ggg ggg ggg ggg

Powiatowo – gminne dożynki w Zabrodziu

Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski i wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski w bieżącym roku byli gospodarzami powiatowo-gminnych dożynek powiatu wyszkowskiego „Smaki i tradycje Mazowsza”, które współfinansowane były ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

29 sierpnia 2021 r. w Zabrodziu odbyła się uroczystość wspólnie zorganizowana przez Starostwo Powiatu Wyszkowskiego oraz samorząd gminy Zabrodzie. Tradycyjnie dożynki rozpoczęto od uroczystej mszy świętej polowej, którą odprawił ks. Emil Adler. Oprawę muzyczną zapewnił organista Paweł Getka oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod kierownictwem Franciszka Józefa Bieganowskiego. Gospodarzami uroczystości byli starosta Jerzy Żukowski i wójt Krzysztof Jezierski. To właśnie im starostwie dożynek Państwo Małgorzata i Tadeusz Kamińscy z sołectwa Choszczowe i starosta bartny pszczelarz Jan Niedźwiedź przekazali bochen chleba. Starosta Jerzy Żukowski i wójt Krzysztof Jezierski przełamali się chlebem z wójtami gmin powiatu wyszkowskiego i osobami uczestniczącymi w uroczystości. W obchodach dożynkowych udział wzięli m.in.: poseł na Sejm RP Maciej Górski, radna sejmiku województwa mazowieckiego i jednocześnie dyrektor oddziału KRUS w Warszawie Joanna Bala, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak wraz z radnymi, wicestarosta Leszek Marszał, wójtowie gmin powiatu wyszkowskiego, radni gminy Zabrodzie, sołtysi, dyrektorzy, kierownicy jednostek samorządowych, instytucji, służb oraz mieszkańcy.
Starostami dożynek byli Małgorzata i Tadeusz Kamińscy z sołectwa Choszczowe prowadzący gospodarstwo rolne od 1991 r. Funkcję starosty bartnego pełnił Jan Niedźwiedź zajmujący się pszczelarstwem od 1980 r.
Wieńce dożynkowe i kosze dożynkowe przygotowali: Koło Gospodyń Wiejskich Turzynianki z Turzyna, sołectwo Zalas, KGW Ochudnianki z Ochudna, sołectwo Somianka-Parcele, sołectwo Zabrodzie, sołectwo Choszczowe, sołectwo Niegów, sołectwo Gaj, sołectwo Dębinki, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański koło w Wyszkowie.
Do zebranych po podzieleniu się chlebem i miodem zwrócił się starosta Jerzy Żukowski oraz wójt Krzysztof Jezierski. Starosta Wyszkowski podkreślał jak ważna jest tradycja i jakie znaczenie ma właśnie ta tradycja dożynkowa. Dziękował rolnikom za tegoroczny zbiór i chleb, którym można się dziś cieszyć, za poświęcenie się pracy na roli i pracowitość. Wójt Zabrodzia opisywał sytuację rolników na terenie gminy i coraz mniejsze zaangażowanie w pracy na roli, która w wielu przypadkach leży odłogiem. Mówił o warunkach pogodowych utrudniających gospodarowanie, więc należy docenić pracę rolników, ale też życzył dobrej zabawy i radosnego świętowania. Głos zabrał również poseł Maciej Górski. Jak mówił sam jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo. Widzi także brak obsianych pól i brak gospodarujących na roli – to jest tragedia. Podkreślał, że jednak rząd polski przeznacza środki na pomoc, na odszkodowania, gdyż obecny rok jest trudny i ze względu pogodowych jak i chorób. Jak stwierdził: „Nie ma większych przyjaciół jak rolnicy”. Dzięki nim są plony i życzył, aby nie