ggg ggg ggg

Poświęcony Norwidowi rajd Janowskiego

5 czerwca, położone w powiecie wyszkowskim Laskowo-Głuchy, gdzie w 1821 r. przyszedł na świat Cyprian Kamil Norwid, było celem zorganizowanego przez Oddział Stołeczny PTTK 56 Rajdu Pieszego im. Aleksandra Janowskiego.

Wydarzenie to związane z Rokiem Norwida – ustanowionym przez Sejm RP w 200-lecie jego urodzin, zgromadziło kilkudziesięciu amatorów pieszych i rowerowych wędrówek, którzy mieli okazję zwiedzić pozostającą w rękach prywatnych posiadłość. Przewodniczką była właścicielka dworu Karolina Wajda, która oprowadzając po terenie przybliżyła zebranym jego historię.
Na zaproszenie Arkadiusza Redlickiego ze Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie, finał krajoznawczego rajdu miał miejsce w zabytkowym, motorowym młynie ,,Nowość” w Niegowie, gdzie na uczestników czekało ognisko, gorąca strawa i zbożowa kawa. Warszawskich uczestników rajdu zasiliła grupa lokalna, którą tworzyli m.in. Anna Król z wyszkowskiej Fundacji Koherencja, Andrzej Karp – krewny Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.
/Koherencja/Pepisko/

Aleksander Janowski (1866–1944) – zasłużony polski podróżnik, pionier i popularyzator krajoznawstwa, pedagog i oświatowiec, pisarz, prelegent, publicysta. Autor przewodnika „Wycieczki po kraju” (1903), współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906). Patron m.in. Oddziału Stołecznego PTTK, który corocznie organizuje Rajd Pieszy im. Aleksandra Janowskiego.

1 200 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozstrzygnięcie XI Edycji Konkursu „Bezpiecznie na wsi”

9 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie rozstrzygnięto etap powiatowy XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych,...

Zamknij