ggg ggg ggg ggg

Polski Ład przyjęty w Sejmie

235 głosów „za” (PiS, Kukiz i kilku posłów niezależnych);
217 głosów „przeciw” (PO, PSL, Lewica, Konfederacja, Polska 2050 Hołowni, Porozumienie Gowina).

Co przeciętnemu podatnikowi przynosi Polski Ład:
Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku 30.000 zł (dotychczas była to kwota od ok. 3 tys. zł do ok. 6 tys. zł).
Podniesienie progu podatkowego, od którego zaczyna się płacić PIT 32% do kwoty 120 tys. zł (dotychczas była to kwota ponad 85 tys. zł).
Wprowadzenie jednolitej składki zdrowotnej 9%.
Emeryci z emeryturą do 2 500 zł brutto miesięcznie przestają płacić podatek PIT (Płacą tylko składkę zdrowotną).
Polski Ład pozostawia w kieszeniach podatników ok. 17 mld zł rocznie.
18 mln podatników zyska na nowych rozwiązaniach.
Dla ok. 6 mln podatników będą to rozwiązania neutralne a ponad 2 mln podatników (tych co zarabiają powyżej 13 tys. zł miesięcznie zapłaci odrobinę więcej).
Miałem zaszczyt kierować pracami w Sejmie nad Polskim Ładem jako Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych oraz jako reprezentant Klubu Prawo i Sprawiedliwość.
W czasie prac Sejmowych zgłosiłem kilka poprawek, które zostały przyjęte. Najważniejsze to:
Wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej dla podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych. Oznacza to, że osoby prowadzące j.d.g. mające dochód do ok. 6 tys. zł brutto miesięcznie skorzystają na Polskim Ładzie, a dla osób o dochodach od 6 tys. do 13 tys. zł Polski Ład będzie neutralny.
Wprowadzenie ulgi w postaci kolejnej kwoty wolnej od podatku w wysokości 85 tys. zł dla pracujących, którzy osiągnęli wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) a nie przeszli na emeryturę i nadal chcą pracować . Dla nich więc łączna kwota wolna wyniesie razem 115 tys. zł. Taki pracownik nie zapłaci podatku PIT do zarobków ok. 9,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Przyjęta też została poprawka zgłoszona przez Klub PiS wprowadzająca ulgę w postaci dodatkowej kwoty wolnej od podatku w wysokości 85 tys. zł dla rodziców posiadających czworo lub więcej dzieci. Ulga jest dla każdego z rodziców oddzielnie. W praktyce taka rodzina nie zapłaci podatków PIT od dochodów rocznych do kwoty 230 tys. zł. Zapłaci tylko składkę zdrowotną.
Ponadto Polski Ład przewiduje inne korzystne rozwiązania dla prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną inaczej niż na zasadach ogólnych:
Rozliczający się w formie podatku liniowego zapłacą składkę zdrowotna 4,9 % od dochodów.
Rozliczający się ryczałtem zapłacą składkę 9% liczone od podstawy.
a) 60% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów do 60 tys. zł rocznie
b) Od przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów od 60 tys. zł do 300 tys. zł rocznie.
c) Od 180 % przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów powyżej 300 tys. zł rocznie.
Polski Ład wprowadza podatek od wielkich korporacji (nie dotyczy on firm, których wspólnikami, właścicielami są osoby fizyczne).
Podatek zapłacą wielkie firmy, które unikają opodatkowania podatkiem CIT, wykazują stratę albo symboliczny dochód stanowiący mniej niż 1 % przychodów. W takim przypadku firmy te zapłacą minimalny podatek wynoszący 0,4 % przychodów.
Ustawa teraz została przekazana do Senatu, po rozpatrzeniu jej w Senacie powróci do Sejmu, jeśli będą poprawki, następnie trafi do podpisu przez Prezydenta. Powinna zostać opublikowana do końca listopada i jej przepisy zaczną funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.
Wymierne korzyści tej ustawy zauważymy w wypłatach netto, zarówno płac jak i emerytur, już za styczeń i kolejne miesiące.

Henryk Kowalczyk
Poseł na Sejm RP

693 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
JUBILEUSZ MAŁŻEŃSKI W ŁOCHOWIE

Sobotnie przedpołudnie, 25 września 2021 r. było niewątpliwie dniem szczególnym, na który wszyscy czekaliśmy od dawna. Tego dnia spotkaliśmy się,...

Zamknij