zabrakło chleba na polskim stole, a to trzeba docenić i podziękować. Następnie list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała radna sejmiku Joanna Bala, która następnie wręczyła podziękowania od KRUS – instytucji istniejącego od 30 lat i pracującej na rzecz rolników. Podziękowania otrzymali: starosta wyszkowski Jerzy Żukowski poseł Maciej Górski. List od posła RP Henryka Kowalczyka odczytała radna powiatu Ewa Bartosiewicz dodając kilka słów na temat dożynek od siebie. List od poseł RP Teresy Wargockiej przekazała Iwona Wyszyńska. Kolejnym odczytanym pismem był list od Elżbiety Lanc – członka Zarządu Województwa Mazowieckiego. Z okazji dożynek starosta Jerzy Żukowski wystąpił do ministra rolnictwa o nadanie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa” i w trakcie uroczystości wręczył je. Uhonorowani zostali:
– Małgorzata i Andrzej Chmielowie (gmina Zabrodzie),
– Krzysztof Kurowski (gmina Brańszczyk),
– Grzegorz Bułatowicz (gmina Długosiodło),
– Adam Kamiński (gmina Rząśnik),
– Paweł Świercz (gmina Somianka),
– Mariusz Grześkiewicz (gmina Wyszków).
Podziękowano również starostom dożynek i staroście bartnemu oraz delegacjom dożynkowym i twórcom wieńców, którymi byli: Koło Gospodyń Wiejskich Turzynianki z Turzyna, sołectwo Zalas, KGW Ochudnianki z Ochudna, sołectwo Somianka-Parcele, sołectwo Zabrodzie, sołectwo Choszczowe, sołectwo Niegów, sołectwo Gaj, sołectwo Dębinki, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański koło w Wyszkowie.
Dożynki są również okazją dla Firmy Mleks do wręczenia nagrody największym producentom mleka w powiecie wyszkowskim. Otrzymali je: Wiesław Orłowski (Janowo, gmina Rząśnik), Zbigniew Jasiński (Wólka Lubielska, gmina Rząśnik), Franciszek Mielczarczyk (Janowo, gmina Rząśnik), Wojciech Mościcki (Mościska, gmina Zabrodzie), Sylwester Łada (Dudowizna, gmina Brańszczyk), Kamil Kania (Augustowo, gmina Długosiodło), Jan Szyszkowski (Znamiączki, gmina Długosiodło), Krzysztof Komor (Udrzyn, gmina Brańszczyk), Łukasz Zawadzki (Białebłoto-Stara Wieś, gmina Brańszczyk), Franciszek Wróbel (Gulczewo, gmina Wyszków). Po części oficjalnej zaproszono zebranych na koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie, występ Koła Gospodyń Wiejskich „Sława” z Zabrodzia, koncert Danuty Stankiewicz, występ Kapeli z Mostówki. Gwiazdą wieczoru był prezentujący muzykę disco – polo Zespół „MASTERS”z wokalistą Pawłem Jasionowskim. Na zakończenie można było potańczyć się przy muzyce DJ Marcela.
W trakcie obchodów mieszkańcy mogli uzyskać wiele informacji w przygotowanych specjalnych stoiskach KRUS, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, WKU, gmin powiatu wyszkowskiego oraz działających na tym terenie stowarzyszeń i organizacji. KRUS przygotował konkurs, gdzie uczestnicy mogli wygrać nagrody i otrzymać upominki. Otwarty był również mobilny punkt szczepień. Sołectwa przygotowały mnóstwo regionalnych przysmaków, które każdy z uczestników mógł spróbować i docenić. Były też liczne stoiska z gadżetami, handlowe i gastronomiczne. Przygotowano atrakcje dla najmłodszych. Teren za Urzędem Gminy w Zabrodziu i boisko orlik świetnie nadawało się na zaprezentowanie dorobku gminy i powiatu oraz odbyciu całej uroczystości.

