ggg ggg ggg ggg

Poświęcenie Pomnika Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. W kwietniu 1910 roku rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się z Zuzeli do Andrzejewa, gdzie ojciec Stefana otrzymał posadę organisty. Andrzejewo i kościół w Andrzejewie jest jednym z kilku miejsc szczególnie bliskich Prymasowi, gdyż tutaj przyjmował sakramenty – Pierwszą Komunię Świętą oraz Sakrament Bierzmowania.

Jak sam powiedział podczas kazania w czasie wizyty w Andrzejewie w dniu 13 czerwca 1971 roku: „w tej świątyni kształtowało się, rozwijało i dochodziło do świadomości moje powołanie kapłańskie. Tutaj postanowiłem, że pójdę do seminarium i będę pracował nad tym, aby zasłużyć sobie na łaskę kapłaństwa. I tu po raz pierwszy wyjawiłem swoją tajemnicę mojemu Ojcu, który tyle lat służył ku większej chwale Bożej. Nie bez oporu otrzymałem od ojca błogosławieństwo na drogę kapłaństwa Chrystusowego”. Ponadto na cmentarzu parafialnym w Andrzejewie pochowana jest matka i siostra prymasa.
Pod koniec roku 2019, społeczność gminy i parafii andrzejewskiej podjęła działania by upamiętnić związek Prymasa z Andrzejewem. Postanowiono zbudować pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. Zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie pod przewodnictwem proboszcza naszej parafii Ks. Jerzego Kruszewskiego. Członkowie Komitetu oraz członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba przeprowadzili zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców sołectw gminy Andrzejewo, parafii Andrzejewo oraz kilku innych sołectw ościennych na budowę pomnika.
Główne uroczystości poświęcenia Pomnika Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się 21 maja 2022 r. Rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie, w trakcie której w kazaniu Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski powiedział:
– „Jesteśmy Drodzy Bracia powołani do rzeczy wyższych i o tym mówił nam w swoim nauczaniu społecznym Stefan Wyszyński, bo jego powołaniem i pasją było to nauczanie społeczne kościoła. Zwracał się do wszystkich stanów, aby pracowali dla Polski, aby poświęcali swój czas dla społeczności tych większych i tych mniejszych, zwracał nam uwagę, żeby ten kosmos, ten świat zmieniać, ale zachować pewien porządek i aby przez ten kosmos, ten świat widzieć inny świat, do którego zostaliśmy wszyscy powołani. Tym wszystkim, którzy uczestniczyli w budowie tego pomnika chciałbym serdecznie podziękować. Pan Bóg im to wynagrodzi, a to piękne działo pozostanie na wieki. Inni, którzy przyjeżdżają do tej miejscowości być może nie zdają sobie sprawy z tego, że mieszkał tu przez kilka lat Kardynał Stefan Wyszyński, a przez ten pomnik będą mogli odkryć, że na tym szlaku pielgrzymim Błogosławionego Stefana Kardynała znajduje się Andrzejewo i Łomża. Także niech Pan Bóg Wam dobrodzieje wynagrodzi, a mieszkańcom tej parafii i młodzieży przypomina, że z tej ziemi pochodzi ten wspaniały rodak – Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”. Po mszy głos zabrała Wójt Gminy Andrzejewo Pani Beata Ponichtera, która powiedziała:
– „Jako gospodarz gminy Andrzejewo mam zaszczyt – w tym historycznym dla naszej miejscowości dniu – serdecznie państwa powitać i podziękować za obecność na uroczystości poświęcenia figury błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, która jest wyrazem hołdu składanego Prymasowi Tysiąclecia przez naszą lokalną społeczność. Już od wielu lat mieszkańcy naszej gminy i parafii świadomi niezwykle doniosłych zasług kardynała Stefana Wyszyńskiego wielokrotnie dawali wyraz swojej wdzięczności za wszelkie dobro, które się stało naszym udziałem za sprawą jego posługi duszpasterskiej. Bliskie relacje osobiste prymasa z mieszkańcami Andrzejewa i okolic we wczesnej młodości i w czasie jego późniejszych wizyt były dodatkowym argumentem, aby uhonorować go trwałym monumentem wpisanym w krajobraz ziemi andrzejewskiej”.
Następnie przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie złożyli podziękowania wszystkim darczyńcom dzięki, którym mógł powstać pomnik
Potem odbyła się część artystyczna, w której wystąpili: chór ze szkoły Podstawowej w Andrzejewie, Jakub Świderski i Urszula Jagielska, Dorota Zysik oraz Paweł Andruszkiewicz.
Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz uczestników pod pomnik i jego uroczyste poświęcenie przez Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po poświęceniu przedstawiciele samorządu Mazowsza: Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Mirosław Augustyniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego a także Wójt Gminy Andrzejewo Beata Ponichtera oraz przedstawiciele gmin i powiatu ostrowskiego złożyli kwiaty przed pomnikiem.
Ponadto z okazji tej uroczystości, gmina Andrzejewo wydała publikację Ryszarda Skłodowskiego – pisarza, nauczyciela i wieloletniego Radnego Gminy Andrzejewo pt. „Kościół i Ojczyzna. Cierniste ścieżki posługi duszpasterskiej Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Pierwszy egzemplarz książki otrzymał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Uczestnicy uroczystości również zostali obdarowani tą publikacją.

/Info UG Andrzejewo,
foto. KW + UG/

2 167 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Za nami XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Brańszczyku

Podczas tegorocznych obchodów Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku zorganizowała spotkania autorskie dla najmłodszej grupy czytelniczej. Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od spotkania...

Zamknij