ggg

Powstanie powiatowy program polityki prorodzinnej (29.05.2012)

Podczas ostatniej sesji rady powiatu zobligowano zarząd do stworzenia powiatowego programu polityki prorodzinnej. Uchwałę wprowadzono do porządku obrad w dniu sesji z inicjatywy radnych Sylwii Matusiak i Marty Rajchert. Program ma zawierać zasady wsparcia rodzin, zwłaszcza tych wielodzietnych.
Nikt nie zaprzeczy, że rodzina , jako podstawowa komórka społeczna, jest fundamentem życia i to ona tworzy wspólnotę. Do tych zasad odwołała się grupa radnych, wnioskujących o stworzenie programu wspierania rodzin z terenu powiatu.
– Naszym celem było zwrócenie uwagi na rodziny, zwłaszcza wielodzietne i stworzenie programu, który będzie pomagał i je chronił np. poprzez dofinansowanie do zajęć odbywających się w instytucjach publicznych – powiedziała Marta Rajchert, jedna z inicjatorek uchwały – Jednym z zadań powiatu jest polityka prorodzinna, wiec liczymy, że zarząd powiatu po przyjęciu uchwały będzie zobligowany do stworzenia takiego programu, który będziemy mogli wcielić w życie, a także zostaną przeznaczone na to odpowiednie środki finansowe – dodała radna.
Uchwala została przyjęta przez radnych jednogłośnie. Nikt nie miał wątpliwości, że rodziny nie tylko trzeba wspierać, ale także kreować ich pozytywny wizerunek. W dyskusji wspominano także o działającym już projekcie dla „rodzin 3+”, będącym inicjatywą Wspólnoty Samorządowej i z powodzeniem rozwijającym się w wybranych gminach powiatu. Ponadto starosta Piotr Uściński dziękował pomysłodawcom uchwały za jej przygotowanie i głośno popierał tę inicjatywę.
– Skoro rząd nie robi nic w tym zakresie, to trzeba skupić się na polityce samorządowej. Tu żyjemy, tu dorastają nasze dzieci i jeśli nie wesprzemy rodzin, to tych dzieci będzie coraz mniej, a to też się przekłada na samorząd. Nie myśli się o tym, a potem podwyższa się stawki VAT na dziecięce ubranka, podnosi się wiek emerytalny – mówi radna Sylwia Matusiak – Nasza uchwala jest intencyjna, nie zawiera szczegółów. Chodzi nam o to, by zobligowała do stworzenia programu, zorientowania się, jakie są potrzeby rodzin z terenu powiatu wołomińskiego. Wydaje mi się, że powiat ma narzędzia, by te rodziny wesprzeć – tłumaczy.
Zgodnie z uchwałą program powstanie do końca września bieżącego roku. Jego opracowanie odbędzie się po przeanalizowaniu wielorakich potrzeb rodzin mieszkających na terenie powiatu, z uwzględnieniem ich różnorodności ekonomicznej i społecznej.
Anna Sajnog
3 818 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych porad i szkoleń… (29.05.2012)

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Słupno dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Zarządu Województwa Mazowieckiego realizuje projekt na rzecz aktywizacji społecznej i poprawy dostępu...

Zamknij