ggg ggg

Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku… (03.06.2014)

28 czerwca br. już po raz dziewiąty mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłej imprezie dla osób niepełnosprawnych z Powiatu Wyszkowskiego, która jednocześnie była II Powiatową Olipmiadą Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku.

DSC_7484

Jej celem były nie tylko zmagania sportowe, ale przede wszystkim wspólna zabawa, integracja osób niepełnosprawnych, kształtowanie autoprezentacji i pozytywne wyrażanie własnych emocji. Tradycyjnie od dziewięciu lat spotkanie osób niepełnosprawnych w Brańszczyku objął honorowym patronatem Starosta Powiatu Wyszkowskiego – Bogdan Pągowski, a organizatorami, tak jak i w poprzednich latach, był: Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Proboszcz Parafii Brańszczyk, Wójt Gminy Brańszczyk, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Dla jednego uśmiechu” oraz Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie.
W ubiegłą środę w malowniczym plenerze tuż przed stawami przylegającymi do DPS odbyła się II Powiatowa Olipmpiada dla Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku. Impreza rozpoczęła się od barwnego przemarszu korowodu gości z miejsca zbiórki – placu ZSS na teren DPS. Na czele pochodu biegł uczeń Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku z płonącym ogniem olimpijskim, a tuż za nim dumnie kroczył poczet sztandarowy z flagami Polski, UE i Powiatu Wyszkowskiego. Po przybyciu na teren DPS-u zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wyszkowie zaśpiewał hymn osób niepełnosprawnych ,,Kulejący Anioł”, po którym uczestnicy II Olimpiady złożyli przysięgę: – ,,Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.
Oficjalnie uroczystość otworzyli, wypuszczając w niebo gołębie przy dźwiękach fanfar Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski, Ksiądz Kanonik Paweł Stachecki oraz Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul. Te trzy niezwykłe postaci zostały uhonorowane upominkami i dyplomami za całokształt pracy włożonej przez te dziewięć lat w organizowanie uroczystości dla osób niepełnosprawych z naszego powiatu.
Następnie raźno na scenę wkroczyli uczniowie ZSS w Brańszczyku, którzy pod kierownictwem Pani Marzeny Sokołowskiej i Katarzyny Jermacz przedstawili niezwykle wzruszającą pantomimę profilaktyczną ,,W przyjaźni siła”. Zaraz po której Pani Elżbieta Piórkowska – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku i Danuta Ziomek – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku w imieniu organizatorów serdecznie przywitały licznie przybyłych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz, a wśród nich wspomnianego już Starosty Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, Ksiądza Kanonika Pawła Stacheckiego, Wójta – Mieczysława Pękula , Wicewójta – Andrzeja Łapińskiego i sekretarz Gminy Brańszczyk – Danuty Chmielewskiej, Siostry Dyrektor ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wraz z Siostami, członków Zarządu Rady Powiatu, Prezesa Bugu Wyszków – Dariusza Andrzejewskiego, Prezesa Stowarzyszenia ,,Dla jednego uśmiechu” – Marcina Hryszkiewicza oraz licznie przybyłych delegacji, a wśród nich: przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle, Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego ,,Geniusz” w Pułtusku, Samorządowego Przedszkola ,,Krasnoludek” w Brańszczyku, Specjalistycznego Przedszkola w Brańszczyku, a także przedstawicieli z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wyszkowie oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z: Zuzeli, Pułtuska, Makowa Mazowieckiego, Wyszkowa. Również obecni byli przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci z Fiszora, Niegowa, Obrytego, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wyszkowie i w Tłuszczu, Soterii, Publicznej Szkoły Specjalnej w Gródku Rządowym, Publicznej Szkoły Podstawowej w Ulasku, wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 z Panią Danutą Przybysz, piłkarzy z Miejskiego Klubu Sportowego ,,Bug”, uczniów z klasy II gimnazjum wraz z wychowawczynią Krystyną Szczuką oraz oczywiście samych organizatorów – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku.
Niezbyt sprzyjająca na początku imprezy aura natychmiast się poprawiła po błogosławieństwie Ks. Pawła Stacheckiego. Organizatorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zapewnili sportowcom moc niepowtarzalnych wrażeń. Warto wspomnieć, że tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem ,,Rok szkoły w ruchu”.
Uczestnicy wzięli udział w konkurencjach podzielonych na grupy sprawnościowe, według wieku startujących, czyli w: zawodach grupowych w ringo i zawodach indywidualnych dla uczniów mniej sprawnych (dmuchanie piłeczki ping-pongowej po równi pochyłej, picie przez słomkę na czas, toczenie piłki koszykowej, rzut piłką lekarską na odległość). Kto zaś nie brał udziału w zawodach, kibicował graczom meczu towarzyskiego: VIP-y – Reszta Świata.

DSC_7489
Na terenie DPS rozstawiono namioty, w których można było do woli korzystać z przyjemności dla ciała i ducha. Każdy, kto miał tylko ochotę, mógł wziąć udział w bezpłatnej Loterii Fantowej i tym samym wygrać atrakcyjne nagrody, mógł wpaść do Drewnianej Chatki na zdrowy jogurcik, chrupiące jabłuszko czy napić się orzeźwiającej mięty lub wykazać się talentem malarskim przy olbrzymich sztalugach. Po całym terenie roznosił się smakowity zapach grochówki, placków drożdżowych i pieczonych na grillu kiełbasek. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska z napojami i słodkościami. Całą imprezę z profesjonalną swadą prowadziła Anna Przybysz, nauczycielka z ZSS w Brańszczyku, a świetną oprawę muzyczną, jak co roku zapewnił zespół Doroty i Sylwestra Kozłowskich. Fantastyczna muzyka porwała dużych i małych do wspólnych tańców, którym nie było końca.
W końcu wszystko co dobre szybko się kończy. Taką wisienką (na torcie) tej Olimpiady był niezwykły blask bijący nie tylko z buziaków zwycięzców stojących na podium i odbierających puchary, medale i dyplomy, ale także z twarzy wszystkich uczestników tej uroczystości. I chociażby dla tych chwil warto organizować takie imprezy zdecydowanie częściej!
Liczne atrakcje podczas tegorocznego spotkania osób niepełnosprawnych pozwoliły na stworzenie miłej, radosnej atmosfery i wielkie brawa należą się Organizatorom, którzy szczególnie dziękują Wszystkim Sponsorom za zaangażowanie i wieeelkie serce:). Zabawa była przednia. Wszyscy świetnie się bawili. Czekamy na III Olimpiadę już za rok 🙂 !!!

K.K.

DSC_7490 DSC_7495 DSC_7496 DSC_7505 DSC_7600 DSC_7809 DSC_7870 DSC_7877 DSCN4407 DSCN4426 DSCN4497

1 404 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zabawowo i edukacyjnie na pikniku z okazji Dnia Dziecka (03.06.2014)

Wyszkowski park miejski w niedzielę 1 czerwca 2014 r. rozbrzmiewał radosnymi głosami dzieci i wesołą piosenką bajkowej postaci Pipi. 1...

Zamknij