi podatkowe. W sferze gospodarki opowiedział się m.in. za wprowadzeniem odrzuconego przez Sejm Narodowego Programu Zatrudnienia autorstwa PiS, za programem mieszkaniowym, programem odbudowy gospodarki morskiej oraz za „repolonizacją banków”. Przekonywał także do odrzucenia paktu klimatycznego, ponieważ – jak mówił – „polska energetyka musi opierać się o węgiel” oraz do skończenia „w rozsądnym czasie” z umowami śmieciowymi. „Rozważamy możliwość abolicji dla tych, którzy uchybili w różnych momentach formalnym przepisom” – zapowiedział Jarosław Kaczyński, odnosząc się do małych i średnich przedsiębiorstw. Według Prezesa PiS otwarte fundusze emerytalne przypominają „lwią spółkę, w której jedna strona ponosi straty, a druga ma zyski”. Dlatego – w jego ocenie – w sprawie OFE potrzebna jest kampania informacyjna, a „potem każdy musi podjąć decyzję OFE albo nie OFE”. Lider PiS zdecydowanie odpowiedział się także przeciwko wprowadzeniu w Polsce waluty euro. Według niego, „nie ma takiego modelu wprowadzenia w Polsce euro, który nie doprowadziłby do szoku (…) Pozbycie się złotówki to pozbycie się uprawnień banku narodowego, co w istocie oznacza pozbycie się ważnego instrumentu polityki gospodarczej” – argumentował.
„Podstawą naszej polityki obronnej może być tylko jedno założenie. Polskie siły zbrojne muszą być w stanie bronić Polski odpowiednio długo, by nasi sojusznicy z mieli czas na wsparcie nas i byli do tego zmuszeni. Musi to być długotrwała obrona” – mówił prezes PiS.


Mówił także o „nowej, aktywnej, nastawionej na obronę polskiej godności i interesu” polityce historycznej. W tym kontekście wspomniał o przebudowie Muzeum II Wojny Światowej tak, żeby wystawa w tym muzeum wyrażała polski punkt widzenia, czy powołaniu Muzeum Ziem Zachodnich oraz Muzeum Ziem Wschodnich. PiS proponuje także powołanie Instytutu Wolności Obywatelskiej, który miałby wspierać niezależne inicjatywy wydawnicze i organizacyjne.
Jarosław Kaczyński odnosząc się do polityki zagranicznej wymienił dobre stosunki z NATO i USA, jak również „dobre stosunki z sąsiadami”. „Ale musimy jednocześnie zdecydowanie uniknąć wrażenia, że jesteśmy państwem łatwo ulegającym sugestiom zachodniego sąsiada i biernie przyglądającym się rozszerzaniu strefy wpływów wschodniego sąsiada” – podkreślił. Jak dodał, PiS zadecydowanie też odrzuca koncepcję federalizmu Unii Europejskiej. Według niego oznacza ona bowiem utratę suwerenności na rzecz innych europejskich stolic.
„Polską Rzeczpospolitą będziemy budować na podstawie wolności, równości, godności i dumy” – zapewnił Prezes PiS. Jak zaznaczył, Polska powinna pozostać „wyspą wolności”. „Oczywiście wolność od poprawności politycznej. Jak ktoś chce ją sobie wyznawać – może, ale nie może jej narzucać innym, nie może terroryzować” – podkreślił Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że PiS ma przygotowany plan rządzenia, który „doprowadzi do tego, że to, co dzisiaj jest tylko marzeniem, będzie stawało się rzeczywistością”.
„To, co niedobre i szkodliwe powinno być zmieniane. Potrzebny jest program, który doprowadzi do tego, że będzie praca, będą mieszkania, będzie dobra służba zdrowia, będzie uczciwy wymiar sprawiedliwości, godność narodowa Polaków będzie szanowana, chroniona będzie rodzina” – przekonywał. Według Jarosława Kaczyńskiego, Polska powinna być bezpieczna, „dająca szansę na osobisty, indywidualny i narodowy rozwój” i dająca poczucie praw i współdecydowania. „To musi być Polska pracy i solidarności, wolności i wspólnoty, prawa i sprawiedliwości” – oświadczył lider PiS.

