ggg ggg ggg ggg

Postać „Hubala” jest dla nas symbolem

W ubiegłą niedzielę, 2 października odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę pobytu mjra Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Krubkach-Górkach. – Postać Majora jest dla nas symbolem, że należy być zawsze gotowym do obrony Ojczyzny – podkreślił Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

Wydarzenia rocznicowe tradycyjnie odbyły się na terenie historycznego parku, należącego do hotelu „Pałac Alexandrinum”, gdzie w 1939 r. przebywał major i jego podwładni.
Obchody rozpoczęły się na sportowo, biegiem „Biegnij po zdrowie z Hubalem”, w którym wzięło udział kilkuset zawodników.
Następnie, o godz. 14:00 odprawiona została okolicznościowa Msza Święta polowa, a tuż po niej odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem, upamiętniającym pobyt mjra Henryka Dobrzańskiego z Oddziałem Wydzielonym Kawalerii Wojsk Polskich w Krubkach-Górkach.
– Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Znajdujemy się w miejscu, przez które przebiegał szlak bojowy oddziału „Hubala”. Postać Majora jest dla nas symbolem, że należy być gotowym do obrony Ojczyzny. Dziś nie musimy składać ofiary z życia jak nasi przodkowie, jednak musimy pamiętać, że wolność i niepodległość nie została nam dana raz na zawsze. Właśnie takie uroczystości jak dzisiejsza przypominają, jak wielka i ofiarna jest walka o Ojczyznę. Jak ważne jest przekazywanie kolejnym pokoleniom tak ważnego dziedzictwa narodowego i przypominanie o polskich zrywach narodowych – powiedział Starosta Wołomiński Adam Lubiak w przemówieniu okolicznościowym.
W uroczystości wzięli udział m.in.: wnuk Majora Henryk Sobierajski, syn adiutanta Majora Henryka Dołegi-Ossowskiego – Henryk Ossowski wraz z Prezesem Stowarzyszenia Hubalowa Rodzina Andrzejem Dyszyńskim, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Dyrektor Gabinetu Politycznego Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – Łukasz Kudlicki, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak i Konrad Rytel, Wicestarosta Piotr Borczyński, Radni Powiatu: Anna Uścińska, Kazimierz Rakowski, Robert Roguski i Jerzy Mikulski, Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik wraz z Radnymi gminnymi, Wójt Strachówki Piotr Orzechowski, Burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk z Wiceprzewodniczącym Rady Michałem Kusiakiem, Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk, Przewodniczący Rady Gminy Bochnia Piotr Gajka, Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa z Przewodniczącym Rady Danielem Dąbrowskim oraz Grupą Rowerową Wojciecha Kisiela z Sulejówka.
Na zakończenie części oficjalnej odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Siedlec oraz dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrańcu. Na wszystkich uczestników czekał również ciepły poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.
Oprawę uroczystości zapewniła asysta wojskowa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki w Wesołej, a także poczty sztandarowe szkół z Zabrańca i Urli, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, NSZZ Solidarność Oddział Wołomin oraz związków kombatanckich.
Organizatorami wydarzenia byli: Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wójt Gminy Poświętne Sylwester Niźnik oraz prof. dr hab. Witold Modzelewski z Małżonką.
/opr. KW; Karol Szyszko – Powiat Wołomiński/

1 237 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:

Zamknij