Starosta Wyszkowski Jerzy Żukowski
zwracał się do uczestników dożynek powiatowo – gminnych:

„Czcigodni Księża, Szanowny Panie Pośle, Przedstawiciele Samorządów, Drodzy Mieszkańcy Powiatu oraz wszyscy goście, którzy przybyliście dzisiaj, by celebrować wspólne święto plonów. Witamy was wszystkich bardzo serdecznie na dożynkach powiatowo-gminnych w gościnnej gminie Zabrodzie. W sposób szczególny – witam licznie przybyłych rolników z terenu powiatu wyszkowskiego.
Dożynki te najważniejsze wydarzenie dla rolników w całym roku, święto wieńczące cały rok ciężkiej pracy w polu. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. To tradycja bohaterskiego roku 1920 kiedy to armia polska, złożona głównie z żołnierzy z rodzin chłopskich pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego, ale i wsparciem organizacyjno-politycznym lidera największej ówczesnej partii ludowej Premiera Wincentego Witosa, odniosła zwycięstwo nad czerwoną Rosją, nad komunizmem.
Tradycją wsi jest także rodzina i wszechogarniające poczucie wspólnoty.
W mym odczuciu, właśnie, jako człowieka wsi, tradycyjnie to w naszych małych, wiejskich enklawach mamy najtrwalszą rodzinę, która jest przecież podstawą bytu każdego społeczeństwa; rodzinę trwającą w szacunku dla tradycji i co dla mnie istotne – dla Polski. Właśnie teraz musimy czuć się Polakami, pracować dla Polski. Mimo kolejnych przeciwności musimy dbać o naszą wspólnotę. Tą dużą – Ojczyznę i ta małą: powiat, gminę, rodzinną miejscowość. Cyprian Norwid, wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik, urodzony w pobliskiej miejscowości Laskowo- Głuchy, syn tej ziemi napisał Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Przyjmuję z wdzięcznością ten chleb i miód i obiecuję dzielić go sprawiedliwie i gospodarnie, tak by żadnemu z mieszkańców go nie zabrakło.
Z wielką wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla ciężkiej pracy rolników spoglądamy na niezwykle wymowny chleb dożynkowy i przepiękne wieńce, przyniesione przed chwilą przez delegacje gmin i sołectw. Świadczą one o tym, że tegoroczne żniwa, mimo licznych problemów i niesprzyjających warunków, przyniosły jednak upragnione plony. Chcemy Wam podziękować za ten chleb, za trud pracy na roli, który bynajmniej nie ogranicza się tylko do okresu żniw, ale jest przecież trudem całorocznym. Dostrzegając wielką wartość Waszej pracy: poświęcenie, życzliwość i wyjątkową pracowitość, życzę Wam satysfakcji z gospodarowania, pomyślności i dobrego zdrowia. Chciałem Państwu życzyć, aby Wasza praca przynosiła, coraz piękniejsze, coraz lepsze plony.
W tym miejscu pragnę podziękować szerokiemu gronu osób, które poświęciły swój czas, włożyły serce i pracę w to, aby dzisiejsza uroczystość nabrała tak szczególnego kształtu. Dziękuję kołom gospodyń wiejskich, lokalnym firmom, instytucjom, stowarzyszeniom i związkom, ochotniczym strażom pożarnym. Dziękuję mieszkańcom małych wspólnot sołeckich i gminnych, pracownikom samorządowym, którzy sprawili, że nasze dożynki są wyjątkowo bogate w atrakcje. Dla was wszystkich szanowni państwo należą się słowa wielkiego podziękowania i wdzięczności.
Pragnę życzyć Wam wszystkim tu zebranym, aby dzisiejsza uroczystość przyniosła znakomitą, zasłużoną i pełną uśmiechu zabawę, na którą zasłużyliście jak nikt inny.”

/Janina Czerwińska/

4 077 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W 82. Rocznicę wybuchu II wojny światowej złożyliśmy hołd walczącym i poległym Polakom

1 września, napaść Niemiec w 1939 r. na Polskę, to tragiczna dla nas data wybuchu II wojny światowej. Polacy w...

Zamknij