ggg ggg

Ponad 1,4 mln zł na wymianę pieców i instalacje ekologiczne w gminach Sadowne i Kosów Lacki

Mieszkańcy gmin Sadowne (pow. węgrowski) i Kosów Lacki (pow. sokołowski) będą mogli wymienić swoje stare piece lub kotły na nowoczesne źródła ciepła. Dodatkowo 133 gospodarstwach domowych otrzyma środki na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz solarnych.

4 września 2019 r. umowę na ekologiczne działania w gminie Sadowne i Kosów Lacki podpisali członkowie Zarządu Województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran. Projekt znalazł się na liście rankingowej i otrzymał przeszło 1,4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.
Projekt będzie realizowany w 133 gospodarstwach domowych, w których nie ma technicznej możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Stare piece i kotły zastąpią automatyczne kotły na biomasę, gazowe, elektryczne, olejowe i zgazowujące drewno. Dodatkowo zamontowanych będzie 47 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii – 18 instalacji fotowoltaicznych oraz 29 kolektorów słonecznych. Pokryją one w całości zapotrzebowanie na energię cieplną, a także częściowe zapotrzebowanie na energię energetyczną danego budynku. Dzięki tym działaniom nastąpi redukcja emisji CO2. Na zastosowaniu ekologicznych rozwiązań zyskają mieszkańcy, gdyż w efekcie zmniejszą się koszty związane z ogrzewaniem i zużywaniem energii.
Jak zaznaczyła w trakcie spotkania członek Zarządu Elżbieta Lanc:
– „Podpisy złożone, formalności dokonane, a teraz czas zacząć realizować unijny projekt na ponad 1,4 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014 –2020. Fundusze unijne cały czas zmieniają na lepsze i budują nasze województwo dla naszych Mazowszan. Gminie Sadowne, jako beneficjentowi, życzę udanej realizacji i sprawnego rozliczenia projektu”.
– Wszyscy doświadczmy tego, jak bardzo zmienił się klimat na przestrzeni ostatnich lat. Stopniowa i systematyczna eliminacja z użytku starych, wysłużonych pieców pozwoli na redukcję emisji niepożądanych substancji w powietrzu. Skuteczna walka ze zmianami klimatycznymi to jedno z głównych zadań samorządu Mazowsza. Dzięki funduszom unijnym możemy wesprzeć mazowieckie gminy w modernizacji infrastruktury grzewczej, a tym samym mieć wpływ na lepsze i czystsze powietrze w regionie – mówiła członek Zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran nie ukrywał również zadowolenia z otrzymanych śródków na poprawienie standardu życia mieszkańców, co widzimy na zdjęciu obok.
/oprac. J.Cz./

484 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę, 1 września 2019 roku na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbyły się gminne...

Zamknij