ggg ggg

Powstanie park miejski w Łochowie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,8 mln zł na zagospodarowanie terenów zielonych Łochowa. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej powstanie park miejski „Dębinka” za 5,7 mln zł. Inicjatywa gminy Łochów (w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim) – która będzie odpowiedzialna za eksploatację majątku powstałego w ramach projektu na podstawie umowy dzierżawy z Dyrekcją Lasów Państwowych – polega na zagospodarowaniu terenów zielonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe.

 

fot13 lipca br. w obecności Wicemarszałek Senatu Marii Koc, umowę na dofinansowanie z funduszy europejskich, podpisali: Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz Burmistrz Robert Gołaszewski i Skarbnik Maria Komuda. Na uroczystości obecny był także przedstawiciel właściciela gruntów parku Dębinka, Robert Jaśkiewicz – Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.
Prace w Łochowie rozpoczną się w IV kwartale 2018 r. i potrwają do końca 2019 r. Projekt „Zagospodarowanie terenów zielonych Łochowa poprzez utworzenie parku miejskiego >>Dębinka<<” będzie kosztował 5 777 783,98 zł, z czego 4 817 021,37 zł dołoży NFOŚiGW z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W nowym parku pn. „Dębinka” powstaną dwie przestrzenie. Część po stronie północnej będzie miała charakter rekreacyjno-wypoczynkowy z elementami rozrywkowymi, takimi jak: amfiteatr z kinem letnim, plac zabaw, fontanna, górka saneczkowa, teren piknikowy, siłownia na powietrzu, kącik szachowy, strefa gier, boisko. Dzięki bogatemu programowi parku stworzone zostanie „zielone centrum” Łochowa, pełniące wiele funkcji i integrujące mieszkańców. Drugą częścią parku będą tereny leśne. Ten fragment będzie „surowy”, zapewniając więcej ciszy wśród zieleni dla spacerujących. W tej części przewiduje się zachowanie istniejących elementów dzikiego krajobrazu w formie enklaw dla zwierząt, w celu zachowania naturalnego ekosystemu.
– To ważna inicjatywa o szczególnym znaczeniu dla krajobrazu i turystyki Łochowa. Park „Dębinka” z pewnością będzie dobrze służył, jako miejsce rekreacji, wypoczynku i spotkań nie tylko lokalnej społeczności – zaznaczyła Maria Koc, Wicemarszałek Senatu.
Robert Gołaszewski, Burmistrz Łochowa podkreślił, że park „Dębinka” był marzeniem mieszkańców Łochowa od lat i dzięki – wspólnie z Panią Marszałek – wypracowanym relacjom z Lasami Państwowymi, to marzenie w końcu się spełni, a partnerstwo Lasów Państwowych w tym przedsięwzięciu to wielki zaszczyt.
Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu NFOŚiGW podsumował, że projekt gminy Łochów to jedna z wielu lokalnych inwestycji, które wspiera NFOŚiGW ze środków unijnych. Przypomniał przy tej okazji, że dotychczas Fundusz podpisał 41 umów (w ramach trzech naborów, wraz z umową gminy Łochów) o dofinansowanie z unijnego działania 2.5 w zakresie 2. typu projektów (tj. rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych) na kwotę ok. 190 mln zł. Wsparcie umożliwiło realizację projektów na które – często przez wiele lat – brakowało odpowiednich środków w budżetach miast.

 

594 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Budowa następnego wodociągu, tym razem w Kiełczewie

Kolejnym etapem rozbudowy sieci wodociągowej w Gminie Małkinia Górna jest budowa wodociągu w miejscowości Kiełczew. Mieszkańcy już za kilka miesięcy...

Zamknij