ggg ggg ggg ggg

Powstanie Warszawskie jest dziś fundamentem naszego patriotyzmu

1 sierpnia 2020 r.: przejmujące syreny, biało – czerwone race i dym na rondzie w centrum miasta, licznie zgromadzeni mieszkańcy, stojący w zadumie ludzie, wspominanie walk i przebiegu powstania, kwiaty i znicze pod pomnikami… tak wyglądała Godzina „W” w Wyszkowie.

Tegoroczne obchody i upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadziły wokół pomnika Gloria Victis (skrzyżowanie ul. Sowińskiego i Pułtuskiej) imponującą liczbę mieszkańców Wyszkowa i okolic. Niezwykle odważny zryw narodowy sprzed 76 lat obchodzony jest, co roku o 17:00 w godzinie „W”. Podobnie jak w latach ubiegłych zbierają się Polacy w całym kraju, aby uhonorować powstańców, którzy przez 63 dni trwania powstania w Warszawie walczyli o wolność z przytłaczającym wrogiem – Niemcami okupującymi Warszawę i Polskę przez mordercze cztery lata.Jak w swojej wypowiedzi mówił starosta wyszkowski Jerzy Żukowski: „ Zacząć chciałem od jednego: od stwierdzenia, które jest może oczywiste, ale które chyba jeszcze nie padło. Powstanie Warszawskie, powstanie z 1944 roku jest dziś mitem, fundamentem naszego patriotyzmu. Nie tylko w Warszawie, ale także u nas w – w powiecie wyszkowskim. Dlaczego tym mitem jest? W mojej opinii, dlatego, że po prostu – do roli mitu dorosło, bo heroizm powstańców, bo nie cofająca się przed niczym wola, w nim właśnie znalazła szczególny wyraz. Bo w końcu, historia przyznała powstańcom rację. Długa jest historia naszych narodowych zrywów, począwszy jeszcze od powstań z końca wieku XVII, poprzez powstanie listopadowe, krakowskie, styczniowe, w końcu powstania z wieku XX: te, które dały nam niepodległość u progu II Rzeczypospolitej, i te, które wymierzone były w okupanta niemieckiego, ale i rosyjskiego – myślę tu o partyzantce lat 40. XX wieku. Każde powstanie ma swoich bohaterów, to ich czyn jest esencją patriotyzmu, ich poświecenie jest fundamentem dzisiejszej Polski. Dzisiaj stojąc tutaj przy pomnikach Gloria Victis i „Rajski Ptak” pragnę złożyć pokłon wszystkim bohaterom naszych powstań, wszystkim bohaterom, którzy swe życie ofiarowali Ojczyźnie. Myśląc o Powstaniu Warszawskim widzę młodych, bohaterskich ludzi stawiających opór wrogom Polski na szańcach i barykadach. Bohaterów, których i dziś – w innych, co prawda czasach i warunkach – bardzo potrzebujemy. Takim bohaterem był zmarły przed paroma dniami, wybitny, oddany Polsce, mieszkaniec naszego powiatu – kapitan Marian Czajkowski pseudonim „Dym”. Wolna Polska, która nastała po 1989 roku, jest dziełem takich bohaterów: i Powstańców Warszawskich, i żołnierzy niezłomnych, i kolejnych pokoleń ludzi, którzy nie wstydzą się kochać swojej Ojczyzny, kochać Polski. Dziś stojąc w tym miejscu oddajmy cześć tym wszystkim bohaterskim patriotom: oddajmy cześć naszemu zmarłemu bohaterowi – ,,Dymowi”. Cześć ich pamięci.”
W tym dniu więcej było osób dzielących się swoimi poglądami i wspomnieniami. Poseł na Sejm RP Maciej Górski wspominał te trudne i bolesne czasy: „Z mojej rodzinnej miejscowości pamiętam opowieści o ludziach wychodzących przed swoje domy i patrzących przez dwa miesiące na łunę rozciągającą się nad płonącą Warszawą. Myślę, że niektórzy mieszkańcy Wyszkowa też ją widzieli.” Przywoływał kontrowersyjne oceny zrywu powstańczego, ale jak stwierdził: „Warto pamiętać o ofierze krwi, którą masowo złożyły setki tysięcy warszawiaków. Oby żadne pokolenie nie musiało już tego doświadczać”.
Głos zabrał również burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski przypominając bohaterów związanych z ziemią wyszkowską takich jak: generał Stanisław Nałęcz-Komornicki, pułkownik Tadeusz Byliński, Jan Mioduchowski, Zbigniew Pióro, Stanisław Oleksiak, Adam Grudzień i innych: „Nie wahali się poświęcić najcenniejszego – swojego życia. Walczyli nie tylko o Warszawę, walczyli o Polskę, walczyli o świat, w którym prawo do życia i godności drugiego człowieka jest prawem najwyższym”.
Ta część uroczystości zakończyła się złożeniem przez delegacje kwiatów i zniczy pod pomnikiem. Kolejna odbyła się na Placu Miejskim, gdzie zorganizowano koncert piosenek (nie)zakazanych. Organizatorzy tj. Gmina Wyszków, Powiat Wyszkowski, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP przygotowali dla chętnych śpiewniki, flagi a nawet kocyki i miejsca siedzące dla mieszkańców, którzy wspólnie mogli zaśpiewać z solistami i grupami śpiewaczymi do muzyki wykonywanej przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP. Najpopularniejsze partyzanckie piosenki wykonywali m.in.: Amelia Andrzejewska, Weronika Melchler, Tadeusz Gałązka, zespół Oberek, Klub Seniora Turzyńska Seniorada, Nikola Rosińska, Ewa Czupryniak, Zofia Jeż, Gajowianki, Wyszkowiacy oraz Nadbużanie. Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem pieśni pt. „Warszawskie Dzieci” oraz hymnu Polski.
/J.Cz. , fot. KW, www.wyszkowiokolice.pl/

6 520 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski z absolutorium – 13 głosów za przy jednym wstrzymującym się!

29 lipca w trakcie XXVII Sesji Rady Miejskiej w Łochowie burmistrz Robert Gołaszewski otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium za rok...

Zamknij