O rządzie Donalda Tuska mówił: „Czy na ten rząd można liczyć?”.  W opinii J. Kaczyńskiego obecny rząd „liczy się tylko z silnymi grupami, a dla milionów Polaków ma wyłącznie propagandę i pogardę”. Potwierdził to potem w swoim wystąpieniu Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. „Z rządem Donalda Tuska nie można rozmawiać. Premier to tchórz i kłamca!”- mówił. Duda miał pretensje do premiera, który nie przyjechał na spotkanie ze związkowcami po zakończonym strajku generalnym, który odbył się kilka miesięcy temu na Śląsku. „A dzisiaj zjawia się pod kordonem BOR-u, policji, ochroniarzy, płotu na wysokość dwóch metrów i obraduje, co będzie lepsze dla naszej Ojczyzny.” – skomentował sposób organizacji konwencji PO w Chorzowie (odbywającej się w tym samym dniu, co kongres PiS). Zdaniem przewodniczącego „Solidarności” premier Tusk kłamie, mówiąc, iż w Polsce jest prowadzony dialog społeczny. „Najlepszym przykładem, jest to, że wszystkie reprezentatywne związki wyszły z ostatniego posiedzenia Komisji Trójstronnej.”
W ocenie Prezesa PiS, polityka obecnego rządu to „katalog błędów, za które płaci Polska i Polacy”. „Musimy to przerwać, bierzemy odpowiedzialność, idziemy do przodu” – apelował Prezes PiS. „To musi być przesłanie tego kongresu: Prawo i Sprawiedliwość bierze odpowiedzialność za Polskę i idzie do władzy”. Jak przekonywał, rządzenie to przywództwo a „Polska potrzebuje przywództwa”. Wiemy, co zrobić i mamy odwagę to zrobić” – oświadczył.
Podczas kongresu delegaci wybrali prezesa partii na nową kadencję. Jedynym kandydatem był Jarosław Kaczyński. Oprócz wyboru lidera partii, delegaci dokonali też zmian w statucie, które przewidują m.in. skrócenie do trzech lat kadencji władz PiS. Zgodnie z propozycją kadencja prezesa i naczelnych władz ugrupowania – Rady Politycznej, sądu dyscyplinarnego i krajowej komisji rewizyjnej – została skrócona do trzech lat. Równolegle z obradami kongresu, odbywały się dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych ekspertów. Zaplanowano kilkanaście paneli, w tym m.in. o pracy, wsi, infrastrukturze i energetyce, polskim przemyśle, Polsce w Europie i na świecie, służbie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości, emeryturach, samorządzie, edukacji, młodzieży i kulturze. Uczestniczyli w nich także wyszkowscy delegaci. „To były niezwykle ciekawe i bardzo cenne dyskusje, poparte wieloma przykładami z codziennego funkcjonowania kraju i codziennego życia Polaków. Wszyscy eksperci i dyskutanci byli zgodni co do jednego – nie można dłużej tolerować marnotrawienia szans jakie stoją przed Polską i jej mieszkańcami. Czas przywrócić w Polsce normalność i poszanowanie Państwa dla obywateli.” – komunikują Adam Warpas i Waldemar Sobczak. „Cieszymy się, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w kongresie. To daje wiele energii do dalszych działań i wiele nadziei, że w końcu okażą się skuteczne.”
Kongres zakończył się w niedzielę wystąpieniem prezesa PiS, a potem Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
/delegaci wyszkowskiego PiS/

Galeria zdjęć

1 840 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dni Miasta Kobyłka 2013 (02.07.2013)

Obchody Dni Miasta Kobyłka rozpoczęły się już 28 czerwca. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wyróżniono osoby zaangażowane w życie miasta,...

Zamknij